22. 04. 2020

Rozpolcený Šiřina je podruhé MVP Kooperativa NBL

Až jednou bude na polici v jeho novém domě v Ostravě-Lhotce stát tahle trofej...

Až jednou bude na polici v jeho novém domě v Ostravě-Lhotce stát tahle trofej, bude k ní návštěvám moct přidat i jednu neobvyklou příhodu: „Dostal jsem ji za sezonu, která se bohužel nedohrála.“ A v duchu bude možná stále přemýšlet nad tím, jak by to bývalo na jaře 2020 mohlo pro jeho rozjetou Opavu dopadnout, nebýt toho zpropadeného viru z Číny. Tak či tak jedno je jisté - rozehrávači basketbalové reprezentace Jakubu Šiřinovi už nikdo neodpáře, že se v sezoně 2019/20 stal MVP Kooperativa NBL a navázal tak na svůj čtyři roky starý triumf.   

„Tahle cena je pro mě určitě zvláštní, a to v mnoha ohledech. Tím největším je samozřejmě nedohrání sezony,“ přiznává 32letý dirigent Slezanů.

„Ocenění mě samozřejmě těší, na druhou stranu mě mrzí, že jsme přišli o play-off, tedy o nejlepší část sezony, kde jsem mohl svou formu potvrdit. Ta mince tak má dvě strany a není z toho taková radost jako při dokončení sezony, byť zápasů bylo odehráno dost a týmy i jednotliví hráči mohli ukázat, co v nich je.“

Šiřina si zatím není jistý, kde přesně bude jeho nová trofej stát. A netuší, kde bude stát i ta první. „Ještě žádnou místnost nebo vyčleněný prostor na své ceny nemám,“ usměje se. „Právě jsem ve fázi stěhování do domu, který stavíme, takže mám všechno v krabicích. Ještě nevím, jestli nějakou polici na trofeje budu mít, ale možná si ty hlavní někde vystavím,“ slibuje.

A jak v tradiční ligové anketě „Hvězdy Kooperativa NBL“ dopadly další kategorie? Koučem sezony byl zvolen opavský Petr Czudek, Obráncem sezony je znovu pardubický Viktor Půlpán a Hráčem s největším zlepšením reprezentační novic Radek Farský z Brna. Top pětku ligy pak spolu s Šiřinou tvoří křídelní kolegové z národního týmu Vojtěch Hruban a Jaromír Bohačík z Nymburka a pod košem je další nymburská opora Zach Hankins a nestárnoucí ústecký bard Pavel Houška.

Nový MVP NBL osm kol do konce nadstavby, kdy byla sezona ukončena, zapisoval následující průměry: 18,2 bodu, 7,4 asistence i 3,7 doskoku, což je dosud jeho kariérní maximum. Celkově byl čtvrtým střelcem ligy a zejména v první fázi sezony soutěži doslova kraloval. Především byl ale lídrem druhého týmu tabulky.

„Pro mě bylo hlavní, že se nám dařilo jako mužstvu a celou sezonu jsme drželi s mírným náskokem druhé místo. To mě nesmírně těšilo, stejně jako to, že jsme většinu sezony předváděli pěkný basket.“

Pro Opavu i pro Šiřinu osobně byla letošní sezona jistou formou rehabilitace za nevydařený loňský ročník, kdy tým stíhala při náročném fungování v Lize mistrů řada zranění, a sám Šiřina většinu sezony překonával zdravotní obtíže, což bylo znát mimo jiné i na polovičním počtu asistencí oproti letošku.  

„Vzhledem k tomu, jak se nám letos dařilo, mě ukončení sezony pořád mrzí. U nás navíc měly stoupající tendenci i návštěvy na utkáních a věřím, že bychom atakovali hodně slušná čísla, což by se pozitivně odrazilo i v celé lize. Bohužel to ale dopadlo takhle, nezbývá než se s tím smířit a zapracovat na tom, abychom podobně dobře odstartovali i příští ročník,“ plánuje Šiřina.  

Pro něj měla sezoně dvě fáze, tu před Mikulášem, tedy do soutěžní pauzy, a pak zbytek. „Na začátku jsem nasadil laťku dost vysoko, takže bylo jasné, že někdy ten řemen spadne,“ přiznává. „Přišlo to v prosinci, ale naštěstí jsme jako tým i dál udržovali druhé místo. Ty výkyvy prostě musely přijít a po Novém roce i přišly. Soupeři už mi taky věnovali v obraně větší pozornost a bylo těžší se prosadit.“ 

V NBL mu mezitím vyrostl mocně finišující konkurent z Pardubic - reprezentační kolega z rozehry Tomáš Vyoral, který nakonec v hlasování odborníků, klubových manažerů, koučů a kapitánů skončil na druhém místě, ovšem s nemalým odstupem.

„Vím, že jsme s Tomášem, Pavlem Houškou z Ústí a Lukášem Palyzou z Olomoucka byli čtyři Češi na vršku užitečnosti i ve střelbě. „Vyo“ loni přišel do Pardubic jako lídr, což pak i prokazoval a držel si stabilní čísla. Těžko říct, jak by to dopadlo, kdyby se dohrálo. Všichni čtyři jsme to ale měli solidně rozjeté a nárok na cenu měl tak každý,“ volí rozehrávač slova diplomata.

Jeho týmu se dařilo hájit druhou příčku po celý průběh ligy i navzdory místy nemalému počtu zraněných či nemocných. Hodně i díky v průměru 31minutovým Šiřinovým porcím. „Po odchodu Radka Kouřila do Olomoucka jsem věděl, že budu jediný klasický rozehrávač se zkušenostmi, takže budu hrát delší minuty. Přece jen zabere ještě nějaký čas, než se mladý Lukáš Bukovjan plně zapracuje. Navíc se nám na delší čas zranil i alternující rozehrávač Radim Klečka, takže na mě těch minut připadlo víc, a taky víc míčů v ruce a samozřejmě zakončení,“ popisuje svou opět zvýšenou roli Šiřina, který si skvělou formu do startu sezony dovezl z veleúspěšného světového šampionátu v Číně.    

„Všichni, kdo jsme tam byli, jsme to následně prokazovali o hodně zvýšeným herním sebevědomím, což bylo znát i na individuálních statistikách,“ dodává.

Vedení České basketbalové federace až v květnu rozhodne o tom, zda umístění celků v době ukončení NBL vejde do historie i jako umístění platné. V takovém případě by Opava brala druhé stříbro za poslední tři roky.

„Radost z takové medaile by nebyla tak velká jako po zisku stříbra na hřišti. Sezona ale byla i přes předčasný konec dost dlouhá na to, aby týmy ukázaly, kam v tabulce patří, a troufám si říct, že my to měli rozjeté výborně, takže určitý dobrý pocit z druhého místa tam je. Přebíjí to ale fakt, že nebylo potvrzené v play-off,“ zůstává Šiřina rozpolcen i na tomto poli.

Posledních pět týdnů strávil převážně doma, kde se snažil plnit předepsaná cvičení od nového kondičního kouče týmu Michala Miřejovského. Z nudy a denního stereotypu jej až dnes notně vytrhne účast ve třetím kole nové střelecké soutěže NBL, kde má šanci vyhrát až 30 tisíc korun. „Tuhle soutěž beru jako zábavu a vítané zpestření, určitě si tam ale nejdu zvyšovat ego,“ usměje se člen národního týmu.

Po přeložení olympijské kvalifikace na příští rok nyní už netrpělivě vyhlíží náhradní reprezentační soustředění, naplánované na přelom července a srpna. „Těším se, máme tam skvělou partu, kvalitně si zatrénujeme a začneme tak přípravu na novou sezonu. Věřím, že tou dobou už budeme moct trénovat bez roušek. Já v ní zatím ani nezkoušel běhat, protože nejsem velký fanoušek nějakého běhání po lese, a osobně si ostrý pohyb po hřišti s rouškou ani neumím představit. Na udýchání tréninku by to byl dost velký nápor,“ podotýká Jakub Šiřina.  

VÝSLEDKY ANKETY HVĚZDY KOOPERATIVA NBL 2019/2020

MVP SEZONY
Jakub Šiřina (BK Opava)

KOUČ SEZONY
Petr Czudek (BK Opava)

OBRÁNCE SEZONY
Viktor Půlpán (BK JIP Padubice)

HRÁČ S NEJVĚTŠÍM ZLEPŠENÍM
Radek Farský (mmcité1 Basket Brno)

NEJLEPŠÍ PĚTKA SEZONY
Jakub Šiřina (BK Opava)
Vojtěch Hruban (ERA Basketball Nymburk)
Jaromír Bohačík (ERA Basketball Nymburk)
Pavel Houška (SLUNETA Ústí)
Zachary Hankins (ERA Basketball Nymburk)

NEJLEPŠÍ ČESKÁ PĚTKA
Jakub Šiřina (BK Opava)
Vojtěch Hruban (ERA Basketball Nymburk)
Jaromír Bohačík (ERA Basketball Nymburk)
Pavel Houška (SLUNETA Ústí)
Václav Bujnoch (BK Opava)

NEJLEPŠÍ ZAHRANIČNÍ PĚTKA
Eugene Crandall (DEKSTONE Tuři Svitavy)
Malik Morgan (BK Olomoucko)
Raheem Appleby (USK Praha)
Sean O´Brien (DEKSTONE Tuři Svitavy)
Zachary Hankins (ERA Basketball Nymburk)

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.