09. 05. 2022

Před semifinále 5/22 Opava - Brno

Naši basketbalisté mají tři semifinálové mečboly, první se pokusí proměnit již v úterý

Náš semifinálový soupeř Basket Brno byl založen v roce 2013. Tým jde výkonnostně vzhůru, čemž svědčí to, že v minulé sezóně skončilo Brno na čtvrté příčce, když v boji o bronz podlehlo Kolínu.

Po této úspěšné sezóně opustili Brno Georgiev, Blake, Aapeli, Farský, Nehyba, Jokl a Musil, kariéru ukončil rozehrávač Kozina.  Do týmu naopak přišli rozehrávač Roman Marko (Slovensko), power forwardi Hunter Mickelson (USA) a Richard Körner (Slovensko), křídla Rashad Madden (USA) a sedmnáctiletí Matěj Dáňa, Matěj Rychtecký, Šimon Svoboda a Adam Husták. 

Koncem ledna pak tým posílil kanadský pivot Danilo Djuricic, který hrál dosud na univerzitách a pro kterého je to jeho první profesionální smlouva. Reprezentoval také Kanadu na mládežnických šampionátech a je držitelem zlaté medaile z MS U19 z roku 2017. Začátkem března doplnili brněnští basketbalisté kádr rovněž o Ukrajince Oleksandra Mishulu.

Mezi nejlepší hráče výběru trenéra Lubomíra Růžičky patří americké akvizice Rashad Madden a Hunter Mickelson, oporou se stal již zmiňovaný Oleksandr Mishula, který nám v semifinále nastřílel 68 bodů, tedy 17 bodů na zápas. Z českých hráčů jsou na tom nejlépe Viktor Půlpán a Šimon Puršl. Bohužel pro Brno musí play-off dohrávat bez zraněných Rashada Maddena a Viktora Půlpána.

Po 3. místě v nadstavbě hrálo Brno čtvrtfinále s Pardubicemi. Tato série jako jediná čtvrtfinálová trvala maximální dobu. Oba týmy využívaly domácí prostředí a doma také Brno vyhrálo v sedmém zápase 83:76 a postoupilo pměrem 4 - 3 do semifinále.

V semifinále jsme začínali doma a to velmi úspěšně. Po drtivé výhře 121:85 jsme ve druhém zápase sice museli bojovat o vítězství až do konce, ale podařilo se - 83:78. V SF č. 3 v Brně jsme ale po dobrém začátku zaváhali a domácí zvítězili 95:88. Hned druhý den naši basketbalisté vše napravili a po výhře nad Brnem 87:81 zapsali třetí semifinálový bod.

"Přivezli jsme si z Brna důležité třetí vítězství. Ze série s USK víme, že poslední krok je nejtěžší. Jestliže předvedeme zejména v obraně to, co jsme ukázali v sobotu v Brně, pak věřím, že za pomocí plné haly poslední krok uděláme už v úterý," ví pravdu o posledním kroku Petr Czudek.

"Chtěli jsme sérii dokončit již v Brně, ale domácí dokázali, že jejich třetí místo po nádstavbové části nebylo náhodné. V sobotu jsme předvedli kolektivní výkon a zejména v obraně to byl náš výborný zápas. Doma, před vlastním publikem, budeme mít šanci sérii ukončit. Pokud budeme hrát svou hru, tak máme šanci postoupit do finále už po pátém utkání," doplnil trenéra Martin Gniadek.

Okřídlené "poslední krok bývá nejtěžší" bude platit jistě i v úterý. Ovšem kromě výborných basketbalistů máme i nejlepší fanoušky v lize, o kterých nováček v opavském dresu Keenan Gumbs mimo jiné řekl: "Je to fakt parádní pocit tu být při zápase a mít tuhle podporu. Já při utkáních rád dávám najevo emoce, ale tady ani nemusím, protože fanoušci to udělají za mě." I v Brně mocně povbuzovali a v sobotu se spolu s hráči radovali z výhry. Věřme, že stejně tomu bude i v semifinále č. 5.

Pátý zápas semifinále BK Opava - Basket Brno se hraje v úterý 10.5.2022, začátek je tradičně v 18:00 hod. Všichni věří, že opět padne letošní divácký ligový rekord a žluté peklo požene opavské basketbalisty k výhře a postupu.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.