20. 12. 2022

Soupeř v kole 14/23: SK Slavia Praha

Po výhře nad Kolínem zajíždíme na palubovku nováčka Slavie Praha

Tým byl založen v roce 1943 a v letech 1993 - 1998 působil i v nejvyšší basketbalové soutěži. V minulé sezóně uspěl v baráži, v níž byl jeho soupeřem Jindřichův Hradec. Pražané sice prohráli domácí zápas 74:78, ale v odvetě zabojovali a po výhře 78:64 se probojovali do nejvyšší soutěže mužů.

Po sezóně odešli Bradley, Park, Aušprunk, Nehyba, Novotný, Kratochvíl a Jan Böhm, tým naopak posílili power forward Dontae Bruner (USA), jeho krajan a rozehrávač Adam Joseph Dworsky, Slováci Robert Rožánek a Juraj Páleník a mladíci Vojtěch Sýkora (20 let), Martin Kheil a Pavel Benák (oba 19 let).

V týmu je několik jmen, spjatých s Opavou. Z hráčů je to vedle Juraje Páleníka Pavel Pumprla, který strávil v Opavě dvě sezóny a je podepsán pod opavským postupem zpět do nejvyšší soutěže a který je duší současné Slavie. Trenérem je pak Pavel Beneš, jeden ze "sedmi statečných" ze zlaté éry opavského basketbalu.

Slavia začala nováčkovskou sezónu dobře, po 6 kolech měla bilanci 3 - 3 a na svém kontě i skalp mistrovského Nymburku. Pak se ale slávistický motor zadřel a přišlo 7 porážek v řadě. V současnosti je družina Pavla Beneše s třemi výhrami a deseti porážkami na předposledním místě tabulky. Střelecky se nejvíce daří Martinu Kheilovi a Robertu Rožánkovi, oporami jsou také Dontae Bruner a Adam Dworsky.

Rozdílné postavení týmů v tabulce by ale nemělo svádět k podcenění. I Opava měla špatné období, které doufejme ukončil zápas s Kolínem. Když budou naši hrát tak, jako ve středu, měli by si výhru z Prahy dovézt. 

"Na Slavii to bude určitě těžké. My se musíme dobře připravit a hlavně hrát jako s Kolínem. Nedělat hloupé chyby a bojovat. Já doufám, že si tu vánoční výhru z Prahy přivezeme," řekl o zápase v Praze Luděk Jurečka.

"Ve středu hrajeme na hřišti nováčka soutěže SK Slavie Praha. Pražský tým hraje odvážný basketbal a určitě je překvapením soutěže. V posledním předvánočním utkání si chceme spravit náladu po ne příliš podařených výsledcích za poslední měsíc. Pokud chceme vstoupit do nadstavby v první osmičce, musíme toto utkání zvládnout," myslí si Petr Czudek.

A Mirek Kvapil dodává: "Slavia je štikou soutěže a dokázala pokořit na domácí palubovce i Nymburk. My se nezříkáme role favorita a určitě nic nepodceníme. Chceme navázat na výkon ze sobotního utkání proti Kolínu."

Naše marodka se omezila na dlouhodobě zraněného Dontaye Bassetta, s rehabilitací pokračuje Kryštof Kavan. Sestava v Praze tak bude stejná, jako v sobotu proti Kolínu. Věřme, že podobný bude i výsledek.

Zápas 14. kola KNBL SK Slavia Praha - BK Opava se hraje ve středu 21.12.2022, začíná se v 18:30 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.