27. 01. 2023

Soupeř v kole 21/23: Sluneta Ústí nad Labem

Opavu čeká další těžké utkání na výjezdu, budeme hosty ústeckých Pand

První zmínky o basketbalu v Ústí nad Labem se datují do roku 1946. Poprvé ústečtí basketbalisté hráli v nejvyšší soutěži v sezóně 1993/94, kdy obsadili 7. místo, ale hned v té další sestoupili. Poslední postup do nejvyšší soutěže se konal v roce 2011, od té doby hraje Ústí NBL stále. 

Celkem odehrálo Ústí v nejvyšší soutěži 24 sezón. Na nejlepší umístění v historii klubu dosáhly Pandy v minulé sezóně. Ve čtvrtfinále vyřadili Kolín 4 - 1, pak ale padli s Nymburkem 0 - 4. V boji o bronz nakonec po divoké sérii podlehli Brnu 1 - 2.

Po úspěšné sezóně tým opustili Autrey, Spencer, Joseph a Fait, který ukončil vrcholovou basketbalovou kariéru. Přišli naopak Američané rozehrávač Jordan Callahan, guard Krishopher Martin a křídlo Steven Haney, rozehrávači Martin Nábělek, Vojtěch Zajíc (21 let), Jan Žalud (17 let), guard Ondřej Chlupsa (19 let), forward Petr Krupka (19 let).

V týmu trenéra Jana Šotnara už ale nepůsobí Callahan a Haney a ani mladí Ondřej Chlupsa a Petr Krupka, naopak se nově objevili pivot Maishe Dailey a rozehrávač Tony Hicks.

Nevětšími oporami týmu trenéra Jana Šotnara jsou Spencer Svejcar, Krishopher Martin, Tony Hicks a Ladislav Pecka. Za zmínku stojí také průměrných deset doskoků Delvona Johnsona, který je zatím nejlepším "doskakovačem" tohoto ročníku KNBL.  

Ústí má v závěru základní části skvělou fazónu. Vyhrálo posledních 8 zápasů v řadě, včetně Nymburku či Brna. Jeho celková bilance je zatím 12 výher a 8 porážek, což Pandy řadí na 6. místo ligové tabulky před sedmou Opavu. Nadcházející střetnutí bude tedy bojem o 6. místo. Na naší straně je výhra 102:94 z 10. kola.

"V neděli nás čeká Ústí, které má momentálně nejlepší formu v celé soutěži. Cestování do Ústí je hodně náročné a vždy se nějak podepíše na výkonu hráčů. Nejedeme tam prohrát a chceme odvést hodnotný výkon. Utkání má zvláštní náboj, neb Ústí k nám hned 1.2. zajíždí ke čtvrtfinálovému utkání Českého poháru a obě družstva by ráda postoupila dál," řekl k zápasu Petr Czudek.

Těžký boj očekává i Filip Zbránek: "Bude to hodně těžké utkání, ale proč to nezkusit. Už jsme dokázali vyhrát v Brně a tak nejedeme ani do Ústí bez šancí. Respektujeme aktuální formu soupeře, ale chceme v Ústí odvést nadstandardní výkon a poprat se o výsledek."

V Ústí jsou optimisté. "Ačkoliv v posledním kole Opava neuspěla na půdě Pardubic, má v posledních kolech velmi dobrou formu. Tým zapracovává nové cizince a jeho síla se tak bude pravděpodobně každým utkání zvyšovat. My se chceme soustředit především opět na sebe. Hrát s disciplínou a koncentrací na obou polovinách hřiště. Týden bez utkání nám po náročném programu přišel vhod. Doléčili jsme drobné šrámy, dobře potrénovali a budeme připraveni bojovat o další vítězství," má jasno Jan Šotnar.

Podobný názor má i Ladislav Pecka: "Do Ústí přijede další silný celek, který v posledních zápasech, až na výpadek v Pardubicích, nehraje vůbec špatně. Utkání bude ale opět o nás a našem momentu, daří se nám a my musíme opět udělat vše pro to, aby to tak zůstalo. Opava má tým plný skvělých hráčů, které skvěle diriguje Šiřina, takže naše obrana bude mít co dělat, ale věřím, že to za velké podpory našich fanoušků zvládneme."

Na to, jak zápas dopadne, si musíme počkat až na nedělní večer. Za Opavu nenastoupí kvůli svalovému zranění Luděk Jurečka, Ústí hlásí problémy s kotníkem Maishe Daileyho.

Utkání 21. kola KNBL Sluneta Ústí nad Labem - BK Opava se hraje v neděli 29.1.2023, začíná se v 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.