15. 04. 2016

Před třetím čtvrtfinále play-off

Jediná porážka dělí naše basketbalisty od konce sezóny. Odvrátí tuto hrozbu?

Naším čtvrtfinálovým soupeřem je, stejně jako v loňské sezóně, tým BK JIP Pradubice. Basketbalový klub byl v Pardubicích založen v roce 1956 a letos už hraje v nejvyšší československé a později české basketbalové soutěži 47. sezónu. Za tu dobu získali pardubičtí basketbalisté jednu zlatou, dvě stříbrné a pět bronzových medailí, navíc se stali dvakrát vítězi basketbalového poháru, naposledy v tomto roce, kdy závěrečný turnaj Final 4 sami pořádali.

V předminulé sezóně skončily Pardubice na čtvrtém místě po prohře s Opavou v boji o bronz 1 - 2, v té minulé je naši basketbalisté poměrem 3 - 1 na zápasy vyřadili ve čtvrtfinále. I letos se tedy tyto kluby střetávají v play-off, když oba měly v základní části 26 výher a 15 porážek, ale ve prospěch našeho týmu jednoznačně hovořila zápasová bilance 4 - 0.

Ambiciózní klub z Polabí, který letos vyhlásil útok na medaile, nám ale tyto "údery" v té nejnevhodnější chvíli vrací. Naši kluci po jasné sobotní domácí prohře 69:86 ve středu v Pardubicích zabojovali a přes velice špatný začátek byli jedinou vteřinu od výhry ve druhém zápase. Pardubickým hrdinou se stal Lamb Autrey, který v posledním okamžiku srovnal skóre a protože naši nezvládli koncovku ani v prodloužení, radovali se nakonec pardubičtí basketbalisté.

Naši kluci ale tentokrát zaslouží uznání, k Jakubu Šiřinovi (14 bodů, 12(!) asistencí a 7 získaných faulů) se přidali i další, nejvíce byli vidět Jakub Blažek, Martin Gniadek a také Kryštof Vlček. Pardubice byly opět efektivnější v trojkové střelbě (24/8 - 31/7), ale k letos málo vídanému dění došlo pod košem: naši přeskákali Pardubice 48 - 44, když doskočili 19 míčů v útoku, zatímco v prvním zápase doma pouze 3.

To je dobrý základ před třetím čtvrtfinálovým střetnutím. Naši si musí dát pozor nejen na doskok a pardubické trojky, ale hlavně na trojici Lamb Autrey, Joseph Wall a Dušan Pandula. Ti nám ve dvou odehraných zápasech nasázeli 115 bodů z celkových pardubických 179 (z toho Lamb Autrey plných 49) a spolu s Radkem Nečasem představují hlavní sílu Pardubic i na doskoku.

V v opavském celku vládne přes kritickou situaci bojovná nálada. "Jsme krůček od propasti, ale cítím v týmu odhodlání, které kluci budou chtít odevzdat v sobotu na domácí palubovce. Ve středu jsme nehráli špatně, pokud zopakujeme tento výkon i doma, vyhrajeme," věří v sílu týmu trenér Petr Czudek. A Kryštof Vlček dodává: "V sobotu chceme zahájit s Pardubicemi novou vítěznou sérii, která může znamenat obrat ve vývoji čtvrtfinále. Musíme se zaměřit na obranu Lamba Autreye, který nás v Pardubicích porazil."

"Opava ve druhém utkání jasně ukázala, že se rozhodně nechce lehce vzdát. Očekáváme, že domácí hráči budou maximálně bojovat o prodloužení série, zvláště v domácí kulise, která byla v prvním utkání série výborná. Do zápasu půjdeme s maximální koncentrací a tu musíme udržet po celých 40 minut," řekl k zápasu č. 3 jeden z pardubických trenérů Tomáš Bartošek.

V prvním čtvrtfinálovém souboji, jak se ostatně zmínil i pardubický trenér, vytvořili opavští fanoušci skvělou atmosféru. Věřme, že podobně tomu bude i tuto sobotu a že s jejich pomocí naši basketbalisté odvrátí první pardubický mečbol. Vždyť komu by se chtělo končit soutěžní sezónu již v polovině dubna?

Ještě upozorňujeme fanoušky, že zápas BK Opava - BK JIP Pardubice začíná v sobotu 16.4.2016 již od 17:00 hod.!

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.