03. 05. 2016

Petr Czudek: "Ocenění bych vyměnil za semifinále"

Nejen o hodnocení sezóny bude následující rozhovor s Petrem Czudkem.

S mírným odstupem od posledního soutěžního zápasu jsme si sedli s opavským trenérem Petrem Czudkem, abychom ve stručnosti probrali nejen průběh sezóny, ale i výhled na tu příští.

Petře nejprve přijmi gratulaci k ocenění nejlepšího trenéra sezóny 2015/16. Jak bys tu sezónu zhodnotil z opavského hlediska?
Tak když už jsi začal s tou gratulací, tak na jednu stranu jsem rád, že manažeři, kapitáni a kolegové trenéři mi udělili tuto poctu a opravdu si toho vážím, ale na druhé straně kdybych to mohl vyměnit za postup do semifinále, tak bych měnil okamžitě.

Před sezónou jsme si dali tři cíle: dostat se do Final 4 poháru, být mezi horní čtyřkou po základní části a probojovat se do semifinále play-off. První cíl jsme splnili, byla z toho bronzová pohárová medaile, což můžeme docenit až teď zpětně. V posledním kole se nám podařilo přeskočit Pardubice na 4. místo. Bohužel ta třešinka na dortu, kterou by byl postup do semifinále, ta prostě chybí. Pardubice se většinu sezóny hledaly, ale na konci ukázaly svoji sílu a v té čtvrtfinálové sérii byly o kousek lepší.

My jsme play-off začali špatně prvním zápasem, kdy někteří kluci nebyli zvyklí na to "žluté peklo" a na to, že musí být v play-off tahouny. Padla na nás prostě deka z té důležitosti úvodního zápasu a i když jsme se pak zvedli a odehráli dva dobré zápasy v Pardubicích, tak soupeř si to už pohlídal. Jsem rád, že se nám vydařil ten zápas číslo 3, kdy jsme podali sebevědomý výkon a diváci se dobře pobavili. Chtěli jsme samozřejmě, aby mohli přijít ještě jednou, ale k tomu už bohužel nedošlo.

Určitě řekneš, že na kdyby se nehraje, ale jak moc ovlivnila vývoj sezóny série opavských zranění?
Nutno říci, že zdravotní problémy měly i jiné týmy, i třeba Pardubice. Samozřejmě zranění je vždycky zásah do sestavy, hráč se těžko vrací zpět. Když se zranění nebo nemoci vyhýbají, je tým pochopitelně ve větší pohodě. Nás to letos potkalo ve velké míře, ale na to se nemůžeme vymlouvat, je to prostě součást soutěže.

Jaký je teď program týmu?
Kluci dostali týden volna, v pondělí jsme začali osmitýdenní cyklus, v němž budeme pracovat na střelbě a individuálních schopnostech, budeme běhat,posilovat, vyjde čas i na fotbálek. Po skončení tohoto cyklu dostanou hráči 4 týdny dovolené a koncem července se sejdeme a zahájíme přípravu na novou sezónu.

A už se rýsují nějaké změny v kádru?
V pondělí proběhly pohovory s hráči a domlouvali jsme se na dalším působení. Chceme kádr co nejvíce zachovat, aby to, co nás nejvíc zdobilo, tedy týmová souhra a silná kabina, bylo i v příští sezóně. Skončil Radim Kramný, který tu odvedl velký kus práce, ale rozjel si svoje podnikání a těžko se to dalo skloubit s basketem. Rozloučili jsme se i s Honzou Lyčkou, i když jsme chěli ve spolupráci pokračovat, ale on už chce hrát basket jen pro zábavu a věnovat se škole a práci. Smlouvy skončily Luďkovi Jurečkovi, Kryštofu Vlčkovi a Mirkovi Kvapilovi, u všech tří došlo k jejich prodloužení. Ostatní mají dlouhodobé smlouvy.

Otazník zatím visí nad Kubou Šiřinou, který měl výbornou sezónu, byl vyhlášen MVP Kooperativa NBL a stal se žádaným zbožím. Teď se rozhoduje, jakou cestou se dá a my na to budeme muset případně reagovat. Kdyby se rozhodl odejít, tak nahradit ho by bylo hodně těžké, ale i na tom pracujeme. Jak Kuba tak my se to snažíme vyřešit co nejdřív. To je pro obě strany nejlepší a odpadnou i různé dohady a spekulace.

Jak jsou na tom největší marodi sezóny, tedy Venca Bujnoch a Radim Klečka?
Venca už trénuje, zatím tedy bez kontaktu, takže všechno směřuje k tomu, aby se dostal do přípravy a pak se uvidí. U Radima Klečky je to otázka jeho kolena, snaží se s tím něco dělat. Uvidíme, kdy nastoupí do přípravy a co to s kolenem udělá a zda tu zátěž vydrží. S oběma počítáme, ale uvidíme, jak to s jejich zdravotním stavem nakonec bude.

Sezóna ještě neskončila pro opavskou rezervu, kterou určitě pozorně sleduješ.
To samozřejmě. Kluci se dostali do výborné formy, vyřešila se různá zranění a absence, takže mají na konci sezóny opravdu silný kádr. Dokonce si myslím, že mají na to závěrečný turnaj v Hradci Králové vyhrát.

A jak si od basketu odpočineš ty?
Já jsem měl teď týden volna, za pár dnů mě čeká první soustředění reprezentace U20, kde budou opět působit i Láďa Sokolovský, Dušan Štěnička a Petr Kivorchian, takže se to s naším áčkem trochu propojí. 24. července skončí ME U20 ve Finsku a 25. už začíná příprava opavského áčka na novou sezónu. Takže toho odpočinku moc nebude, uvidíme, jestli nějaké malé okénko ještě najdu.

Díky moc nejen za rozhovor, ale i za práci pro opavský basketbal v uplynulé sezóně!

Zdeněk Kejla

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.