• BK Opava
  • Novinky
  • Radim Vysocký o zklamání i povedených věcech. Musím myslet pozitivně, řekl

  14. 05. 2024

Radim Vysocký o zklamání i povedených věcech. Musím myslet pozitivně, řekl

Opavským basketbalistům skončila sezona. Nutno říci, že o něco dříve, než se čekalo. Úřadující mistr obsadil v konečném zúčtování pátou příčku, což je považováno za neúspěch. Šéf klubu Radim Vysocký také netají své zklamaní. Na druhou stranu se už dívá dopředu. Věří, že v novém ročníku se budou Slezané opět rvát o medaile.

Ve středu se opavský klub společně s fanoušky rozloučil se sezonou. U haly bylo pořádně žluto. Na akci dorazilo okolo pěti stovek příznivců. „Ukázalo se, že akce měla smysl,“ pochvaloval si ředitel BK Opava Radim Vysocký. „Trochu jsme se tímto krokem omluvili našim věrným fanouškům za to, že sezona byla kratší, než jsme si všichni přáli. Věřím, že tohle setkání se stane tradicí a příště bude součástí i oslav našeho úspěchu,“ doplnil šéf opavského klubu, který se rozpovídal v následujícím rozhovoru.

Radime, je tomu dva týdny, co Opavě skončila sezona. Pro mnohé nečekaně brzy. Už jste vstřebal čtvrtfinálové vyřazení?
Zklamání tady pořád je. Na druhou stranu je to sport. Stalo se to, co se stalo. My se musíme dívat dopředu, směřovat naši práci již k nové sezoně. Je třeba se poučit z toho, co jsme udělali špatně, co je třeba udělat jinak a co lépe.

Když si sezonu v kostce zhodnotíme, tak o tom, že je neúspěšná, rozhodlo jedenáct dnů, během kterých se odehrála čtvrtfinálová série s Ostravou. Základní část a nadstavbu jste zvládli dobře. Do play-off jste šli z druhého místa, což bylo výborné.
S tím souhlasím. Letošní sezona se vyvíjela přesně opačně než ta loňská. Nedařilo se nám v základní části, kdy jme skončili sedmí a museli do předkola a poslední měsíc rozhodl o našem úspěchu Letos tomu bylo přesně naopak. I přesto, že soutěž byla vyrovnaná a i Nymburk prohrával, my jsem se drželi. Bohužel ve čtvrtfinále jsme i mentálně neustáli tlak, který byl na nás v play-off vyvíjen. Dopadli jsme, jak jsme dopadli.

Přece jenom ale je to událost, když vypadne úřadující mistr s devátým týmem soutěže.
Očekával se náš postup, v který jsme doufali také všichni v klubu. Na druhou stranu je to jenom sport a v tom je to na jednu stranu krásné, že nikdy nevíte, jak to dopadne. Tady se ukázalo, že když jste schopen se připravit se na rozhodující zápas, tak se můžete dostat daleko. Budu se znovu opakovat, to se povedlo nám v loňském roce, nyní se to povedlo Ostravě.

Opavě se zvedly oproti loňsku divácké návštěvy, o to asi více mrzí tohle vypadnutí, což se promítne i do ekonomického hlediska.
Diváci na zápasy chodili ve velkém počtu, fandili nám po celou sezonu a toho si moc vážíme. Divácký průměr máme, i když jsme nehráli semifinále a finále, vyšší, než jsme měli v loňském roce.

Samozřejmě naším letošním předčasným koncem došlo k propadu v tržbách.

Může mít tento finanční výpadek nějakou podstatnou roli, a to směrem k nové sezoně?
Takhle bych to nebral. Je to nějaká část rozpočtu, s kterým pracujeme. Příjmy ze vstupného hrají významnou roli. Náš hospodářský rok je ale kalendářní a je rozdělen mezi dvě sezony, takže uvidíme, jak to bude ve druhé půlce. Pokud nám zůstanou fanoušci věrní a budou nám věřit i v novém ročníku, tak si myslím, že se s tím vyrovnáme.

Když se podíváme na delší časový úsek, tak opavský basketbal prožívá úspěšné období. Opavský basketbal patří dlouhodobě k nejlepším klubům v republice.
Na medaile jsme si zvykli. Nyní, když jsme najednou pátí, tak je to bráno jako obrovský neúspěch. Na druhou stranu vezměte si Brno nebo Pardubice. To jsou kluby, které do toho investují nemalé finanční prostředky, ale na medailových pozicích nebyly x let.

Dají se očekávat nějaké změny v kádru?
Určitě nějaké změny proběhnou. Rozhodně ale nelze očekávat nějakou velkou přestavbu týmu. Po každé sezoně dochází k malé obměně, tak tomu bude i pro tu příští.

A co pozice trenéra Petra Czudka?
Trenér zůstává, má platnou smlouvu do konce příští sezony a bereme to všichni tak, že Petr Czudek chce dokázat, že cesta, kterou nastolil, je správná.

Opava má za sebou působení v Lize mistrů, jak toto účinkování hodnotíte?
Na první pohled to může vypadat, že naše působení v Lize mistrů bylo nepovedené, že jsme schytávali od soupeřů velké nálože. Nejsme ale klubem, který by si mohl koupit hráče, na které si ukáže. Hrajeme s českými kluky, pro které to byla možnost srovnat se s kvalitní zahraniční konkurencí. Pokud se s ní srovnávat nebudeme, tak nás to neposune dál. S přibývajícími zápasy jsme si na tuto úroveň zvykali a naše výkony měly stoupající tendenci, což dokumentoval poslední zápas s Patrasem, který jsme prohráli v prodloužení. Dokonce jsme v něm sahali po vítězství. V současné době jsou Řekové na třetím, čtvrtém místě v celé Champions League. Proto nepovažuji naše účinkování v této soutěži za neúspěšné. Přitáhli jsme do haly diváky. Zápas s Rytasem přinesl jeden z největších zážitků, který v naší hale byl. Pro celý klub byla letošní Liga mistrů obrovskou zkušeností.

Ukazuje se, že pokud chce být klub úspěšný, měl by mít v kádru kvalitního zahraničního hráče. Důkazem toho byl i Marques Townes, který za vás během sezony naskočil. Je ve hře příchod podobného hráče?
Bavíme se o tom. Nyní čekáme na předložení hodnocení uplynulé sezony a koncepci na novou od Petra Czudka. Předpokládáme, že na stole bude několik variant a jedna z nich bude i ta se zahraničním hráčem.

Co Opava a evropské poháry? Je nějaká šance, že je budete hrát? Sami říkáte, že účast v pohárové Evropě posouvá tým dál.
Za tím si stojím. Budeme se snažit o účast v pohárové Evropě, a to už i proto, že máme jedinou halu v republice, která splňuje požadavky pro tyto zápasy. Byla by škoda, abychom je nehráli. Na druhou stranu nemá pro nás smysl hrát nějaký Alpe Adria Cup, který se nevyvíjí správným směrem. Pro nás je momentálně jedinou variantou FIBA Cup. Pokud bude možnost a nebudou ho chtít hrát týmy nad námi, tak se do něj přihlásíme.

Co bylo podle vás největším pozitivem letošní sezony?
Z hlediska sportovní stránky a s ohledem na výsledky minulých let, lze považovat letošní sezonu za neúspěšnou. Na druhou stranu vývoj fungování klubu jako takového, se dá považovat za úspěšný Ať je to z marketingového hlediska, kdy jsme tady měli akci s Ivanem Trojanem a vyprodali jsme celou halu těsně před koncem roku, nebo jsme tady měli dva charitativní projekty, které oba vynesly přes 100.000 korun, což je taky krásné. Myslím si, že jsme se posunuli, i co se týká fungování klubu a péče o fanoušky. Jsme jinde i s fanschopem. V tomto směru nám pomohlo naše účinkování v pohárové Evropě, kdy jsme získali také přehled, jak to funguje jinde. Ze strany ostatních klubů a asociace je náš klub hodnocen hodně vysoko.

Úplnou novinkou je basketbalová kavárna přímo v hale.
Byla to jedna z novinek, kterou jsme měli připravenou právě na play-off. Doufám, že na příští sezonu toho nachystáme ještě více. Nyní se bavíme i o tom, jak budeme fungovat v mezičase, kdy se nebudou hrát zápasy. Chceme v nové sezoně fanouškům co nejvíce jejich návštěvu haly zpestřit.

Jak vnímáte účinkování vašich juniorů v mládežnické Lize mistrů?
Pro kluky to byla mimořádná příležitost se porovnat se stejně starými protihráči z nejlepších evropských týmů. Dostali se na turnaj, který byl špičkově organizovaný, a to i s nejlepším zázemím. Mluvilo se o nás, psalo se o nás. Navíc kluci herně nepropadli. Je vidět, že jdeme po správné cestě.

Opavští hráči se nyní zapojí do projektu 3 na 3.
Česká basketbalová federace chce v letošní sezoně nastartovat basketbal tři na tři, který bude vrcholit při oslavách sta let českého basketbalu, jehož finálový turnaj se odehraje v červnu v Praze. Jelikož nám sezona skončila dříve, než jsme předpokládali, tak většina našich kluků se zúčastní tohoto turné tři na tři. Mají možnost se kvalifikovat na další i mezinárodní turnaje. Hrát budeme pod hlavičkou BK Opava.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.