14. 04. 2021

Opava zabrala, porazila Pardubice

Po dvou porážkách v řadě opavští basketbalisté zabrali. Na domácí palubovce porazili Pardubice 99:89.

Nutno ale říci, že výhra se nerodila lehce. Oslabená Beksa kousala, ale vedení Slezanu nedokázala odrazit.

Opava měla dobrý vstup do zápasu. Vedla 12:6, na což zareagoval trojkou Svoboda a snížil  na 12:9. Na druhé straně se prosadil Slavík, Beksa ale kontrovala opět tříbodovým pokusem Svobody. Východočechům to z dálky v úvodu padalo. Brzy ho napodobil Šranc a následně Merešš srovnal na 18:18. Necelé tři minuty před koncem první čtvrtiny už Pardubice vedly. Z čáry trestného hodu se dvakrát trefil Svoboda. Za Opavské se trefil z perimetru Kouřil. První desetiminutovku vyhrály Pardubice 23:25.

Vstup do druhého hracího období měli domácí výborný. Během chvilky měli vedení zpět. Vše započal trojkou Jurečka a hosté si vzali time.  A když si došel pro koš s faulem Kvapil, vedli Slezané 32:27. Domácí pivot se blýskl i dobrým blokem. Opavský výběr si udržoval menší náskok, který se po zakončení zpod koše v podání Švrdlíka snížil na tři body – 37:34. V 18. minutě udělali domácí šňůru pěti bodů v řadě, a to díky trojce Slavíka a nájezdu Gniadka – 52:45. Povedenou druhou čtvrtku zakončil dvěma šestkami Kouřil.

Pardubice se snažily po přestávce  s výsledkem něco udělat, a to se jim dařilo. Dotáhly se na tři body a bylo zaděláno na drama. Pak si vzal slovo kapitán Šiřina. Nejdříve sám zakončil a o pár chvilek později chytře uvolnil Bohačíka, ten byl faulován a škoda jen, že ani jednu ze šestek neproměnil. Opava znovu utekla na osm bodů, ale i tento pokus o trhák Pardubice odrazily.

Bylo jasné, že čtvrtá desetiminutovka přinese drama. Necelých pět minut před koncem normální hrací doby se zpod koše prosadil Švandrlík a Opava vedla o pět bodů – 86:81, Pardubice odpověděly. Na druhé straně dal těžkou trojku Šiřina. Jenomže vzápětí si došel pro koš s faulem Švrdlík. A opět Jakub Šiřina a znovu z perimetru – 92:86.  A i když Pardubice snížily, Opava si závěr  zkušeně pohlídala.

Názory trenérů a hráčů

BK Opava - BK JIP Pardubice 99:89 (23:25, 57:47, 74:70)

Body: Bohačík 21, Gniadek 19, Šiřina 16, Kouřil 11, Kvapil 9, Slavík 9, Švandrlík 8, Jurečka 6 - Svoboda 22, Švrdlík 20, Dunans 13, Škranc 11, Potoček 10, Tkadlec 7, Merešš 3, Svojanovský 3.

Rozhodčí: Blahout, Vošahlík, Jedlička. TH: 19/12:27/22. Trojky: 13:11. Doskoky: 38:37. Fauly: 24:22.