17. 07. 2023

Reprezentace U20 zpět mezi elitou

Naši mladí basketbalisté i s přispěním Jakuba Šiřiny vyhráli ve Skopje Divizi B kategorie U20 a vrátili se mezi elitu této mládežnické kategorie

Postup se nerodil lehce. V prvním utkání sice naši zlepšeným závěrem porazili domácí Severní Makedonii 80:75, ale hned v tom druhém podlehli v prodloužení Bulharsku 102:104. Následovala "povinná" výhra nad Irskem (82:44), ale postup ze druhého místa skupiny naši získali až po těžkém boji po výhře nad Slovenskem 62:55. 

Ve čtvrtfinále, kam z naší skupiny postoupila ještě domácí Severní Makedonie, pak naši přejeli dosud suverénní Portugalsko 73:57. Výhra v semifinále proti Švédsku 94:74 pak již naše basketbilisty již posunula do Divize A, ale Češi svůj výkon ještě vyšperkovali, když ve finále Divize B porazili znovu domácí tým 85:75. Spolu s finalisty postoupila do Divize A ještě Ukrajina.

Našimi nejlepšími střelci byli s průměrem 13.1 bodu na zápas Martin Kheil (GBA Jin. Hradec), Ondřej Švec (12.1) z USK Praha a Ondřej Husták (10.7), hrající ve španělské Zamoře. Ondřej Husták byl 7. nejlepším doskakujícím celé soutěže (8.7 doskoku na zápas) a také naším nejužitečnějším hráčem (val. 14.6).

Ondřej Švec byl vyhlášen MVP celého turnaje, v nejlepší pětce byl kromě něho i Ondřej Husták spolu s domácím Teodorem Simikjem, Švédem Felixem Brostromem a Oleksandrem Kobzystyianem z Ukrajiny

Na skvělém výsledku se spolu s hráči a trenérem Lukášem Pivodou podíleli také asistenti Antonín Pištěcký a Jakub Šiřina. Pro Šířu to byl první vážný trenerský výstup, který hned skončil velkým úspěchem. Gratulujeme!

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.