17. 05. 2021

Velká bitva dopadla dobře, Opava míří do finále

Dvě porážky z Kolína jsou zapomenuty. Opavští v rozhodujícím pátém utkání porazili Kolín 88:72 a míří do finále.

Slezané se blýskli výborným výkonem na hranici obětavosti. Skóre rozhodující bitvy o finále otevřel trojkou Číž a když se prosadil i Jelínek, vedli hosté 0:5. Domácí dokázali odpovědět trojkou Zbránka. Za stavu 5:6 měli Opaváci po doskocích hned čtyři trojkové pokusy v řadě. Jenomže Švandrlík, Šiřina, Gniadek a ani Zbránek se netrefili. Slezanům se vzápětí díky šestkám Gniadka podařilo výsledek otočit. K vidění pak byly neproměněné trestné hody v podání Pekárka s Bohačíkem.

Po trojce Šiřiny vedla Opava 12:9. Středočechům vrátili vedení Pekárek s Čížem a vyrovnaný basketbal pokračoval. Dvě minuty před koncem první čtvrtiny vykouzlil další trojku Šiřina - 17:14. První desetiminutovku nakonec vyhráli hosté díky Petrášovi 18:17.

Ve druhé čtvrtině utekla Opava na rozdíl osmi bodů, ale radost byla jen chvilková. Slovo si totiž vzal Číž a náskok byl vymazán. Křivánek dokonce Geosan poslal do vedení 28:31. Zas stavu 30:34 vykouzlil trojku Kouřil. Závěr první půle patřil domácím, hlavně pak Kvapilovi, který udělal pět bodů v řadě a Czudkův výběr po dvaceti minutách vedl 42:36.

Druhý poločas načal trojkou Švandrík, jenomže o pár chvilek později fauloval při trojkovém pokusu Pekárka. Kolín vrátil do hry trojkou Wallace a bodová přetahovaná pokračovala. Opavští se pokusili o trhák. Zavelel k tomu osmi body Jurečka a jeho tým vedl o čtrnáct bodů. A když se z dálky trefil i Kvapil, byla Opava jednou nohou ve finále.

Kolín to ale nezabalil, hrál vabank a díky trojkové střelbě se necelých šest minut před koncem dotáhl na rozdíl deseti bodů. Pekárek dokonce další trojkou stáhl vedení domácích na devět bodů. Naštěstí se na opavské straně trefil Zbránek a Slezané si velkou výhru vzít nenechali.

BK Opava - BC GEOSAN Kolín 88:72 (17:18, 42:36, 68:50)

Body: Šiřina 21, Kouřil 16, Zbránek 13, Jurečka 10, Kvapil 8, Bohačík 7, Gniadek 5, Slavík 5, Švandrlík 3 - Číž 21, Pekárek 17, Jelínek 10, Sinner 8, Petráš 6, Wallace 5, Novotný 3, Křivánek 2.

Rozhodčí: Vyklický, Matějek, Baloun. TH: 16/10:21/11. Trojky: 16:11. Doskoky: 47:37. Fauly: 20:18. Stav série: 3:2.