17. 01. 2023

Soupeř v kole 19/23: BK REDSTONE Olomoucko

Po výhrách v Praze a Brně čeká na naše basketbalisty domácí zápas s celkem Olomoucka

BK Olomoucko má poměrně krátkou historii. Vznikl v roce 2017 jako nástupce týmu Orli Prostějov, který kvůli finančním problémům ukončil působení v českém basketbale. Nově vytvořený klub převzal závazky Orlů a také i jejich licenci pro naši nejvyšší soutěž. 

Tým měl své zázemí v Prostějově, ale od předminulé sezóny hraje své zápasy v olomoucké v Čajkaréně. Olomoucko získalo již i medaili. Byla to bronzová v sezóně 2018/19. V té předminulé ale tým skončil až na předposledním místě ligové tabulky.

Stejně se vedlo Olomoucku i v sezóně 2021/22, kdy skončilo opět na 11. místě. Jediným pozitivem tak pro tým z Hané bylo, že se vyhnul ošidné baráži.

Po této sezóně opustili Olomoucko Tomsick, Bracey, Dragovič, McSwain, Marek Sehnal, Žák, Adam Klepač, tým naopak posílili rozehrávači Peda Stamenkovič (Srbsko), Jonathan Edward Williams (USA), křídlo Darious Lee Moten (USA), power forwardi Dominik Heinzl, Jakub Skalička, guard Tomáš Tkadlec a rozehrávač Lukáš Olbort (18 let). 

Další dvě "posily" guard Devin Cooper a power forward Bryan Coleman musely Olomoucko opustit ještě před 1. kolem KNBL. Jen 3 kola nového ročníku pak přežil kouč Miljan Čurović ze Srbska, který loni uchránil Olomoucko před baráží, když převzal tým po Robertu Skibniewském. Jeho místo zaujal Chorvat Tihomir Bujan, který trénoval slovenskou Handlovou. 

To však nebyly jediné změny v kádru. Pro vleklé zdravotní problémy skončila sezóna pro Pedu Stamenkoviće, naopak Redstone posílili pivot Jalone Friday (USA) a zkušený Srb Goran Vučević (33 let, 195 cm).

Olomoucko si zatím v letošním ročníku nevede právě dobře. Po 18 kolech je na 11. místě tabulky, když jeho bilance 4 - 14 je stejná, jako posledních královéhradeckých Sokolů. Ve středu 11.1. ale porazili basketbalisté Olomoucka v dohrávce 5. kola USK Praha 84:78. Nejlepšími hráči celku trenéra Tihomira Bujana jsou Jonathan Williams, Sreten Kněžević a Darious Moten. 

Olomoucku máme co vracet. V zápase 8. kola jsme totiž v Olomouci prohráli 84:92. Tato výhra byla navíc první výhrou Olomoucka v ročníku 2022/23 KNBL. Proto nesmí naši hráči, ze kterých po dvou venkovních výhrách v řadě snad již spadlo napětí boje o elitní nadstavbovou osmičku, nic podcenit.

To ví i Petr Czudek: "Po vítězství v Brně chceme pokračovat ve vítězné sérii. Olomoucku máme co vracet, protože jsme tam první vzájemné utkání prohráli. Soupeř neustále posiluje a je ještě ve hře o postup do první osmičky. Nesmíme nic podcenit. Pokud předvedeme podobný výkon tomu brněnskému, vyhrajeme."

Mirek Kvapil spoléhá také na fanoušky: "Letošní liga je vyrovnaná a žádné utkání není předem rozhodnuto. Doufám, že jsme se nakopli v Brně a že za podpory domácích diváků zvládneme i utkání se silným Olomouckem."

Diváci budou určitě opět tím šestým hráčem na palubovce a všichni v týmu věří, že i s jejich pomocí zůstane výhra v Opavě.

Zápas 19. kola KNBL BK Opava - BK REDSTONE Olomoucko se hraje ve středu 18.1.2023, začátek je v tradičních 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.