27. 05. 2023

Před finále č. 2/23

Důležitou výhru z Děčína musí teď naši basketbalisté potvrdit doma

"Pokud chceme dosáhnout úspěchu, musíme bezpodmínečně vyhrát jednou venku a dvakrát doma," řekl před začátkem letošní finálové série opavský trenér Petr Czudek.

Jeho vize se začíná naplňovat, venkovní výhru už máme. Nyní zbývají ještě dva kroky, ale děčínská výhoda se přesunula na stranu Opavy. Když udržíme domácí prostředí, titul bude náš.

V Děčíně to byl boj hodný finále včetně vyprodané haly. Naši vedli v průběhu 3. čtvrtiny o 40:47, ale během 8 minut na přelomu čtvrtin to bylo najednou 63:55. Opavští basketbalisté se ale nevzdali, nakonec si třemi trojkami Luďka Jurečky, Honzy Švandrlíka a Kuby Šiřiny vzali vedení zpět a v samém závěru Děčín "ušestkoval" kapitán Šiřina.

Naši předvedli kolektivní výkon, kdy bojovali a také skórovali všichni na palubovce. Děčín tradičně spoléhal na Američany Waltona a Nicholse, kteří dali 49 bodů z celkových 76. Kromě Tomáše Pomikálka se ale již nikdo výrazně nepřidal a za Děčín tak skórovalo jen 6 hráčů.

V nedělní odvetě ale může být všechno jinak, jen výkony tří zmíněných budou zřejmě stabilní. Utkání se nevydařilo další děčínské opoře Matěji Svobodovi, ale ten se to bude jistě snažit odčinit, stejně jako v Děčíně nulový Dontae Bruner.

Naši basketbalisté vyhráli i přesto, že se jim hlavně v první půli nedařila střelba z perimetru. O to víc přidali na bojovnosti a držely je úspěšné zásahy z podkošového prostoru. Věřme, že v neděli dvojkovou (65 %) a šestkovou (79 %) úspěšnost udrží a trojky budou alespoň tak úspěšné, jako byly ve druhém poločase v Děčíně.

Férový souboj na palubovce doprovázel i férový souboj v hledišti. Server i.dnes.cz o tom napsal: "Státní hymna před úvodním rozskokem zvýraznila výjimečnost finále, které se bezmála po dvou dekádách obešlo bez osmnáctinásobného šampiona Nymburka. A když žlutý kotel hostů sympaticky skandoval "Zdravíme Děčín!", domácí bílé peklo zdravici opětovalo potleskem. Bitvu o každý metr palubovky a každý bod doprovázela ohlušující kulisa Maroldovky, vyprodané během hodiny."

V Opavě by to mělo být podobné, jen místo zhruba padesátky věrných fanoušků budou na straně Opavy tři tisícovky. "Vyprodáno bylo během čtyř minut, prodávají se nové VIP boxy, které se nikdy v historii neprodávaly. Já se na tu atmosféru strašně těším. Bude to svátek basketu a já věřím, že to doma zvládneme," řekl k očekávané atmosféře Kuba Šiřina.

Finále KNBL č. 2/23 BK Opava - BK Armex Děčín se hraje v neděli 28.5.2023, začíná se netradičně již v 17:10 hod.!