06. 05. 2019

Sezóna skončila, ale snad za to stála

Opavským basketbalistům skončila ve čtvrtek sezóna, alespoň tedy její soutěžní část.

Opavským basketbalistům skončila ve čtvrtek sezóna, alespoň tedy její soutěžní část. 

Opava nakonec v Kooperativa NBL obsadila 6. místo, což je nejhorší  umístění od sezóny 2012/13, kdy jsme skončili na 9. místě. Přesto se nedá říci, že by Opava vysloveně zklamamla a třeba čtvrtfinálová série s Děčínem byla opravdovou reklamou na basketbal.

"Samozřejmě, že vyřazení bolí a sezóna končí neúspěchem. Bavili jsme se o tom, že Liga mistrů bude mít nějakou daň, ale stále jsme pokukovali po tom, že se dostaneme mezi čtyři nejlepší celky," řekl bezprostředně po rozhodujícím finálovém zápase zklamaný Petr Czudek. 

"Byli jsme nováčky v Lize mistrů, nevěděli jsme co čekat a nedokázali se na to připravit. K tomu se přidala hromada zranění a my bohužel nezvládli to, že jsme šli do ligového play-off z šestého místa. Nehrát Ligu mistrů, řekl bych, že budeme v tabulce výš, začínali bychom třeba doma a vypadalo by to úplně jinak. To už jsou ale jen kdyby a na ta se nehraje," přidal svůj názor Filip Zbránek.

"Uvidíme až s odstupem času, jestli nám Liga mistrů něco dala nebo ne. Podle mě obě soutěže nejde srovnávat nebo spojovat. U nás v lize to je po stránce pískání, rychlosti nebo nasazení úplně jinde. Tady se hraje pomalejší a tvrdší basket, v Evropě je to rychlé, skoro bez zastavení. Tady se to kouskuje co se týká pískání a teď nehodnotím, jestli to je špatně nebo ne, ten metr je prostě jiný. A kdyby hrál Ligu mistrů Děčín, asi by si z toho moc zkušeností taky nevzal, protože to je úplně jiná soutěž," dodal ještě náš křídelník.

Přesto účast v Lize mistrů byla bezesporu velkým zážitkem pro všechny hráče i pro opavské diváky. Je jen škoda, že si jich cestu do hlediště nenašlo víc, protože příležitost vidět špičkové evropské týmy se teď dlouho, a otázkou je zda-li vůbec, nebude opakovat. O příčinách by se dalo diskutovat, ale nyní už je to zbytečné.

Ve své skupině BCL sice Opava obsadila s dvěma výhrami poslední místo, ale sklidila uznání ostatních týmů. Ve většině z nich nechápali, jak je možné tuto soutěž hrát s tak malým rozpočtem a bez cizinců. V tomto kontextu je třeba ještě zdůraznit, že do další fáze nepostoupil ani český mistr s kádrem nabitým domácí hráčskou špičkou a cizinci. Navíc třeba v Eurocupu, třetí nejvyšší evropské klubové soutěži, nezískaly Pardubice ve své skupině ani jednu výhru.

V Českém poháru obsadili opavští basketbalisté stříbrnou příčku, když nestačili až ve finále na nymburského mistra. I to je velký úspěch našeho týmu. Lze jen spekulovat, jak by se pro nás KNBL vyvíjela, kdyby Opavu nekosila zranění v opravdu nebývalé míře a naši hráči za sebou neměli vysoké zápasové i "cestovní" nasazení v již zmíněné Lize mistrů.

Vedení, již v obměněném složení, jistě rozebere celou sezónu a určitě přijme rozhodnutí, která povedou k tomu, že Opava v ročníku 2019/20 bude opět bojovat o medaile.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.