03. 05. 2023

Před čtvrtfinále č. 6/23

V šestém čtvrtfinálovém zápase se naši pokusí proměnit druhý mečbol a postoupit do semifinále

Celek Basket Brno navazuje na bohatou a úspěšnou historii brněnského basketbalu. Byl založen v roce 2013 a jde stále výkonnostně vzhůru. V předminulé sezóně bylo Brno čtvrté, v té loňské bralo bronzovou medaili, když po semifinálové prohře s Opavou 1 - 4 porazili v boji o 3. místo Ústí nad Labem 2 - 1.

Po sezóně skončil s vrcholovým basketem slovenský rozehrávač Roman Marko a přesunul se do role generálního manažera. Z Brna odešli Madden, Mickelson, Djuricić a Jansa. Tým naopak posílili forward Kameron Jamal Chatman (USA), křídlo Matěj Rychtecký (18 let), power forwardi Jaroslav Kubín (22 let), Milan Stráněl (16 let) a křídlo Joanis Koulisianis (17 let).

Koulinasis ale v Brně brzy skončil, stejně jako před sezónou zkoušený C.J. Aiken. Z kádru odešla i jedna z opor Ukrajinec Oleksandr Mischula, kterého ze smlouvy vykoupil kyperský tým Keravnos Strovolou. 

V týmu se naopak znovu objevil kanadský pivot Danilo Djuričić a nejnověji na pozici 2 Randy Lechard Culpepper. Dalšími posilami týmu trenéra Lubomíra Růžičky se pak stali reprezentační nováček James Karel Kárník a Lotyš Endru Davids Šmits.

Počátkem dubna se ale zranil Danilo Djuricić, kterému zlomená ruka vystavila stopku do konce sezóny a Brno tak angažovalo třicetiletého Američana jménem Sir´Dominic Pointer, jehož posledním působištěm byl kyperský Apoel Nicosia. Brno tak letos protočilo již 23 hráčů.

Největšími oporami dosavadního průběhu KNBL jsou Kameron Chatman (15.8 bodu, val. 17.1), Viktor Půlpán (10.7 bodu, 6.3 doskoku, 5.8 asistence, val. 18.5), Randy Culpepper (13.4 bodu, val. 12.0) a nová akvizice Dominic Pointer (průměr za 5 zápasů 13.8 bodu, val. 18.6).

Naši basketbalisté si po dvou výhrách v Brně a jedné doma vybojovali 3 mečboly. Ten první ztratili v pondělí Brně po porážce 83:93, ten druhý mají ve svých rukou ve středu. Musí se ale vyvarovat ztrát, kterých bylo například v pondělí v Brně hned 19. Musí také zastavit brněnskou "cizineckou legii" která ve čtvrtfinále č. 5 dala 72 % bodů Brna.

Ve všech čtvrtfinálových zápasech, včetně těch venkovních, měli naši kluci silnou podporu v hledišti. Fanouškům složil hlubokou poklonu i Petr Czudek: "Smekám před našimi fanoušky. Během své trenérské kariéry jsem na venkovních zápasech tak velkou podporu nikdy nezažil. Patří jim velký díky a jednička s hvězdičkou, navíc dvakrát podtržená." Na hlediště náš tým spoléhá i ve středu.

"Čeká nás 6. kolo čtvrtfinále play-off. Chtěli jsme sérii ukončit již v Brně, ale nepovedlo se. Stále vedeme, ale pokud chceme postoupit do semifinále, musí všichni hráči podat nadstandardní výkon, jako tomu bylo v utkání č.4 v Opavě. Věřím opět v podporu našich příznivců, kteří byli skvělí i včera v Brně," řekl před zápasem Petr Czudek.

Martin Gniadek hovořil podobně: "Proti Brnu je to těžká a tvrdá práce. Zatím jsme je již třikrát porazili a chceme to zítra dotáhnout do konce. Jsme odhodlaní nechat na palubovce všechno, co v nás ještě v náročné sérii zbylo. Věříme v šestého hráče na tribunách."

Jak jsme vás již informovali, chybět bude po zranění z Brna Mirek Kvapil, pro kterého sezóna již s největší pravděpodobností skončila. Ostatní jsou v pořádku a určitě nechají na palubovce tělo i duši.

Proto přijďme ve žlutém a pomozme našim klukům postoupit do semifinále!

Šesté čtvrtfinále KNBL 2022/23 BK Opava - Basket Brno se hraje ve středu 3.5.2023, začíná se jako obvykle v 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.