07. 12. 2022

Soupeř v kole 12/23: ERA Basketball Nymburk

Druhou polovinu základní části KNBL 2022/23 začneme v Nymburce

Začátky basketbalu v tomto městě se datují do roku 1929 a do šedesátých let se zde hrál basketbal pouze na krajské úrovni. Po vstupu bratří Janstů se ale tento celek rychle dostal do nejvyšší soutěže.

Po 10. místě v premiérové sezóně 2000/01 pak již Nymburk bez medaile nikdy nezůstal, získal celkem 18 mistrovských titulů, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili a také již 13 výher v Českém poháru.

Již tradičně nastala po sezóně velká obměna kádru. Vojtěch Hruban zamířil k londýnským Lions, MVP minulé sezóny Jerrick Harding do španělské Manresy a Colbey Ross již obléká dres Varese. V týmu už v nové sezóně nebudou ani Gorjok Gak a Logan Routt. 

K dovršení všeho odešel do ruského Krasnodaru i se svým asistentem Juricou Žužou také trenér Aleksander Sekulić. Jeho místo zaujal Lotyš Roberts Štelmahers. Ten ale u týmu vydržel pouhé 2 měsíce a koncem října ho vystřídal Láďa Sokolovský s asistentem Pavlem Budinským.

První hráčskou posilou se stal americký rozehrávač Kamau Stokes, který působil naposledy v maďarském Körmendu a byl výraznou postavou v maďarské lize a nejlepším střelcem svého týmu. Dalším do týmu byl rodák z Virginie Nate Watson, pro kterého to je první působení v zahraniční. 

Přišli také pivot Litevec Rapolas Ivanauskas, šestadvacetiletý křídelník Eric Lockett (USA) a jeho krajan Gerel Simmons. Po rychlém konci Sterlinga Gibbse, který odehrál jen dva zápasy, se na rozehrávce ještě objevil Kanaďan Marek Klassen, který se hned stal lídrem týmu (v KNBL 19.1 bodu, 4.4 doskoku a 7.5 asistence na zápas, val. 23.4). 

Nymburk prohrál v tomto ročníku KNBL již tři zápasy. Po neúspěchu v Děčíně a na Slavii podlehl toto pondělí po více než 12 letech a 243 vítězných ligových zápasech také doma, když jeho katem byli v dohrávce 5. kola kolínští Medvědi. Přesto Nymburk zatím vede ligovou tabulku s bilancí 9 - 3. 

Nymburští hrají i letos také Ligu mistrů, do které byli přímo nasazeni. Po 4 kolech mají 1 výhru a 3 porážky a ještě teoretickou naději na postup ze skupiny. 

Nymburk jsme v minulé sezóně porazili třikrát, naposledy Lounech ve finále Českého poháru 97:93. V této sezóně jsme s mistrem prohráli v 1. kole doma 61:69, takže mu máme co vracet. Nymburk ale bude chtít napravit pondělní neúspěch, navíc bude otázkou zdravotní stav našeho týmu.

Toho si je vědom i Petr Czudek: "My se musíme především poprat s našim zdravotním stavem, který není ideální. Ve středu se rozhodne, kdo vlastně do Nymburka odcestuje. Domácí prohráli v pondělí s Kolínem, což není pro nás dobrá zpráva. Určitě na nás vlítnou, aby si napravili reputaci a zahájili novou vítěznou sérii."

Podobně to vidí také Mirek Kvapil: "Utkání s Nymburkem, to je vždy pro nás svátek. Zítra se budeme snažit o co nejlepší basketbal, ale nevím zda to bude stačit na vítězství. Důležitým faktorem je náš zdravotní stav."

Starty Mirka Kvapila a Kuby Šiřiny jsou nejisté, neúčast Radka Kouřila a Dontaye Bassetta bude asi bohužel jistotou. Ani tak se naši basketbalisté nebudou vzdávat předem. Vždyť Kolín vyhrál v Nymburce i bez Lošonského a Slavinskase. Proč by se to nemohlo podařit i Opavě?

Zápas 12. kola KNBL ERA Basketball Nymburk - BK Opava se hraje ve čtvrtek 8.12.2022, začíná se v 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.