• BK Opava
  • Novinky
  • Rychlé vypadnutí hodně mrzí, přiznal Petr Czudek a chválil fanoušky

  08. 05. 2024

Rychlé vypadnutí hodně mrzí, přiznal Petr Czudek a chválil fanoušky

Nečekaně brzy mají opavští basketbalisté po sezoně. Úřadující mistr překvapivě nestačil ve čtvrtfinálové sérii na ostravskou Novou huť. V praxi to znamená, že klub ze slezské metropole skončil na páté příčce.

Uznávaný trenér Petr Czudek hodnotí uplynulý ročník jako neúspěšný. V hlavě už ale spřádá plány na nový ročník, ve kterém by rád svůj tým vrátil zpátky na medailové pozice. Když se letošním vystoupením Opavských ohlédneme, ono tak špatné nebylo. Vždyť v dlouhodobé části obsadila Czudkova družina vynikající druhé místo. Konečný dojem pokazilo jedenáct dnů čtvrtfinálové série.

Na úřadujícího mistra se chtěl každý vytáhnout

V loňské sezoně opavští basketbalisté ziskem mistrovského titulu doslova šokovali okolí. Bylo tak jasné, že v novém ročníku se budou chtít soupeři proti nim vytáhnout. „Poprvé jsme šli do sezony v roli úřadujících mistrů. Čekali jsme, že proti nám budou hrát soupeři velmi dobře, budou se chtít ukázat a na mistra se vytáhnout, to se nakonec jasně potvrdilo,“ konstatoval opavský kouč Petr Czudek.

Opavští se s novou rolí popasovali velmi dobře. „Základní část a nadstavbu jsme zvládli velmi dobře. Skončili jsme na druhém místě, což bylo výsledkově velmi dobré,“ podotkl dvaapadesátiletý stratég. „Potýkali jsme se ale se zraněními. První komplikace přišly už v přípravě, kdy Miroslav Kvapil musel na operaci. Během sezony se na palubovce neobjevil,“ povídal dále Petr Czudek. „Vzhledem k účasti v Lize mistrů jsme museli na Mirkovo zranění reagovat. Nechtěli jsme v ní být jako boxovací pytel, proto jsme na pozici pivota angažovali Adama Pecháčka. Celkově hodnotím dlouhodobou část pozitivně,“ byl spokojený Petr Czudek.

Liga mistrů se úplně nepovedla, oživením Marques Townes

Podruhé v novodobé historii čekala na Opavu účast v Lize mistrů. Na rozdíl od první účasti ale Opavští nedosáhli ani na jedno vítězství. „Schytali jsme v ní větší výprasky, než jsme počítali. Rozdíl mezi námi a evropskými soupeři byl znát,“ přiznal Petr Czudek. „Během Ligy mistrů se nám zranil Jakub Šiřina. Na to jsme reagovali angažováním Marka Townese, což se povedlo. Tady odvedl dobrou práci David Zach,“ vyzdvihl práci svého asistenta a pokračoval: „Přišel kluk, který se rychle adaptoval, charakterově zapadl do kabiny a pomohl nám. Škoda, že nám nevyšel poslední zápas v Evropě, ten jsme mohli dokonce i vyhrát a naše bilance se mohla trochu vylepšit.“

Trpký konec sezony. Derby překvapivě zvládla lépe Ostrava

Opava v závěru skupiny A1 porazila Ústí nad Labem a Nymburk. Nic nenasvědčovalo tomu, že by mohlo být něco špatně. Navíc se vyprázdnila marodka, vrátil se Filip Zbránek. „Připravovali jsme se na USK Praha. Je ale vidět, že i když týmy hrají v A2, tak se dokážou dobře připravit na play-off. Nakonec jsme chytli Novou huť a derby v roli favorita jsme nezvládli,“ povzdechl si Petr Czudek. „Holt nás zaskočil soupeř, který přišel s druhým celkem soutěže ne odehrát důstojnou partii, ale vyhrát a postoupit. To si myslím, že rozhodlo. Byli jsme zaskočeni. Celá série probíhala tak, že my jako favorit jsme byli v křeči a oni uvolnění,“ vracel se ke čtvrtfinálové sérii opavský trenér.

„Hořela jim voda, zahráli sérii výborně. To ale neznamená, že bychom neměli čtvrtfinále zvládnout. Beru to jako ponaučení do příštích let. Průběh loňského ročníku jsme neměli dobrý. Vyšel nám až jeho závěr, kdy jsme nakonec vyřadili prvního, druhého, třetího. Doslova nám hořela voda, měli jsme fantastický měsíc. Nyní nám nevyšlo jedenáct dnů, které rozhodly o tom, že sezona v našem podání byla nepovedená,“ shrnul Petr Czudek.

Sérii s Ostravou ovlivnil druhý zápas

Opava vstoupila do série domácí výhrou. „Problém pro nás nastal už v druhém zápase, kdy jsme nezvládli koncovku a dali soupeři obrovský vítr do plachet. Bylo jasné, že vyhrát na Tatranu bude docela těžké. Ve čtvrtém utkání jsme byli blízko ke srovnání série. Vedli jsme o jedenáct bodů, ale individuálními chybami jsme rázem byli ve stavu 1:3, což nikdo nechtěl. Následně jsme zvládli domácí zápas. Ostrava ale vsadila všechno na jednu kartu. V šestém duelu na nás vlítli. Nám se nepodařilo trefit ani základní sestavu a zápas odskočil v úvodu do výsledku 19:5. Kluci bojovali až do konce a byli jsme hodně blízko, kdy nám možná chyběl kousek, abychom si vynutili sedmý zápas. Ostrava ale byla v euforii a zaslouženě postoupila,“ popisoval trenér klíčové momenty série a dodal: „Prohráli jsme čtyři koncovky. To je moc.“

Opava chce do pohárové Evropy

Opava sice skončila na pátém místě. Nicméně i tak by rád Petr Czudek hrál se svým týmem v pohárové Evropě. „Je jasné, že první tým hraje Ligu mistrů, na druhého čeká kvalifikace o Ligu mistrů, nebo hraje FIBU. Pak už je to o kvalifikacích. Nějaký koeficient máme, vše se rozhodne až v červnu. Pokud bude sebemenší šance, půjdeme do toho. To už jsme si řekli. Je to vidět i na klucích. Věřím, že i loňský titul jsem získali proto, že hráči si zahráli evropské soutěže,“ pronesl trenér BK Opava a sportovní ředitel v jedné osobě.

Marques Townes mohl Opavě v play-off pomoci

Během sezony se v opavském dresu objevil americký rozehrávač Marques Townes. Toho dobré výkony ve Slezsku vystřelily na prestižní basketbalovou adresu do řeckého PAOK Soluň. Nakonec ale existovala varianta, že by mohl v závěru sezony obléknout opavský dres. „S Markem jsme byli neustále ve spojení. Je škoda, že řecká liga se protáhla. Mark se chtěl vrátit a dohrát sezonu u nás, což bylo od něj velmi milé. Bohužel jsme to administrativně nestihli. Musel si totiž plnit hráčské povinnosti v Řecku. Je to škoda, protože on mohl být tím xfaktorem našeho postupu do semifinále,“ prozradil Petr Czudek.

Úžasní fanoušci, motor do další práce

Sezona ještě neskončila, ovšem basketbalová Opava už jeden titul má, a to mezi fanoušky. Naše krásná hala se mohla pyšnit nejvyššími návštěvami v lize. „Divák se dívá, fanoušek fandí. My máme obrovské fandy. Obrovsky se basketbal v Opavě zvedl. Lidi mu přišli na chuť, rozumí mu, umí na něj reagovat. To, co předvedli v Ostravě, když viděli, že nám to nejde, bylo něco neskutečného. Hnali nás, byli fantastičtí. Viděli jsme u nich smutek, slzy, u některých vztek, zuřivost. To k tomu patří. Na jednu stranu je mi to líto, na druhou jsem hrozně pyšný, že mohu být trenérem týmu, který má takovéto fanoušky,“ vyznal se Petr Czudek.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.