13. 01. 2023

Soupeř v kole 18/23: Basket Brno

Po pohárové selance v Novém Jičíně pojedeme na palubovku lídra KNBL Basketu Brno

Tento celek navazuje na bohatou a úspěšnou historii brněnského basketbalu. Byl založen v roce 2013 a jde stále výkonnostně vzhůru. V předminulé sezóně bylo Brno čtvrté, v té loňské bralo bronzovou medaili, když po semifinálové prohře s Opavou 1 - 4 porazili v boji o 3. místo Ústí nad Labem 2 - 1.

Po sezóně skončil s vrcholovým basketem slovenský rozehrávač Roman Marko a přesunul se do role generálního manažera. Z Brna odešli Madden, Mickelson, Djuricić a Jansa. Tým naopak posílili forward Kameron Jamal Chatman (USA), křídlo Matěj Rychtecký (18 let), power forwardi Jaroslav Kubín (22 let), Milan Stráněl (16 let) a křídlo Joanis Koulisianis (17 let).

Koulinasis ale v Brně brzy skončil, stejně jako před sezónou zkoušený C.J. Aiken. Z kádru odešla i jedna z opor Ukrajinec Oleksandr Mischula, kterého ze smlouvy vykoupil kyperský tým Keravnos Strovolou. V týmu se naopak znovu objevil kanadský pivot Danilo Djuričić a nejnověji na pozici 2 Randy Lechard Culpepper. 

Brněnští pokračují ve svém vzestupu i v této sezóně. Momentálně vedou ligovou tabulku s bilancí 14 výher a pouhých 3 porážek. Vyhráli posledních 7 ligových zápasů a jsou ve vítězné euforii. Porazili je zatím jen USK Praha, Nymburka a koncem října také Opava (86:77).

Největšími oporami dosavadního průběhu KNBL jsou Kameron Chatman (17.0 bodu, val. 19.8), Viktor Půlpán (10.3 bodu, 6.0 doskoku, 5.9 asistence, val. 18.9) a Šimon Puršl (11.1 bodu, 5.7 doskoku, val. 13.4). Prosazuje se také Richard Bálint, který má trojkovou úspěšnost 44.1 %.

Z výše uvedeného je jasné, že Brno bude velice obtížným soupeřem. Je na vítězné vlně, zatímco naši bojují o postup do elitní osmičky a tím také s nervozitou, navíc nás kosí zdravotní problémy. Rosťovi Dragounovi skončila sezóna, momentálně je na marodce s naraženým kolenem také Filip Zbránek. Uvidíme, jak se podaří zapracovat do našeho týmu zkoušené Američany Terryho Hendersona a Dylana Carla.

 "Jedeme na palubovku prvního týmu tabulky. Brno letos hraje konzistentně, o čemž svědčí jeho postavení v soutěži. My usilujeme o postavení v horní polovině tabulky. Chceme-li toho dosáhnout, musíme v základní části přivést i vítězství z venkovního utkání. Respektujeme sílu soupeře, ale pokusíme se překvapit," míní Petr Czudek

Podobně se vyjádřil také Jakub Slavík: "Letos už došlo k mnoha překvapivým výsledkům, proč se nepokusit o další v sobotu v Brně. Trápí nás zranění, ale snad nás zítra bude alespoň deset ke hraní. Brno opět posílilo, ale nejedeme tam poraženi předem."

Utkání 18. kola KNBL Basket Brno - BK Opava se hraje v sobotu 14.1.2023, začátek zápasu je v 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.