14. 04. 2018

Skončil konečně čtvrteční zápas tuto sobotu?

Druhý zápas čtvrtfinále mezi Opavou a Olomouckem sice ve skončil předčasně už v 18. minutě, ale výsledek byl určen až v sobotu.

Druhý zápas čtvrtfinále mezi Opavou a Olomouckem sice ve čtvrtek skončil předčasně už v 18. minutě, ale výsledek byl určen až v sobotu.

Zápas ukončil incident mezi hráčem Olomoucka Darko Čohadarevićem a rozhodčím Stanislavem Kučerou. Po něm sudí Petr Hruša utkání předčasně ukončil. Projděme si bez komentáře vývoj situace.

První sdělení na webu nbl.cz znělo: "Druhé čtvrtfinálové utkání mezi týmy BK Opava a BK Olomoucko bylo předčasně ukončeno ve druhé čtvrtině z důvodu inzultace rozhodčího Kučery hráčem Olomoucka Čohadarevičem. Utkání končí výsledkem, který byl na hřišti dosažený v době jeho ukončení. Opavský celek tak vede v sérii 2:0. Čtvrtfinálová série bude pokračovat podle plánu v neděli v Prostějově. Hráč Čohadarevič má pozastavenou činnost a jeho konání bude řešit disciplinární ředitel Kooperativa NBL. V dalším utkání určitě nenastoupí."

Celek Olomoucka se ale později proti předčasnému ukončení utkání odvolal. Citujme z prohlášení na oficiálních stránkách klubu BK Olomoucko, podepsané Dušanem Tomajkem a Michalem Pekárkem. "Vedení basketbalového klubu BK Olomoucko nesouhlasí s nesportovním chováním svého hráče Darko Čohadareviče ve včerejším druhého utkání play-off Kooperativa NBL s Opavou. Současně však, na základě zhlédnutí dostupných videozáznamů i prohlášení očitých svědků “incidentu” jsme přesvědčeni, že k inzultaci nedošlo.

Rozhodčí Stanislav Kučera, i když nebyl vůbec přímo účasten odpískání hráčova úmyslného faulu a následné technické chyby, přiběhl přímo do cesty našemu hráči a čekal na okamžik, kdy bude mít příležitost realizovat svůj teatrální pád. Stejně tak odmítáme rozhodnutí rozhodčích - předčasné ukončení zápasu. Z jakého důvodu? Na základě jaké opory v pravidlech či soutěžním řádu? Tato situace měla být, dle našeho přesvědčení, dořešena vyloučením hráče Čohadareviče a asi i jeho následným trestem zastavení činnosti, ale ne ukončením zápasu. 

Jsme přesvědčeni, že se utkání mělo dohrát! V tomto duchu připravujeme a dnes odešleme své podněty České basketbalové federaci s jednoznačným požadavkem opakování předčasně ukončeného utkání. V žádném případě nemělo být utkání ukončeno, protože k žádné inzultaci, což jednoznačně prokazují dostupné záznamy, nedošlo. Jsme přesvědčeni, že celá situace nebyla posouzena adekvátním způsobem a že ke zbytečnému vyhrocení výrazně přispěl rozhodčí Kučera. Za podobné herecké výkony, pokud se jich dopustí sportovec, se v hokeji udělují dvě trestné minuty za filmování a ve fotbale žlutá karta.  

Proběhlý incident rovněž nebyl první kontroverzním momentem rozhodčího Stanislava Kučery. Soudíme, že rozhodčí by měli utkání řídit, usměrňovat a jejich cílem by mělo být, aby se zápas dohrál, to vše v duchu fair play. To se bohužel včera v Opavě nestalo, i když, a to závěrem opakujeme, tím nijak neomlouváme nesportovní chování našeho temperamentního hráče, který za něj bude potrestán dle disciplinárního řádu klubu velmi tvrdě."

Následovala odpověď, kterou opět přebíráme z webu nbl.cz. "Celá situace je nyní zkoumána disciplinárním ředitelem Kooperativa NBL, který na základě dostupných podkladů rozhoduje o tom, zda se jednalo či nejednalo o inzultaci rozhodčího hráčem BK Olomoucko Čohadarevičem. Na základě jeho rozhodnutí bude moci sportovní ředitel Kooperativa NBL rozhodnout o nařízení opakování utkání. Konečné rozhodnutí budeme znát v průběhu sobotního dopoledne."

Na sobotním jednání byl ale incident potvrzen disciplinárním ředitelem NBL Pavlem Hlaváčkem jako inzultace. "Rozhodnutí vychází z faktu, že už samotný pokus o inzultaci rozhodčího je důvodem k okamžitému ukončení utkání," uvedl v sobotu po jednání předseda ALK Tomáš Kotrč. Sportovní ředitel soutěže Zdeněk Ringsmuth na základě toho zamítl žádost o opakování utkání a potvrdil výsledek.

"Došlo k chybám na obou stranách. Je to zřejmé z videa. Jednalo se o nepřiměřenou reakci na vyhrocenou situaci jak ze strany hráče, tak i ze strany rozhodčího. Oba za své jednání ponesou následky,“ uvedl Tomáš Kotrč. Darko Čohadarević dostal distanc na 10 zápasů, Stanislav Kučera si již do konce této sezóny nezapíská.

Protože lze dle vedení ČBF očekávat, že se vedení celku Olomoucka proti rozhodnutí o platnosti verdiktu odvolá, platí zatím otazník v našem titulku.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.