09. 11. 2020

Restart bude (snad) 16. listopadu

Všichni už chtějí hrát a všichni věří, že se příští týden dočkají

Všichni už chtějí hrát a všichni věří, že se příští týden dočkají.

Za určitých okolností by se mohlo začít už v tomto týdnu. "Kooperativa NBL znovu začne kompletním devátým kolem 16. listopadu. Ještě před tímto termínem, pokud nám to bude umožněno, proběhnou dohrávky, tedy některé z 18 zápasů, jež nemohly být sehrány za prvních osm kol," uvedl po jednání šéf Asociace ligových klubů NBL Tomáš Kotrč.

Ten předpokládá, že základní část soutěže, tedy úvodních 22 kol, by se měla završit na přelomu února a března. Jedním z faktorů budou testy PCR. "S kluby jsme diskutovali i náklady, možnosti a formy testování a samozřejmě trvanlivost PCR testů, případně použití jiných. Tady jsme stále v oblasti zjišťování informací," doplnil šéf ALK.

Klíčové bude rozhodnutí hygieny, zda platnost testu bude jen 48 nebo 72 hodin, tedy zda to budou dva, či tři dny. Pokud by byla uznána lhůta 72 hodin, bylo by možné odehrát v ní dvě utkání a přiblížilo to ligu k šanci stíhat tři zápasy týdně, což by usnadnilo dohrání 66 zápasů, jež už v tuto dobu měly být podle původního rozpisu historií. Zatím není rozhodnuto, ale ALK bude pochopitelně preferovat lhůtu 72 hodin. 

Testy budou z části hradit kluby, ale přispějí také ALK i ČBF. Ve hře je také státní podpora z programu Covid sport II. "Tento program bude přispívat každému klubu a v basketbalové lize má každý tým nárok čerpat až do výše milionu a dvě stě padesáti tisíc korun, z čehož se počítá, že část bude využita právě i na hrazení testů," informoval Tomáš Kotrč.

Opavští basketbalisté zatím od středy trénují a čekají na další vývoj situace.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.