14. 11. 2019

Opavské derby je tu!

V pátek proběhne v Opavě historicky první prvoligové derby. Utkají se týmy Basket Opava 2010 a BK Opava B.

V pátek proběhne v Opavě historicky první prvoligové derby. Utkají se týmy Basket Opava 2010 a BK Opava B.

Zatímco rezerva BK Opava je již dlouholetým účastníkem 1. ligy mužů, celek Basket Opava 2010 se do této soutěže probojoval v minulé sezóně a je tedy prvoligovým nováčkem. 

Lépe si zatím vede opavské béčko, které je s bilancí 4 - 4 na čtvrtém místě tabulky skupiny Východ. Jeho hra stojí hlavně na trojici Lukáš Bukovjan, Jakub Slavík a Jiří Štěpánek. 

Posledně jmenovaný v každém zápase dá v průměru 18.6 bodu, Jakub Slavík má průměr 17.1 bodu a 8.8 doskoku na zápas, Lukáš Bukovjan je s průměrem 8.1 na čele asistujících prvoligových hráčů. Tuto trojici nejlépe doplňují momentálně zraněný asistent trenéra A týmu Kryštof Vlček a také Mikuláš Pavlík.

Basket Opava 2010 je na tom poněkud hůře. Zatím asi platí nováčkovskou daň, když dosud porazil jen BK Pardubice a BC Nový Jičín a s bilancí 2 výher a 6 proher je právě s Novým Jičínem na chvostu prvoligové tabulky.

I celek Opava 2010 se opírá o výkony jednotlivců. Hlavní hvězdou je bývalý hráč BK Opava Jirka Dihel, který je druhým nejužitečnějším prvoligovým hráčem (val. 28.7) a druhým nejlepším střelcem (24.7 bodů na zápas). Další bývalý hráč áčka Viktor Cvek je zase druhým prvoligistou na doskoku (10.8 doskoku na zápas) a třetím nejužitečnějším hráčem (val. 27.5).

Další oporou je Ondřej Kukla, který hraje se svým otcem Otakarem, ve třech zápasech se objevil také Michal Čarnecký, výborně se v minulém kole uvedl z VŠB Ostrava hostující David Šotlík. Drtivá většina hráčů Basketu 2010 si ale prošla celkem BK Opava, ať již A-týmem nebo rezervou.

O to bude nadcházející derby zajímavější a přes rozdílné postavení obou celků v tabulce si troufnu říci, že nebude mít favorita. O tom svědčí také slova hrajícího trenéra Basketu Opava 2010 Viktora Cveka.

"My jsme nezačali sezónu úplně dobře, když nám unikly některé zápasy, které jsme měli vyhrát, ale stejně tak tomu bylo i loni (ve 2. lize). Odpíchnout se ode dna možnou výhrou v derby? Pro nás ideální scénář a uděláme pro něj všechno. Zápas bude mít určitě specifický náboj, všichni se známe a bude to zajímavá konfrontace zkušenosti a mládí, ve kterém věřím ve vítězství zkušenosti, tedy naše," řekla mi opora a jedna z duší týmu. 

"Je to utkání jako každé jiné, my jako mladší a méně zkušený tým chceme odehrát dobrý zápas. Budu rád, když kluci tu atmosféru ustojí," řekl na toto téma trenér rezervy David Klapetek.

Opavské prvoligové derby BK Opava 2010 - BK Opava B začíná ve Víceúčelové hale na Žižkově ulici v pátek 15.11.2019 od 19:00 hod., vstup je zdarma!

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.