26. 04. 2017

Před čtvrtfinále číslo 6

Po šesté se v krátké době utkáváme s pražským celkem USK. V sázce je postup do semifinále.

Po šesté se v krátké době utkáváme s pražským celkem USK. V sázce je postup do semifinále. Tento tým byl založen v roce 1953 a již více než 60 let hraje nepřetržitě naši nejvyšší basketbalovou soutěž mužů. Je také jedním z nejúspěšnějších, když má ve své "síni slávy" 13 mistrovských titulů a 11 stříbrných medailí. Navíc také jako náš jediný klub vyhrál i evropský pohár, konkrétně PVP v roce 1966.

Po slavných letech, kdy jsme sváděli s USK líté boje, přišlo i na pražský tým slabší období. V předminulých sezónách se pražští basketbalisté dokonce nedostali do play-of, kam pronikli opět až v té minulé. Letos ovšem chytily "Sovy" výtečnou formu a výsledkem bylo 4. místo a účast ve čtvrtfinále play-off s výhodou domácího prostředí navíc.

Na play-off s USK nemáme ostatně příliš dobré vzpomínky. Například v ročníku 1999/2000 jsme podlehli ve finále Mattoni NBL 3 - 4 na zápasy, stejným výsledkem dopadlo i finále následující, kdy Opava vedla již 3 - 1, ale nakonec finálovou sérii ztratila. Další vyřazovací souboj mezi Opavou a USK přišel až v sezóně 2012/13, kdy jsme v předkole play-off prohráli 1 - 2.

Všichni věříme, že přišel čas tuto nepříznivou bilanci vyřazovacích bojů změnit. Bude to ale nesmírně obtížné, protože mladý pražský tým, vedený impulzivním trenérem Mirsadem Alilovićem, neskládá zbraně za žádného stavu a v sobotu v Praze agresivní hrou odvrátil první opavský mečbol. Všichni sice skládali hold opavským fanouškům, kteří na Folimance vytvořili skvělé prostředí, ale výpadek našich borců ve druhé čtvrtině byl hlavní příčinou naší porážky.

"První část byla z naší strany odehrána velmi dobře. Celé utkání rozhodla druhá čtvrtina, kde jsme podlehli agresivitě soupeře. Nebyli jsme schopni nic postavit v útoku, ztráceli jsme míče, nechali jsme soupeři 13 útočných doskoků. To se nedá v play-off odpustit. Díky tomu jsme šli dolů a USK nahoru," komentoval čtvrtfinále číslo 5 Petr Czudek.

Teď je ale třeba hodit tento zápas za hlavu a soustředit se na sedmé čtvrtfinálové utkání. "V sobotu jsme neproměnili první mečbol. USK na nás vyrukoval s velmi agresivní obranou, se kterou jsme měli velký problém. Když se k tomu přidalo několik proměněných těžkých střel ze strany domácích, jde se do druhého mečbolu, tentokrát u nás doma. Věřím, že se bude hrát podle našich not a že za vydatné podpory publika postoupíme do semifinále," věří v úspěch náš trenér.

Podobně hovoří i kapitán Opavy Jakub Šiřina: "V Praze jsme podlehli agresivní obraně USK a dovolili ve druhé čtvrtině domácím odskočit na rozdíl patnácti bodů. Ve zbytku utkání to byl naprosto vyrovnaný zápas. Ve středu věříme v podporu tribun a zlepšený výkon z naší strany, který by nás mohl posunout do semifinále."

Kluci na palubovce dají do hry všechno, stejné to musí být v hledišti. Vytvořme opět pověstné opavské "žluté peklo" a pomozme našim basketbalistům k postupu do semifinále!

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.