12. 04. 2016

Před druhým čtvrtfinále play-off

Nelehký úkol čeká na naše basketbalisty. Chtějí-li postoupit, musí alespoň jednou vyhrát v Pardubicích.

Nelehký úkol čeká na naše basketbalisty. Chtějí-li postoupit, musí alespoň jednou vyhrát v Pardubicích.

První zápas se soupeřem, se kterým se potkáváme v play-off potřetí za sebou, naši barvám nevyšel. Je pravdou, že jsme jak v sezóně 2013/14 v boji o bronz, tak v sezóně loňské ve čtvrtfinále také úvodní souboj prohráli, ale to byla situace poněkud odlišná od té letošní. V obou zmíněných případech jsme začínali na palubovce soupeře, kdežto letos jsme měli výhodu prvního domácího zápasu my.

Zaplněná hala (2400 diváků z kapacity 2600) hnala naše basketbalisty vpřed, ale soupeř byl tentokrát prostě lepší. V našem týmu opět zahrál skvělou partii Kuba Šiřina, ale snad až na jeho jmenovce Blažka se k němu nikdo nepřidal. Ve druhém poločase pak pořádali hosté na našeho playmakera doslova hon a otupili tak naši největší sílu. Aby snad nedošlo k omylu, byl to "hon", ale v duchu fair play.

Pardubice, hrající celý zápas jen v osmi lidech, měli hned 4 dvouciferné střelce, mezi nimiž vynikali Lamb Autrey a hlavně Joseph Wall. Ten zaznamenal 23 bodů, přičemž jeho dvě rychlé trojky ve třetí čtvrtině znamenaly definitivní obrat utkání. V trojkách nás Pardubice předčily, když měly úspěšnost 47.8 % (23/11), zatímco Opava 29.2 % (24/7). Naším nejlepším střelcem z perimetru byl Kuba Šiřina (4/4), v celku Pardubic pak Wall (8/4). Třeba náš obávaný snajper Luděk Jurečka se ke střele za 3 vůbec nedostal.

Jobi Wall si připsal také 11 doskoků a po zásluze byl vyhlášen MVP zápasu. Tím se také dostáváme k naší největší slabině, kterou byl doskok. Jen 3 útočné doskoky proti 12 pardubickým (a 20 celkově proti 36), to je skutečně velký nepoměr. Je ale pravda, že doskoky jsou naším problémem v celé sezóně. Na doskoku byl tak z Opavy se 4 doskočenými míči nejúspěšnější Viktor Cvek.

Ať už byla ale příčina porážky jakákoli, je třeba hodit sobotní zápas nad hlavu a připravit se na ten, který na naše basketbalisty čeká ve středu. "Série je dlouhá, takže určitě neztrácíme naději. Musíme zlepšit obranu a vic bojovat. Taky musíme vylepšit doskok, hlavně ten útočný," řekl hned po prvním čtvrtfinálovém zápase Rosťa Dragoun. I Petr Czudek ví, že nic není ani zdaleka rozhodnuto: "První krok jsme neudělali, ale jdeme dál a pokusíme se ve středu v Pardubicích uspět."

Dušan Štěnička si pochopitelně uvědomuje, že je před naším týmem těžký úkol. "Jedeme do Pardubic, které nás v sobotu “vyškolily” jak obranou, tak útokem. Chceme-li uspět, musíme všichni odevzdat nadstandardní výkon. Na druhou stranu, domácí se umí sesypat, což několikrát v utkáních s námi ukázali. Třeba to ve středu zopakují," neztrácí přesto naději ani náš manažer a tiskový mluvčí.

Pardubický trenér Tomáš Bartošek je ve svých prognózách opatrný: "Vedeme 1 - 0, je to dobrý vklad, ale nic nepřeceňujeme, jsme nohama na zemi. Do dalšího zápasu jdeme s cílem znovu odvést tvrdou a poctivou práci. Pro postup je potřeba získat 3 body. My věříme, že domácí zápas zvládneme, i za pomoci našich výborných fanoušků."

Druhé utkání čtvrtfinále Kooperativa NBL mezi Pardubicemi a Opavou začíná ve středu 13.4.2016 od 18:00 hod., hraje se v hale Sportovního gymnázia Dašická.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.