01. 10. 2022

Skvělí diváci Opavu nakonec k výhře nedotlačili

Opavští basketbalisté v úvodním utkání prohráli s Nymburkem 61:69. V hale jim fandily téměř dvě tisícovky diváků a nutno říci, že Slezané favorita dlouho trápili. Bohužel jim nešly podle představ trestné hody, což i rozhodlo.

Tisíci zápas Opavy v nejvyšší soutěži začal slavnostně. Před jeho začátkem totiž proběhla rozlučka s Martinem Gniadkem, Radimem Klečkou a Kamilem Vajdou. Všem třem tleskala hala ve stoje.

Vstup do zápasu měli lepší Opavští. Bassett si doskočil pro míč, udělal krok zpět a střelou z perimetru poslal domácí do vedení. Slezané dobře bránili a po trojce Mokráně vedli 11:4. Škoda jen, že neproměnili několik jednoduchých košů. Středočeši vedení stahovali, po zakončení Bendy to bylo o tři body – 11:8. První čtvrtinu vyhráli domácí 15:14.

Druhou čtvrtinu odstartoval pěti body Šiřina a Opavští vedli 20:14. Favorit snižoval Bendou. Následně si došel pro faul Simmons a obě šestky proměnil. Slezané kontrovali trojkou Mokráně. V 16. minutě se Nymburk přiblížil díky Kovářovi na jeden bod a o pár chvilek později už hosté vedli. Další dva body úřadujícího mistra přidal Lockett. Opavě vrátil vedení Bassett. Po šestkách Stokese vedl Nymburk 30:29. Závěr prvního poločasu patřil domácím. Švandrlík důležitou trojkou dal opavskému týmu čtyřbodové vedení. To navýšil ještě jednou proměněnou šestkou Bassett.

Třetí čtvrtinu bodově otevřel trojkou Ivanaukas. Nymburk odskočil během chvíle na pět bodů. Opavské podržel trojkou kapitán Šiřina. Nymburk si přesto začal budovat náskok. Když se prosadil Ivanauskas, vedli hosté o devět. Slezané dokázali náskok stáhnout a škoda jen, že Mokráňovi nevyšla smeč. Na začátku čtvrtého hracího období vyhořel při šestkách Kvapil. Nicméně Mokráň úspěšný byl – 52:55. A úspěšný při šestkách nebyl ani Šiřina. Naopak hosté úspěšní byli a vedli 56:52. Opavě nešla upřít snaha, ale trápila ji střelba také ztráty. Nymburk si nakonec vítězství vzít nenechal.

"První poločas nebyl z naší strany vůbec špatný. Hráli jsme slušně. Prakticky jsme vedení nepustili," pochvaloval si David Zach, asistent trenéra Petra Czudka. "Měli jsme ale špatnou střelbu trestných hodů. Troufnu si říci, že to byl jeden z hlavních faktorů, proč jsme nevyhráli. K tomu se nám po přestávce začaly kumulovat ztráty a útočný doskok soupeře. Pak můžete těžko Nymburk porážet," řekl opavský asistent.

Partnerem utkání byla OZP - OBOROVÁ ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNA.

OZP

BK Opava - ERA Basketball Nymburk 61:69 (15:14, 35:32, 50:55)

Body: Mokráň 14, Zbránek 10, Šiřina 10, Kouřil 8,Bassett 6, Švandrlík 5, Farský 4, Slavík 2, Kvapil 1, Jurečka 1 - Stokes 14, Ivanauskas 14, Simmons 14, Lockett 8, Kříž 6, Benda 6, Kovář 5, Palyza 2.

Rozhodčí: Vyklický, Scholze, Hartig. TH: 14/29:9/15. Trojky: 7/23:2/22. Doskoky: 42:48. Fauly: 20:25. Diváci: 1973.