05. 05. 2022

Před semifinále 3 a 4/22 Brno - Opava

Za stavu 2 - 0 na zápasy jedou naši basketbalisté do Brna, kde se pokusí se o dvě výhry a postup do finále

Tým Basket Brno, založený v roce 2013, bude ale určitě proti. Již nyní brněnští basketbalisté minimálně vyrovnali svůj nejlepší výsledek v KNBL, tedy 4. místo v loňském ročníku. Celek trenéra Lubomíra Růžičky ale myslí na vyšší příčky.

Jeho kádr je sestaven z mixu zkušených harcovníků (např. Roman Marko, Hunter Mickelson, Olexandr Mishula) a dravého mládí, jehož příkladem jsou Jakub Nečas nebo Richard Bálint.

Brno se ve čtvrtfinále střetlo s Pardubicemi. Oba týmy využívaly domácí prostředí a doma také Brno vyhrálo v sedmém zápase 83:76 a postoupilo pměrem 4 - 3 do semifinále.

První dva semifinálové zápasy v Opavě si byly jednak podobné, ale také byly rozdílné. Podobné byly v tom, že jsme prakticky celý zápas vedli. Rozdíl byl ve druhých poločasech. Zatímco v SF č. 1 jsme si vytvořili až čtyřicetibodový náskok a dohráli v exibičním rytmu, v SF č. 2 jsme museli bojovat o výhru až do samotného konce.

Nicméně naše dvě semifinálové výhry jsou zaknihovány a zbývá vyhrát "pouze" další dva zápasy. Letošní bilanci s Brnem jsme upravili na 5 - 1, přičemž jsme si z obou venkovních zápasů odvezli vítězství. Brňané ale budou na domácí palubovce silným soupeřem, který nám nedá zadarmo ani centimetr palubovky. To bylo ostatně vidět i v pondělí a hlavně v úterý v Opavě.

Z našich hráčů ale již spadl tlak nutnosti uspět v prvních dvou zápasech doma a pod tlakem bude nyní Brno, které ví, že každé domácí zaváhání by mohlo mít fatální následky. Přesto nelze nic podcenit.

"V Brně chceme vyhrát dvakrát. Bude to ale těžké, ne nadarmo skončilo Brno třetí po nadstavbě a nechceme nic a nikoho podceňovat. Máme k soupeři respekt, ale naše lavička a zkušenosti by myslím mohly hrát v náš propěch. Rozhodne se ale až na palubovce," řekl hned po SF č. 2 kapitán Jakub Šiřina.

Podobný názor má i náš druhý rozehrávač Radovan Kouřil: "Asi se nemáme se soupeřem čím překvapit. Známe své silné i slabé stránky navzájem. V Brně rozhodne aktuální forma jednotlivců v každém jednotlivém utkání. Ideální by pro nás bylo dvakrát zvítězit, ale soupeř je zvláště na domácí palubovce hodně silný, což dokázal ve čtvrtfinále proti Pardubicím."

"Zajíždíme do Brna za stavu dva nula. Po naší pondělní exhibici Brno v úterý ukázalo svou pravou tvář a bylo nám vyrovnaným soupeřem do poslední minuty. Doma budou ještě silnější a proto budeme považovat za úspěch jedno vítězství na brněnské palubovce," má k soupeři respekt i Petr Czudek.

Ten bude i  nadále postrádat Radima Klečku a Rosťu Dragouna. Dragi už je po operaci a věří, že by mohl naskočit již do letní přípravy. Bude ale záležet na více okolnostech.

V Brně ovšem neztrácejí optimismus. "Semifinálová série se přesouvá do Brna. V Opavě jsme odehráli dvě těžká utkání, ale zejména druhý poločas utkáni dva nám ukázal, že s Opavou můžeme hrát vyrovnanou partii. Musíme se lépe adaptovat na fyzický basketbal, zastavit opavské střelce a pracovat lépe zejména na obranném doskoku. Věřím, že nás znovu přijdou podpořit naši fanoušci, kteří v posledním domácím zápase vytvořili fantastickou atmosféru a poženou nás za otočením této série!" řekl asistent trenéra Martin Vaněk.

A Richard Körner přidává: "Po dvou úplně rozdílných zápasech, které jsme odehráli v Opavě, se série přesouvá k nám na Vodovu. Pokud chceme pomýšlet na vítězství a vyrovnání série, musíme předvést koncentrovaný a bojovný výkon v obou zápasech."

Semifinálové zápasy č. 3 a č. 4 Basket Brno - BK Opava se hrají v pátek 6.5.2022 a v sobotu 7.5.2022, vždy od 18:00 hod. Čeká se nejen souboj na palubovce, ale i v hledišti. Na sedmý čtvrtfinálový zápas přišlo v Brně 1268 diváků a podobná bude určitě i návštěva na semifinále. Opava se ale může spolehnout na své fanoušky, kteří vytváří domácí prostředí i na důležitých venkovních zápasech. 

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.