16. 02. 2017

Před Hyundai Final 4 Českého poháru

Na naše basketbalisty i fanoušky čeká závěrečný turnaj pohárové soutěže mužů v Prostějově.

V semifinále Hyundai Final 4 Českého poháru mužů se utkají v pátek 17.2.2017 nejprve od 15:00 hod. týmy BK JIP Pardubice a ČEZ Basketball Nymburk, od 18:00 hod. pak na palubovku vyběhnou hráči domácích Orlů proti našim klukům. Pojďme se v krátkosti podívat na to, jak se jednotlivé celky do Final 4 probojovaly.

Nejsnazší cestu měli Orli Prostějov, kteří jako pořadatel závěrečného turnaje měli účast zajištěnu předem bez boje. Naši kluci vyhráli ve 4. kole ve Zlíně 104:40, pak vyřadili v domácím zápase Svitavy po hladké výhře 85:58 a pro postup do Final 4 si dojeli do Ostravy, kde po velkém boji zvítězili v prodloužení 99:95.

Pardubice na své cestě do Prostějova vyřadily Klatovy (76:53), Kolín (75:71) a Děčín (78:70), když všechny zápasy odehrály na palubovkách soupeřů. Nymburk nejprve vyhrál v brněnských Šlapanicích 122:54, pak doma zdolal Jindřichův Hradec 97:58 a v 6. kole zvítězil na palubovce USK Praha 97:60.

Nás pochopitelně zajímá nejvíce druhé semifinále. Prostějov sice neprožívá v Kooperativa NBL zrovna úspěšné chvíle, když prohrál svých posledních 8 zápasů, ale na to se příliš spoléhat nemůžeme, přestože kromě odchodů (Palyza, Tomanec, Slezák, Marko) oslabila kádr i zranění (Norwa, Dokoupil, Dyck). Orli získali dvě nové posily, tou první je  bývalý hráč Prostějova Dylan Talley, silově a střelecky výborně vybavené křídlo, který hrál druhou ligu v Norimberku. Druhou posilou je další Američan Darion Rackley, přicházející z tuniského týmu Etoile du Sahel, který může hrát na rozehrávce i na křídle.

Los nám tentokrát přál. Hráči ani realizační tým sice nepropadají bezbřehému optimismu, ale v úspěch věří. "Před losem jsme si hlavně nepřáli Nymburk, aby semifinále bylo hratelné. Los padl na Prostějov, který bude doma nebezpečný, a to i přes odchody hráčů. Věřím, že s pomocí našich fanoušků vybojujeme postup do vysněného finále," řekl hned po losu Viktor Cvek.

"Máme velkou šanci si zahrát finále. Prostějov je nejhratelnější soupeř v osudí. Ale sám se neporazí, musíme být dobře připraveni, být zdraví. Sami víme, že v Prostějově nám to nikdy moc nešlo. Byly zápasy, kdy jsme během chvilky nabrali dvacetibodové manko. Věřím ale, že v Prostějově nám pomohou naši úžasní fanoušci,“ věří v podporu fandů také Martin Gniadek. "Všichni mluví o tom losu, ale může to být zrádné. Musíme mít k soupeři respekt jako ke každému jinému, musíme se dobře připravit. Toho času není moc, každý už to má asi trochu v hlavě. Takže se všichni těšíme a jedeme tam vyhrát,"  uvedl k poháru po utkání s USK Jakub Blažek.

Je jasné, že naši kluci budou hodně spoléhat na podporu fanoušků. Autobus, který vypravuje klub, byl rychle zaplněn, ale určitě hodně dalších opavských příznivců pojede po vlastní ose. Věřme, že s jejich pomocí se vysněného pohárového finále po 13 letech opět dočkáme!

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.