22. 06. 2018

S Dušanem Štěničkou o sezóně 2017/18

S mírným odstupem od finále jsme si sedli s Dušanem Štěničkou, abychom rozebrali poslední "stříbrnou" sezónu.

S mírným odstupem od finále jsme si sedli s Dušanem Štěničkou, abychom rozebrali poslední "stříbrnou" sezónu. Náš manažer a tiskový mluvčí sice překonává následky problémů s páteří a navíc má spoustu práce kolem účasti Opavy v Champions League, ale čas si na mě udělal.

Dušane, uplynulá sezóna se asi bude hodnotit dobře, že?
Byl to samozřejmě obrovský úspěch. Už to, že jsme se umístili po základní části na 4. místě, bylo výborné. Potom jsme přešli docela hladce přes Olomoucko, i když to bylo komplikované s předčasně ukončeným zápasem a následným dohráváním. Myslím ale, že i tento incident mančaft posílil a odnesly to Pardubice. Tam jsme nečekaně vyhráli úvodní dva zápasy semifinále a položili základ postupu do finále. 

Samotné finále bylo už jednoznačnou záležitostí, což se sice očekávalo, ale fanoušci se k tomu postavili čelem. I když se výhra nečekala, přišla plná hala. My jsme to doma nezvládli, hráli jsme "tužku" a prohrávali o čtyřicet, přesto diváci na nás nezanevřeli. Hodnotili prostě celou sezónu a ten velký a myslím že docela nečekaný úspěch. 

Myslím, že ten význam stříbra všem dojde možná až ještě později, ale neměly by zapadnout i individuální úspěchy. Čouda nejlepší trenér, Šířa v nejlepší pětce NBL, Vašek Bujnoch hráč s největším zlepšením.
To máš naprostou pravdu. Šířa je dlouhodobě naším klíčovým hráčem. Samotný konec sezóny mu sice úplně nevyšel, ale v semifinále ho skvěle nahradil Radim Klečka, který hrál proti Pardubicím výtečně. Z mladých zahrál výborně třeba Rosťa Dragoun. On sice nebude asi nikdy střeleckým esem, ale v obraně je vynikající a má už v povaze, že když to nejde silou, půjde to ještě větší silou. 

Dalším faktorem byli starší hráči. Třeba Larry Jurečka s Filipem Zbránkem se také potkali s formou. Ta forma samozřejmě v průběhu sezóny zakolísá každému, ale měli spoustu důležitých vítězných utkání, kde se prosazovali. Podařilo se prostě propojit mládí se zkušeností. Řekl bych, že vůbec nebylo poznat, že skončili dva klíčový hráči, tedy Viktor Cvek a Kuba Blažek. Osobně jsem si před sezónou myslel, že to bude průšvih a nebyl. Mirek Kvapil zahrál výtečně, bylo to jeho nejlepší play-off v kariéře.

Manažeři některých klubů se mi smáli, co chceme dělat s takovým týmem, kde jsou Kvapil, Dragoun či Vlček. A všichni bojovali a odvedli svoje, bylo to prostě 13 hráčů, kteří tvořili kolektiv. I nově příchozí mladí Bukovjan, Slavík a Štěpánek měli svá místa. My jsme od nich neočekávali, že budou příliš vidět, ale oni vidět byli. Nakonec z toho vyplynulo i to, že Bukovjan se Slavíkem jsou nyní v reprezentaci U20.

Už jsi nakousl diváky, kteří byli dalším hráčem týmu.
Fanoušci byli šestým hráčem na palubovce celou sezónu. V základní části chodilo kolem tisícovky lidí, pak se začalo dařit v play-off, tak návštěvy stoupaly a vyvrcholilo to nádhernou kulisou vyprodané haly ve finále. To nám závidí celá republika, i hráči Nymburka z toho byli uneseni. A takový renomovaný trenér, jako je Honza Bobrovský, mi po utkání volal a ptal se jak je možné, že v Opavě přijdou na basket tři tisíce diváků, když v Brně on viděl maximálně tisícovku. Takže i to je ocenění naší práce i našich fanoušků.

Tolik tedy zhodnocení sezóny 2017/18 z hlediska Opavy. V příštím pokračování našeho rozhovoru se budeme zabývat hlavně otázkami kolem Ligy mistrů.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.