• BK Opava
  • Novinky
  • Petr Czudek: Chceme potvrdit roli favorita, k Ostravě máme ale respekt

  17. 04. 2024

Petr Czudek: Chceme potvrdit roli favorita, k Ostravě máme ale respekt

Basketbaloví fanoušci stojí na špičkách, vrchol sezony je totiž tady. Úřadující mistr z Opavy vyfasoval ve čtvrtfinále regionálního soupeře - ostravskou Novou huť. Tým ze slezské metropole je favoritem. Opavský kouč Petr Czudek vyhlíží k sérii hrané na čtyři zápasy s respektem. Věří ale také, že jeho tým bude úspěšný a vybojuje si postup do semifinále. Více s opavským koučem v následujícím rozhovoru. Oba opavské zápasy mají začátek v 18 hodin.

Petře, ve čtvrtek startuje Opavě play-off. Narazíte na Ostravu, která se dostala do čtvrtfinále z předkola. Podle papírových předpokladů jste favorité, nicméně derby je v tomto směru nevyzpytatelné.
Když jsem viděl složení dvojic předkola, tak jsem si myslel, že spíše narazíme na USK Praha. Nečekal jsem, že nakonec vypadnou s Olomouckem. Narazíme tak na Ostravu. Jdeme do série z druhého místa, navíc jako úřadující mistr, což nás pasuje do role favorita. Zároveň se ale říká, že derby favorita nemá. Ostrava půjde do série s čistou hlavou, s vědomím toho, že nemá co ztratit. Před sezonou si dali cíl dostat se do play-off, ten splnili. Díky tomu, že hrajeme s regionálním rivalem, odpadá nám cestování a spaní na hotelu, takže celá série se odehraje v domácím prostředí.

V základní části jsme se s Novou hutí utkali dvakrát, mezi tím se ale jejich soupiska obměnila.
Náš soupeř je trošku opomíjený, má svoji sílu a my ho respektujeme. Role favorita se nezříkáme a chceme postoupit v co v nejkratším čase. Ostrava si vybojovala čtvrtfinále v předkole, nicméně její tým měl určitě na víc… Bojovali se zraněními, během sezony vyměnili zahraniční hráče, takže vždycky je to zásah do týmu. Na konci nadstavby byla už u nich vidět sehranost a konsolidované výkony. Jak jsem již řekl, svůj předsezónní cíl splnili a beru je z možných soupeřů, jako nejtěžšího.

Co byste řekl k individualitám v kádru Nové huti?
Nakonec trefili cizince. Výborný je Madden, který je X faktorem. Na začátku sezony jim chyběl. Jedná se o velmi zkušeného hráče. Celou sezonu odehrál Williams. Chytil se pivot Stevens, který se k týmu připojil v závěru. Do toho čeští hráči mají kvalitu, rozehráli se do slušné formy. Ostrava má aktuálně dobrý mix domácích a zahraničních hráčů. My se ale hlavně musíme soustředit sami na sebe. Bude to o nás, jak k sérii přistoupíme.

V play-off rozhodují maličkosti, detaily, aktuální forma a i štěstí…
Přesně tak. Bude se méně pískat, bude ve hře více kontaktů. Rozhodovat bude i to, kdo bude mít více neutrálních míčů, kdo bude mít větší chuť a větší touhu postoupit. Doufám, že tady tyhle atributy, samozřejmě i zkušenost, jsou na naší straně a sérii zvládneme. Když pomineme poslední zápas nadstavby s USK Praha, tak proti Ústí nad Labem a Nymburku byly opavské výkony hodny play-off.

Je vidět, že tým už přepíná na vrchol sezony.
Jsem rád, že jsme skončili druzí, že jsme zvládli zápas s Ústím nad Labem, který byl hodně těžký a zvládli jsme ho v koncovce. Pak jsme odehráli krásné utkání s Nymburkem. To mělo opravdu parametry play-off. Sice jsme zakončili nadstavbu prohrou na USK, ale ani tam nebyl náš výkon špatný. Teď jsme měli pauzu na lízání ran. Jsem rád, že máme všech čtrnáct hráčů k dispozici, to je vždy pozitivum. Do normálního tréninku se vrátil Mirek Kvapil a je možno počítat i s ním. Máme několik variant do hry. Můžeme počítat s velkou rotací. Nyní bude důležité, aby se tým semkl a i kluci, co nehrají, fandili těm, co jsou na palubovce. Jakmile bych z toho chtěl mít svůj vlastní zápas, tak tým nemá šanci nikdy to dotáhnout daleko.

Už čtvrtfinálová série s Ostravou naznačuje, že by mohla být skoro plná hala.
Doufám v to. Play-off je jiná soutěž, to víme. Za návštěvy v letošní sezoně jsme rádi. Divácký průměr stoupl. Chceme se prezentovat dobrými výkony, přinést vítězství a diváky bavit stejně tak, jak tomu bylo loni.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.