21. 04. 2017

Před čtvrtfinále číslo 5

Naši basketbalisté vedou 3 - 1 na zápasy a v sobotu pojedou do Prahy bojovat o rozhodující čtvrtý bod.

Naši basketbalisté vedou 3 - 1 na zápasy a v sobotu pojedou do Prahy bojovat o rozhodující čtvrtý bod. Okřídlené "poslední krok bývá nejtěžší" bude zřejmě platit i v tomto případě, ale pro naše kluky hraje několik faktorů. Tím prvním je samozřejmě skutečnost, že nám k postupu do semifinále stačí jediná výhra, zatímco "Sovy" by potřebovaly vyhrát 3 zápasy v řadě. Proto bude psychický balvan na straně USK, neboť pojedeme do Prahy s vědomím, že "my můžeme, oni musí".

Tím druhým faktorem je zkušenost našich hráčů s play-off. Zatímco mladí pražští basketbalisté (USK má nejnižší věkový průměr týmu z celé KNBL) až na výjimky tyto zkušenosti nemají, naši jsou v tomto směru všichni již ostřílenými borci. Mládí může být na druhou stranu ale i pražským plusem, protože mladí Pražané mohou prostě na nervozitu zapomenout a vpadnout do zápasu "po hlavě". "USK je mladý tým a hrají pořád stejně. Drží se svého basketu ať vedou či prohrávají, takže to bude velice těžké," varuje Jakub Šiřina.

S výjimkou zápasu číslo dvě předváděli naši výtečnou obranu, která je základem úspěchu. Filipu Zbránkovi s Rosťou Dragounem se navíc podařilo více či méně eliminovat klíčového hráče tým trenéra Mirsada Aliloviće, kterým je Jaromír Bohačík. Ubránění nejen "Bočiho", ale i dalších opor USK Alexandra Madsena a Michala Mareše bude zřejmě pro vývoj pátého zápasu rozhodující.

Opava má výhodu i ve vyrovnanosti a "nečitelnosti" kádru, kdy v zápase může bodově "vyskočit" prakticky každý. Třeba v zápase číslo 3 to byl Radek Kouřil, ve středu zase Kuba Šiřina s Viktorem Cvekem, ale soupeř si musí dát pozor na všechny opavské hráče, takže eliminace hlavního tahouna je pro něj velmi obtížná.

Hráči USK by se určitě chtěli do Opavy ještě vrátit, naši kluci chtějí mít už ve středu volno. "Jsme rádi, že to máme 3 - 1. Budeme mít uvolněnou hlavu, USK bude pod tlakem, na Folimanku přijedou ještě naši fanoušci, takže si do Prahy pojedeme pro výhru," připomíná nezanedbatelnou roli opavských příznivců kapitán Kuba Šiřina. Žluté peklo jako ve dvou opavských zápasech sice asi nevytvoří, každá podpora má ale velkou váhu.

Pražané samozřejmě zbraně ani zdaleka neskládají. "Opava dostatečně prokázala, že zkušenosti nelze natrénovat. Na domácí palubovce hrála s velkým přehledem a dávala body v důležitých okamžicích. Teď bude výhoda domácího prostředí na naší straně a my uděláme pro výhru vše! Pokud se vyvarujeme ztrát, série se může protáhnout," řekl vedoucí celku USK Michal Šob.

Na závěr slova našeho manažera Dušana Štěničky: "Máme čtvrtfinálový mečbol, který chceme proměnit v postup. USK je jiného názoru a chce sérii minimálně vrátit do Opavy. Kdo bude šťastnější, to budeme vědět v sobotu před osmou večer."

Páté čtvrtfinále KNBL 2016/17 USK Praha - BK Opava začíná v Praze v sobotu 22.4.2017 v 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.