22. 09. 2023

Soupeř v kole 1/24: BK NH Ostrava

Za obhajobou titulu vykročí naši basketbalisté v Ostravě

Historie klubu NH Ostrava sahá do roku 1952, kdy byla založena tělovýchovná jednota Sokol Ocel NHKG Ostrava. Po sloučení s Tatranem Ostrava se pak ostravští basketbalisté dostali až do nejvyšší soutěže, ve které hrají nepřetržitě už 50 let. 

Za tu dobu získali 3 stříbrné medaile a 6x obsadili třetí místo. Dvakrát se pak radovali jako vítězové domácího basketbalového poháru. Od roku 1991 se samostatný basketbalový klub jmenuje BK NH Ostrava. 

V minulé sezóně se Enháčko po dlouhé době probojovalo do play-off, ale ve čtvrtfinále byl nad jeho síly později stříbrný Děčín. I tak Ostrava sedmým místem vyrovnala umístění ze sezóny 2014/15.

Po sezóně odešel do Nymburka nejužitečnější hráč KNBL sezóny 2022/23 Sukhmail Mathon, kromě něho opustili Ostravu Malik Morgan, Olexandr Belikov, Alexandar Radukić, Filip Šmíd a Tomáš Havlík, se svou bohatou kariérou se pak rozloučil Petr Bohačík.

Novými cizinci jsou Američané – pivot Chase Jeter, rozehrávač Elijah Weaver a Elyjah Williams, jenž může hrát na křídle i pivota. Z českých hráčů přišli Dominik Heinzl, Igor Patrik Svoboda, Mikuláš Čank a na hostování z Opavy Jan Mička. Trenér Adam Choleva tak prakticky buduje nový tým.

Přesto nebude derby v Ostravě jednoduchou záležitostí. Kromě toho, že platí okřídlené "derby nemá favorita", hraje pro domácí skutečnost, že v minulém ročníku KNBL měli s Opavou bilanci vzájemných zápasů 3 - 1. Máme tedy Enháčku co vracet a věřme, že se to našim hráčům podaří.

"Konečně začíná další ročník KNBL. Hrát hned na začátku derby není pro nás příliš výhodné, neboť zde není nikdy nikdo favoritem. Utkání se hraje při příležitosti oslav sedmdesátin ostravského klubu. Budeme chtít oslavu trochu narušit a zahájit sezonu výhrou. Máme Ostravě co oplácet za nepříznivé skóre vzájemných zápasů z minulé sezony," řekl k zápasu Petr Czudek.

A kapitán Kuba Šiřina doplňuje: "Začínáme derby na Nové Huti, se kterou jsme měli loni pasívní bilanci 1:3. Jdeme do utkání s pokorou, ale s vírou ve vlastní sílu a s touhou po vítězství."

Zápas 1. kola KNBL 2023/24 NH Ostrava - BK Opava se hraje v ostravské hale Tatran v sobotu 23.9.2023 od 15:30 hod. a můžete jej sledovat na ČT Sport plus.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.