04. 03. 2017

Pavel Beneš: "Do Opavy se vždycky moc těším"

Pavel Beneš, bývalý hráč Opavy a držitel 9 mistrovských titulů, je nyní úspěšným trenérem.

Pavel Beneš, bývalý hráč Opavy a držitel 9 mistrovských titulů, je nyní úspěšným trenérem.  "Beny", který 17. března oslaví 42. narozeniny, je v Opavě stále populární a když nyní přijel jako trenér nymburské rezervy k zápasu s opavským béčkem, požádal jsem ho o krátký rozhovor. 

Beny, nejprve řekni, co nyní děláš.
V současnosti trénuji v Nymburce basketbalovou akademii, dělám extraligu s U19 a trénuji také béčko mužů v 1. lize, se kterým jsem také dnes přijel do "skoro rodné" Opavy.

Dělal jsi také asistenta u mužské reprezentace. Proč jsi skončil?
Byl jsem vlastně 4 roky každé léto pryč. Před 4 lety jsme byl na Universiádě v Kazani, potom byla kvalifikace na ME s muži, pak mistrovství Evropy a kvalifikace na olympiádu. Prostě jsem se rozhodl, že už toho bylo dost a že se také musím věnovat v létě rodině. Takže z osobních důvodů jsem u reprezentace skončil. Čtyři roky se rodina musela obětovat mně, tak teď jí to chci alespoň trochu vrátit.

Ty jsi tady dlouho hrál a jsi tu stále oblíbený. Jak na léta v Opavě vzpomínáš?
Já opravdu velice dobře. Třeba dneska jsme mohli jet po dálnici až k Fulneku, ale já jsem jel cestou, po níž jsem tenkrát jezdil z Brna do Opavy, prostě úplná nostalgie. Strašně jsem se sem těšil, protože ty čtyři roky, kdy jsem tady hrál, byly opravdu krásné, na to se nedá nikdy zapomenout. Takže se sem vracím vždycky velice rád, jsou tu skvělí diváci, krásná hala, hraje se tu navíc výborný basket. 

A jak vidíš svou trenérskou budoucnost?
Tak to nevím, beru to tak, jak to přichází. Nějaké nabídky byly, ale zatím na ně nereflektuji. Žijeme v Nymburku, jsme tam spokojení, takže zatím je to tak, jak to asi má být.

A trénovat nejvyšší soutěž jako hlavní tenér tě neláká?
Myslím si, ža na to zatím není úplně vhodná doba. Já jsem byl vždycky srdcař a velice mi vadí, že třeba některé kluby dluží hráčům peníze. Pak je těžké přesvědčovat hráče, aby makali a vyrovnali se cizincům, kteří jsou placení. Souvisí to i s tím, že v lize hraje příliš zahraničních hráčů. Moje práce s mládeží, kterou teď dělám, mě zatím naplňuje a nemám potřebu takzvaně "postoupit" na post trenéra nejvyšší soutěže.

Takže Opava je ti s českými hráči v tomto směru sympatická?
To určitě, stejně jako Děčín. Některé kluby mají hodně zahraničních hráčů a stejně hrají dole, takže potom moc nechápu, proč ty mladé hráče vychováváme. Chápu, že těch kvalitních kluků není tolik, jako kdysi, ale když nedostanou šanci a nebudou se moci ukázet, tak nejvyšší soutěž hrát nebudou. Věřím, že když tu příležitost dostanou, tak ji chytí a bude to dobře i pro diváky, což je vidět třeba právě na návštěvách v Opavě nebo Děčíně. Takže aby mě nějaká nabídka oslovila, tak by to muselo mít smysl, muselo by to být na delší čas a musela by tam být jasná koncepce s českou stopou.

Díky moc za rozhovor a hodně štěstí v trenérské práci i v osobním životě!

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.