11. 02. 2021

Pohár zná semifinalisty

Čtvrtfinálové zápasy jsou za námi, Final 8 Hyundai Českého poháru dospěl k semifinálovým utkáním.

Ve středu nejprve trochu překvapivě zdolal Hradec Králové USK Praha 84:72 a Opava padla s Nymburkem 72:128. Ve čtvrtek pak Pardubice vyřadily Brno 89:84 a poté Kolín splnil roli favorita a porazil Svitavy 79:63. V semifinále se tak utkají Hradec Králové s Nymburkem a Pardubice s Kolínem.

V našem souboji s Nymburkem jsme živili naději na dobrý výsledek pouze první čtvrtinu. Pak se nymburská mašina rozjela na plné obrátky a Opava byla bez šance, zvláště když její úzkou rotaci ještě oslabilo zranění Kuby Slavíka již po sedmi minutách hry.

Šanci tak dostali měrou vrchovatou i hráči z lavičky a nevedli si vůbec špatně. Nejlepším střelcem Opavy byl nakonec Lukáš Bukovjan (18 bodů, 5 asistencí), jedním z nejlepších výkonů v opavském dresu se prezentoval i Honza Mička (7 bodů, 7 doskoků (z toho 5 útočných), val. 13). Třináct bodů a 4 asistence (val. 14) si připsal Kuba Šiřina, 13 bodů (trojky 4/3) zaznamenal i Martin Gniadek.

"Bylo to o jednom mužstvu, a to o Nymburku, který má opravdu skvělý tým a koncentrovaně do nás šlapal. Možná v první čtvrtině jsme byli vyrovnaným soupeřem, ale potom už nás v rotaci těch deseti hráčů Nymburští zašlapali do země. Bohužel letos jsme na ně nenašli recept, hrají velice agresivně, to nás nutí k hodně ztrátám a nepřipraveným střelám.

Pozitivum je, že jsme se jim snažili v něčem vyrovnat, třeba 18 útočných doskoků je slušné číslo, ale s takovým výsledkem je to na hranici ostudy. Rozdíl mezi oběma týmy je obrovský a tady se prokázal. Vážnost zranění kotníku Kuby Slavíka zatím neznáme, ale samozřejmě je citelné, když vypadne hráč základní rotace. Kuba je platný na doskoku a v obraně a bez něj jsme byli zase o něco slabší," okomentoval zápas Petr Czudek.

"Nymburk se bavil basketbalem. Hrál v plném složení a celý zápas na plný plyn. Vycházela mu střelba z dálky, dobře mu hráli cizinci. Po dobré první čtvrtině nám přestala jít obrana. Domácí si vytvořili náskok a bylo rozhodnuto. Musím vyzdvihnout výkon Bukovjana, dobře zahrál i Mička. Škoda zranění Slavíka, který si udělal výron v kotníku," pochválil  mladé borce Kryštof Vlček.

To Oren Amiel mohl být spokojen: "Máme v týmu velmi zkušené hráče, kteří dobře vědí, když o něco jde, a pomohli v tom i našim mladším klukům. Dobře jsme se připravili a po pomalém startu v obraně jsme se už i v tomhle směru zlepšili a pak už to pro nás bylo jednodušší. Hodně nás dnes nakopl Zimmerman, dominovali jsme pak pod košem na obou koncích hřiště."

Opava tak má od středy zápasové volno, které potrvá až do soboty 27.2.2021, kdy budou zahájeny nadstavbové boje. Po poháru totiž bude následovat reprezentační "kvalifikační okno", které se z Opavy bude týkat jen Jakuba Šiřiny.