14. 10. 2022

Soupeř v kole 4/23: Královští Sokoli H. Králové

Po neúspěšném vystoupení v Eurocupu pojedou naši basketbalisté na palubovku Královských Sokolů

Tento klub vznikl již v roce 1924 jako Sokol Hradec Králové Pražské předměstí 2. Tento rok se také považuje za začátek organizovaného basketbalu v Hradci Králové. Hradec Králové si zahrál i nejvyšší soutěž, naposledy v sezóně 1993/94. Dlouho byl hegemonem druhé nejvyšší basketbalové soutěže, ale až čtvrtý pokus v baráži o KNBL byl úspěšný, když Sokoli udolali Jindřichův Hradec.

Po záchraně v baráži a 9. místě v nedokončené "covidové" sezóně vyřadili Sokoli v předkole play-off 2020/21 Děčín, ale ve čtvrtfinále vypadli právě s Opavou 0 - 3 na zápasy. V sezóně minulé pak po 8. místě v nadstavbě vypadli již v předkole s Děčínem.

Po sezóně nezůstal kámen na kameni. Odešli Stamenkovič, Pavlovič, Pešakovič, Vujovič,  Šoula a Kantůrek, konec kariéry oznámil Peter Sedmák. Do týmu naopak přišli pivot Maksim Šturanović (Černá Hora/Srbsko), rozehrávač Tadeáš Vlahović (Srbsko/Bosna), křídla Lovro Mandalinić (Chorvatsko), Filip Kábrt (19 let), guardi Michal Svojanovský (17 let), power forward Vladimír Vondra (20 let), pivot Vojtěch Kalný (20 let) a guard Tomáš Dvořák (19 let).

Sokoli v této sezóně nejprve prohráli v Praze s USK 72:87 (Mandalinić 18, O. Peterka a Šturanović po 13), ve druhém kole podlehli doma Brnu 70:87 (Škarnc 17, Šturanović 13), ale v kole minulém si spravili chuť, když přejeli Olomoucko na jeho palubovce 109:95 (Škranc 27, O. Peterka 20, Mandalinić a Šturanović 16).

Tým zkušeného trenéra Lubomíra Peterky tak střídá slabší okamžiky s těmi lepšími. Ovšem při vyrovnanosti letošního ligového ročníku je možné v podstatě všechno. Rozhodně na naše basketbalisty nečeká žádný lehký zápas. I tak jsme ale favority a věřme, že svou roli naplníme.

"Ve středu se nám nepovedlo dotáhnout do vítězného konce dobře rozehrané utkání FIBA cupu. Doufám, že to na nás nebude znát v Hradci. Sokoli měli excelentní první polovinu v Olomouci, když nastříleli deset trojek a vedli více jak o třicet bodů. To si musíme pohlídat, protože ve vyrovnané soutěži je každá prohra bolestivá," ví Petr Czudek.

A kapitán Kuba Šiřina dodává: "Ve středu nám začala nejtěžší část sezóny, kdy hrajeme ligu i FIBA cup. Po středeční prohře s Keravnosem si chceme spravit chuť v Hradci Králové. Víme, že to nebude jednoduché, protože to co předvedli Sokoli v Olommouci, zejména v první půli, to se nevidí každý den."

Utkání 4. kola KNBL Královští Sokoli - BK Opava se hraje v sobotu 15.10.2022, začátek bude v 17:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.