02. 12. 2022

Soupeř v kole 11/23: BK Armex Děčín

Zklamání z vyřazení z pohárové Evropy se naši pokusí přehlušit v ligovém zápase v Děčíně

Basketbal se v tomto městě začal hrát už na konci roku 1945 a od roku 1947 se Děčín účastnil i regulérních soutěží. Nejvyšší soutěž hráli děčínští basketbalisté poprvé v roce 1974, ale od roku 1993 je Děčín mezi naší basketbalovou elitou již nepřetržitě.

První medaili vybojovali děčínští basketbalisté v sezóně 1997/98. Byl to bronz a stejný zisk si v Děčíně zopakovali i v sezónách 2008/09 a 2011/12. V letech 2015 - 2019 pak měli v Děčíně "dobu stříbrnou", neboť se vždy, s výjimkou ročníku 2017/18, dostali do finále, v němž také vždy podlehli Nymburku.  

Minulé sezóny už ale příliš úspěšná nebyly. Předloni Děčín vypadl v předkole play-off s Hradcem Králové a obsadil až 10. místo. Loni se sice přes stejný tým dostal z předkola do čtvrtfinále, ale po porážce 0 - 4 s Nymburkem skončil celkově osmý.

S Děčínem se poté rozloučili Šiška, Osaikhwuwuomwan, Alston, Galloway a Vlasák, příchod naopak hlásili rozehrávač Anthony Walton (USA), centr Igor Josipovič (Bosna), power forward Petr Macháč a mladíci guard Karel Rajchl (17 let) a forward Oliver Žižka (17 let). Zatím největší oporou týmu trenéra Tomáše Grepla jsou Ty Nichols, Anthony Walton, Matěj Svoboda a děčínský kapitán Tomáš Pomikálek.

Děčín letošní sezónu začal výtečně, ve 3. kole jako první získal i skalp mistrovského Nymburku a vedl i tabulku KNBL. Poslední tři zápasy mu ale nevyšly, když prohrál doma s Brnem 63:67, na půdě Olomoucka v prodloužení 85:91 a také i v předehrávce 14. kola v Nymburce 86:102. V neúplné tabulce mu s bilancí 7 - 4 tak patří 5. příčka a je hned za Opavou.

Sobotní zápas tak bude u obou týmů představovat pokus o znovuzískání sebevědomí, protože i Opava z posledních 4 utkání 3 prohrála, když  uspěla pouze doma s Ústím díky skvělému finiši v závěru.

"Opava hraje jako vždy vynikající sezónu. Podkošoví skóreři Bassett s Mokráněm do opavského systému skvěle zapadli. Náš soupeř výborně doskakuje a pro nás bude velká výzva útočný doskok zastavit. Velmi nepříjemná je trojková palba Opavy, kde nás může nachytat každý její hráč. Chceme předvést lepší výkon než v posledních utkáních," je si vědom síly Opavy Tomáš Grepl.

"V sobotu k nám zavítá dlouhodobě jeden z top týmů v lize, který má jádro českých hráčů hrajících pospolu již pěknou řádku let, doplněné o velice kvalitní zahraniční hráče. I přes současné zdravotní problémy se budeme snažit na zápas připravit co možná nejlépe a pokusíme se přetnout sérii tří smolných porážek z posledních zápasů. Věřím, že po delší době bez zápasu doma se nám podaří vyprodat halu a diváci nás povedou k vítěznému konci," přidává svůj názor Filip Kroutil.

"Já pevně doufám, že v sobotu bude už připraven Radek Kouřil, ale to se uvidí. Důležité bude, abychom jako tým dobře zregenerovali a připravili se na tohle těžké utkání. I když to v Děčíně nikdy není snadné, rádi bychom se naladili zpátky na vítěznou vlnu," neztrácí naději opavský Jakub Slavík.

Zápas 11. kola KNBL 2022/23 BK ARMEX Děčín - BK Opava se hraje v sobotu 3.12.2022, začátek zápasu je v 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.