24. 04. 2022

Před QF 5/22 BK Opava - USK Praha

Poslední krok zbývá našim basketbalistům k postupu do semifinále

Proti bude USK Praha, klub se slavnou historií, mající na kontě i 13 ligových titulů. Ten poslední dobyly Sovy v roce 2001, pak si pražští basketbalisté museli začít zvykat na skromnější umístění. Například v posledních 10 sezónách byl jejich nejlepší výsledek 5. místo.

Přesto se mladý tým kolem Američanů Kyla Mangase a Nathaniela Westa a pod vedením jejich krajana Joshe Kinga probojoval ze sedmého místa ligové tabulky do čtvrtfinále play-off i v této sezóně. V Opavě ukázal, že hraje výborný basketbal a dokonce si odvezl jednu výhru.

Naši basketbalisté ale složitou situaci ustáli a i bez Rosti Dragouna, Radima Klečky a hlavně bez kapitána Kuby Šiřiny v Praze zvítězili v obou utkáních a vedou 3 - 1 na zápasy. V prvním pražském zápase se podařilo udržet duo Mangas - West na celkových 20 bodech. V tom druhém sice Kyle Mangas na palubovce chyběl, ale Natahaniel West se vyšplhal na 21 bodů. 

Hlavním obranným úkolem bude pohlídat si nejen Američany, ale také Jana Štěrbu, Dalibora Vlka nebo Ondru Švece. USK je známý tím, že prakticky každý může vstřelit trojku, což se ukázalo hlavně ve čtvrtfinále č. 2. Potíže může působit také jejich velmi tvrdá hra na obou polovinách. Jak řekl Kryštof Vlček: "Nebojí se jít do osobního či ústního kontaktu, ale vše v rámci pravidel. Takhle má vypadat play-off."

Naši ale ukázali, že to dokáží překonat, a když se přidala i naše útočná síla, dokázali jsme Sovy přehrávat. Stálice v našem dresu Matty Markusson zatím zaznamenal ve čtvrtfinále celkem 91 bodů a 42 doskoků, ale v každém zápase se našel někdo, kdo ho bodově podpořil. V prvním a třetím zápase například Keenan Gumbs, ve čtvrtém zase zahrál nejlepší zápas sezóny Filip Zbránek, v obou domácích zápasech exceloval Kuba Šiřina.

Před Opavou je tedy poslední krok, o kterém se říká, že bývá nejtěžší. Naši basketbalisté ale mají na pomoc ještě jeden faktor. Tím jsou vynikající fanoušci, kteří dokáží udělat skvělé prostředí nejen doma, ale také venku. Příkladem budiž finále Českého poháru v Lounech a také čvrtfinále č. 4., kdy v Praze zcela zastínili příznivce domácích. Na diváky spoléhají hráči i realizační tým.

"Po klopýtnutí ve druhém domácím utkání jsme dokázali dvakrát zvítězit na palubovce USK. Vedeme 3:1, ale z minulosti víme, že poslední krok bývá nejtěžší. Oba týmy se potýkají se zraněními a tak pondělní utkání bude hodně o morálce. Věřím, že naši fanoušci, kteří nás hnali dopředu i v Praze, zase přijdou a vytvoří opavskou atmosféru," řekl k nadcházejícímu zápasu Petr Czudek.

Ten bude i nadále postrádat Rosťu Dragouna a Radima Klečku. O případném startu opavského kapitána Jakuba Šiřiny se rozhodne až před zápasem.

Podobný  názor jako trenér má i Larry Jurečka: "V Praze jsme hráli prakticky s jedním rozehrávačem Radkem Kouřilem, který to výborně zvládl a má největší podíl na výsledcích. V domácím prostředí chceme udělat poslední krok k postupu do semifinále. Soupeř je silný, ale doma je doma."

Čtvrtfinále s pořadovým číslem 5 BK Opava - USK Praha se hraje v pondělí 25.4.2022, začátek je tradičně v 18:00 hod. Přijďte v co největším počtu, vytvořte opět opavské žluté peklo a pomozte našim klukům postoupit do semifinále již v pondělí!

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.