29. 11. 2017

Pavel Beneš: "Fanouškům Opavy patří velké díky!"

Pavel Beneš přijede tentokrát do Opavy v roli trenéra Kolína.

Pavel Beneš přijede tentokrát do Opavy v roli trenéra Kolína. "Beny" se narodil 17.3.1975 v Brně. Hrál za Brno, Opavu, Nymburk a Poděbrady, získal 9 mistrovských titulů, s reprezentací si zahrál na mistrovství Evropy. Po skončení své bohaté hráčské kariéry se dal na trenérskou dráhu, jejímž prozatímním vyvrcholením je angažmá u týmu KNBL BC Geosan Kolín. Před zápasem Kolína v Opavě jsem ho požádal o krátký rozhovor.

Pavle, jak vlastně došlo k tomu, že jsi se stal trenérem Kolína?
Po ukončení kariéry hráče jsem ihned začal trénovat v Basketbalové Akademii Nymburk. Trénoval jsem tam 7 let, převážně družstva U23, U19, U17. Akademie začala postupně jít směrem, se kterým nejsem úplně ztotožněn a tak jsem začal hledal změnu. První nabídka přišla z mého rodného Brna, bohužel jsem ji musel kvůli vzdálenosti odmítnout. V dalším týdnu mě oslovili z Kolína a po 3 týdnech "namlouvání" jsme se domluvili na spolupráci. Jsem vděčný pánům Buřičovi a Sodomovi za to, ze mi tu šanci dali. 

Trénování NBL je asi rozdílné třeba od 1. ligy. 
Rozdíl v tom je, ale pokud pracujete s hráči v první lize či extralize juniorů naplno, včetně individuálních a skupinových tréninků, videopřípravy či scouting reportu, pak to pro vás zase tak velký skok není. Samozřejmě je tu větší tlak na výsledek a týmový herní projev než v nižších kategoriích či soutěžích.

Jak funguje spolupráce s hrajícím asistentem Davidem Machačem?
S Davidem jde vše tak, jak má. Je to fajn kluk, který je v tomto roce především ještě hráč a já mu tím pádem moc úkolů nedávám. Více zatím spolupracuji se svým druhým asistentem Filipem Rytinou, který je stejně jako David na začátku své trenérské kariéry.

To, že Kolín musí odehrát první polovinu základu venku, je asi velká komplikace. 
Tak rozhodně to není příjemné, ale my si nestěžujeme. Věděli jsme to dopředu a připravovali jsme se na to. Větším problémem jsou pro nás zranění. Třeba Bratčenkov ještě v podstatě nehrál, Vocetka byl v prvních 6 kolech mimo hru. Když k tomu přidáme, že Bakić zatím nenaplňuje naše očekávání, pak bilance 3 - 5 a prohry o 3 body, o bod a v prodloužení jsou malým zázrakem.

Jaké jsou v Kolíně cíle pro tuto sezónu? 
Určitě bychom se rádi podívali do play-off. Zda se to povede, to ukáže čas.

Co bys na závěr vzkázal opavským fanouškům, u nichž jsi stále populární?
Vždy jste byli naším šestým hráčem a my za to byli opravdu vděční. Chci vám poděkovat za ta léta, po která opavský basketbal podporujete a žijete s ním. I když to někdy nevypadá, hráči vaši podporu vnímají a ženete je k lepším výkonům. Kluci nehrají jen pro sebe či klub, ale rozhodně stejnou měrou i pro vás. Ještě jednou velké díky! 

Já zase děkuji za rozhovor a přeji hodně trenérských úspěchů!

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.