03. 01. 2023

Soupeř v kole 16/23: NH Ostrava

V prvním zápase roku 2023 nás čeká další regionální derby s Ostravou

Historie klubu NH Ostrava sahá do roku 1952, kdy byla založena tělovýchovná jednota Sokol Ocel NHKG Ostrava. Po sloučení s Tatranem Ostrava se pak ostravští basketbalisté dostali až do nejvyšší soutěže, ve které hrají nepřetržitě už prakticky 50 let. 

Za tu dobu získali 3 stříbrné medaile a 6x obsadili třetí místo. Dvakrát se pak radovali jako vítězové domácího basketbalového poháru. Od roku 1991 se samostatný basketbalový klub jmenuje BK NH Ostrava. 

Poslední ligovou medaili, kterou byl bronz, získali ostravští basketbalisté v ročníku 2012/13 Mattoni NBL. Pak nastal postupný "ústup ze slávy" a Enháčko sbíralo jen místa v druhé polovině tabulky. Nejlepší umístění posledních šesti sezón je 10. místo, na němž skončili ostravští basketbalisté také v ročníku 2021/22.

Po této sezóně odešli Ubilla, Vann, Heinzl, Antonio a Nábělek, místo nich se v Ostravě nově hlásili guardi Evan Milligan a Malik Morgan (oba USA), rozehrávači Matej Majerčák (Slovensko) a David Jakel a mladý guard Matyáš Janů (20 let). K těmto posilám se přidal také křídelník Oleksandr Belikov z Ukrajiny a od konce listopadu také pivot Sukhmail Mathon(USA), který nahradil Evana Milligana.

K hlavním tahounům celku nejmladšího trenéra KNBL Adama Cholevy patří cizinci, hlavně Bosňan Aleksandar Radukić, Malik Morgan, Oleksander Belikov a výbornou akvizicí se ukázal také Sukhmail Mathon.

Ostravští basketbalisté mají za cíl probojovat se letos do play-off, které hráli naposledy v sezóně 2014/15. Jsou zatím sice na hraně postupu do elitní osmičky, ale z posledních 7 zápasů jich vyhráli 6 a mají skvělou formu. Mezi těch 6 vítězných klání bohužel patří i výhra 92:83 v Opavě v dohrávce 5. kola.

Ostravě tedy máme co vracet, ale bude to obtížná mise. Náš tým se momentálně pere sám se sebou a z posledních 6 zápasů jsme zaznamenali pouze 2 výhry a účast v elitní osmičce zatím není vůbec jistá. Věřme, že nás nakopla poslední výhra nad Hradcem Králové a v Ostravě uspějeme.

"V Ostravě nás čeká zase těžký zápas. Enháčko natrefilo na kvalitní cizince, hrají lepší basket než loni a v Opavě nás porazili. Takže jim určitě máme co oplácet. Ale musíme se soustředit hlavně na sebe a svůj výkon a ne na to, jestli máme komu co vracet," řekl kapitán Opavy Jakub Šiřina.

"Po dlouhé době nejsme v derby favoritem, ale přesto chceme na půdě Tatranu vyhrát a oplatit Nové huti domácí porážku. Bude asi hodně diváků a napjatá atmosféra," neztrácí optimismus další ostravský odchovanec Filip Zbránek.

Boj očekává i Petr Czudek: "Ve středu v Ostravě bychom rádi navázali na vítězství s Královskými Sokoly. Ostrava hraje tuto sezónu v ohromné pohodě a je naším sousedem v tabulce. Bude to souboj o aktuálního lídra na severu Moravy a také o účast v elitní osmičce."

Ostrava je blízko, takže, jak už naznačil Filip Zbránek, se čeká i početná výprava opavských fanoušků. Uvidíme, jak dopadne souboj na hřišti a v hledišti.

Zápas 16. kola KNBL BK NH Ostrava - BK Opava se hraje ve středu 4.1.2023, začátek je v 17:30 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.