• BK Opava
  • Novinky
  • Opavská třináctka je devátým nejlepším týmem v republice. Jirka Štěpánek se loučí

  18. 05. 2024

Opavská třináctka je devátým nejlepším týmem v republice. Jirka Štěpánek se loučí

Konečnou devátou příčku obsadili basketbalisté opavské třináctky na nedávném republikovém šampionátu. Trenér Jiří Štěpánek byl s vystoupením svých svěřenců v hanácké metropoli spokojený. Dle jeho slov šlo o povedenou akci a všichni si ji náramně užili.

„Obecně jsme podali skvělé výkony, a to na hraně našich možností. Na šampionát jsme jeli hlavně nasbírat zkušenosti, předvést maximální výkony a Mistrovství si užít. Jsem rád, že se nám to podařilo, a to i proto, že se s tímto týmem loučím,“ řekl na úvod trenér Jiří Štěpánek.

Opava v základní skupině narazila na Brandýs nad Labem a Děčín. „Jedná se o týmy ostřílené CEYBLEM a dalšími těžkými turnaji. Naši kluci takové zkušenosti nemají, přesto jsme s oběma soupeři dokázali držet krok,“ byl rád trenér. Brandýsu jeho tým podlehl 54:67. „Rozhodla naše nezkušenost, kdy soupeř hraje mini-žákovský anti-basket. My jsme se s tím ale prali statečně. Ještě po třetí čtvrtině jsme prohrávali pouze o 3 body, pak ale rozhodla právě zkušenost soupeře,“ přiznal Jiří Štěpánek. „Podobný průběh měl i druhý duel s Děčínem, kdy jsme sice tahali za o něco kratší konec, ale bojovali jsme až do konce,“ dodal. Válečníkům Opavští podlehli 50:67.

Opavu tak čekaly boje o 9 až 12. místo. „Na úvod jsme chytili Pardubice. Bylo vidět, že nervozita z kluků opadla a soupeře jsme jasně přehráli. I proti Prostějovu, našemu soupeři z přípravy, se nám dařilo. Hanáci pak v závěru jen výsledek kosmeticky upravili,“ komentoval druhý hrací den Jiří Štěpánek.

V neděli turnaj vrcholil. Opavu čekal poslední zápas, a to s brněnskými Skokany. „Bohužel průběh utkání vůbec neodpovídal tomu, co jsme si řekli. Ukázali jsme všechno to špatné, co jsme společně odstraňovali. Nedařilo se, nepadaly koše, nebyli jsme schopni ubránit soupeřovy kvalitní hráče a začali se hádat mezi sebou i s rozhodčími,“ vracel se k poslednímu vystoupení sezony trenér BK Opava. „V poločase jsme si dali větší rozhovor, apeloval jsem na to, že se může prohrát, ale že jsme jeden tým a ten musí táhnout za jeden provaz. Kluci si to naštěstí vzali k srdci a do druhého poločasu nastoupil úplně jinak,“ podotkl Jiří Štěpánek.

Ve třetí čtvrtině to vzal na sebe hlavně Matěj Špinler, který svou obranou a energií dokázal tým dotáhnout z -8 na +10. Skokani se však nevzdali a do čtvrté čtvrtiny šla Opava "jen" za stavu +4. „V sudých čtvrtinách měl soupeř velmi nadstandardního hráče, kterého jsme nebyli schopni ubránit. Proto jsme v sestavě udělali malou změnu a poslali na něj našeho buldoka Kristiána Machance. Ten ukázal obrovský morál, když daného soupeře zcela zlikvidoval. Zápas jsme dotáhli do vítězného konce a pak už následovala pouze společná euforie,“ byl už spokojenější trenér Jiří Štěpánek.

MVP turnaje opavského týmu se stal Ondřej Gronský. „Po celou dobu předváděl velmi krásný basketbal a ukázal, že může být basketbalista, velikou pochvalu zaslouží také výše zmínění Matěj s Kikinem, kteří nás hlavně energicky drželi nejen celý turnaj, ale i sezónu. Ale pochvalu zaslouží každý jeden kluk z týmu,“ zvedl prst Jiří Štěpánek.

Závěrem mladý kouč řekl: „Za celé dva roky chci velmi poděkovat všem rodičům za celkovou podporu a důvěru ve mě vloženou. Byly i krušné časy, ale dokázali jsme vytvořit neskutečnou komunitu, na kterou jsem velmi hrdý. Chci poděkovat všem lidem, kteří mi pomáhali. Davidu Klapetkovi za vedení v začátcích mé trenérské kariéry, Rosťovi Dragounovi za kondiční přípravu, Kamčovi Vavrečkovi, Robinu Klapetkovi za pomoc při trénování a hlavně vedení a kolegům z BK Opava za důvěru. Děkuji i klukům za parádní dva roky, za jejich práci a lásku k basketu, kéž jim to vydrží. Díky všem a přeji novým trenérům hodně štěstí do další práce.“

 

BK Brandýs n.L. – BK Opava U13 67:54

BK Opava U13 – Válečníci Děčín A 50:67

BK Opava U13 – BK VIVIDBOOKS Pardubice 68:36

BK Opava U13 – BCM Orli Prostějov 50:60

BK Skokani A – BK Opava U13 61:66

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.