22. 06. 2018

S Dušanem Štěničkou o Lize mistrů

Po rozboru minulé sezóny jsme se v dalším rozhovoru s Dušanem Štěničkou zaměřili na účast Opavy v Champions League.

Po rozboru minulé sezóny jsme se v dalším rozhovoru s Dušanem Štěničkou zaměřili na účast Opavy v Champions League. Jak z dalšího textu vyplyne, nebude to ani laciná ani jednoduchá záležitost.

Z 2. místa v KNBL plyne pro Opavu možnost zúčastnit se Ligy mistrů 2018/19. Bude ji Opava hrát?
Champions League hrát budeme, ve středu jsem odeslal přihlášku. Nebude to ale vůbec jednoduché. Třeba z organizačního hlediska:  chtějí 8 jmen a kontaktů, od generálního manažera přes sportovního ředitele, manažera týmu až třeba po hotelového manažera. Jsem z toho trošku "perplex", protože většinu toho vlastně dělám já. V naší lize to všichni skousnou, ale nevím, jak se na to bude tvářit FIBA. 

Čeká nás také spousta úprav, například budeme muset mít stacionární koše, ty naše závěsné FIBA nevyhovují. Takže to bude jedna velká investice. Dále budeme muset přemístit zapisovatelský stolek a lavičky na druhou stranu kvůli hlavní kameře. Na palubovce nesmí být jiný kurt než basketbalový, takže musíme zakrýt volejbalové lajny a také ty na futsal, resp. házenou. Zavázali jsme se, že to všechno splníme.

Čeká nás sedm venkovních zápasů a zatím nevíme, bude-li to v dosahu autobusu, letadla či kombinaci obého, losování Champions League je 10. července. Takže jen účast nás bude stát od dvou do pěti milionů a kdyby bylo všechno cestování letecky, budeme se z toho, česky řečeno, hrabat ještě dlouho. 

A není obava, že účast v Lize mistrů Opavě výsledkově spíš ublíží?
Tak to asi bude, ale my bereme účast v této soutěži jako povinnost. Zástupci naší federace bojovali o to, aby Česká republika měla v Lize mistrů 2 místa. To se nyní podařilo, ale je to takříkajíc nepřenosné, takže kdybychom účast odmítli, Česko by o to druhé místo přišlo.

Takže finančně i sportovně to bude náročné.
To samozřejmě. Je tam jakási dotace z FIBA, řádově asi 50 000 eur, výbor federace se zavázal přispět částkou zhruba půl milionu korun. Jednali jsme s krajem, ten přispěje, ale za podmínky, že přispěje i město Opava. Pak by z kraje přišla stejná částka, kterou dá město. Takže nějaké peníze již zajištěné jsou. Je ovšem otázka, bude-li to stačit.

Sportovně nám to asi ublíží, to my víme. Ale je to prestižní záležitost a jestli jsou pro republiku vyčleněna dvě místa, byla by asi vražda na českém basketbalu, kdybychom se té účasti zřekli. Takže jsme upřednostnili pozici českého basketu.  

Náklady jsou jedna věc, druhou je tým. Kádr, až na Kryštofa Vlčka, zůstal pohromadě, přesto se na případné posily zeptat musím.
Máme v hledáčku dva hráče, oba jsou na pozici 4. Jednáme s nimi, je to celkem na dobré cestě, ale není to ještě uzavřené, takže jména zatím říkat nebudu. Chtěli jsme sice hráče, kteří by byli výraznými posilami, ale na to prostě nemáme. 

Jaký bude program áčka před zahájením nové sezóny?
My jsme trénovali do konce minulého týdne, teď budou mít hráči do konce července volno a pak už začne naplno příprava. Přípravné zápasy budeme hrát se sousedy, tedy Ostravou, Olomouckem a Svitavami. Bohužel nepojedeme na turnaj do Levic, protože ten bude týden před zahájením naší ligy. Ta začíná koncem září a my kvůli Ligy mistrů bychom si chtěli některé zápasy předehrát. Nevím sice, jestli nám to vedení soutěže vůbec povolí, ale nám hrozí několikrát tři utkání týdně. V pondělí máme v Praze zasedání ALK, kde to budeme řešit. Kluby slibují, že účastníkům pohárů vyjdou vstříc, tak uvidíme, jaká bude realita.

Je pro Opavu problém, že Petr Czudek je nyní jako asistent u reprezentace?
Je to trochu problém pro U20, pro Opavu ne. Červnovou přípravu vedl Larry Jurečka, pak se zranil Venca Bujnoch, tak to vedl on. Měli od Čoudy pokyny, takže vše probíhalo jak mělo. 

Nakousl jsi U20. Jsi pořád jejím manažerem?
Ano, dělám to stále. Teď to vede Láďa Sokolovský s Patrikem Smažákem, je tam i Petr Kivorchian jako masér. Nyní jsou v Nymburku, já se osobně zapojím až příští týden v Opavě. V plánu jsou soustředění, přípravné zápasy a 11. července letíme na ME do Sofie. 

Takže dovolená zase žádná?
Bohužel ne, snad na pár dnů v srpnu. Chtěli jsme se ženou v červnu do Alp, ale kvůli operaci mé ploténky z toho sešlo. 

Díky moc za rozhovor. Ať ti zdraví zase slouží, zvládneš tu šílenou administrativu kolem Champions League a ať je i příští opavská basketbalová sezóna stejně úspěšná, jako ta právě uplynulá!

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.