13. 12. 2022

Soupeř v kole 5/23: NH Ostrava

V dohrávce 5. kola nás čeká regionální derby s Ostravou

Historie klubu NH Ostrava sahá do roku 1952, kdy byla založena tělovýchovná jednota Sokol Ocel NHKG Ostrava. Po sloučení s Tatranem Ostrava se pak ostravští basketbalisté dostali až do nejvyšší soutěže, ve které hrají nepřetržitě už prakticky 50 let. 

Za tu dobu získali 3 stříbrné medaile a 6x obsadili třetí místo. Dvakrát se pak radovali jako vítězové domácího basketbalového poháru. Od roku 1991 se samostatný basketbalový klub jmenuje BK NH Ostrava. 

Poslední ligovou medaili, kterou byl bronz, získali ostravští basketbalisté v ročníku 2012/13 Mattoni NBL. Pak nastal postupný "ústup ze slávy" a Enháčko sbíralo jen místa v druhé polovině tabulky. Nejlepší umístění posledních šesti sezón je 10. místo, na němž skončili ostravští basketbalisté také v ročníku 2021/22.

Po této sezóně odešli Ubilla, Vann, Heinzl, Antonio a Nábělek, místo nich se v Ostravě nově hlásili guardi Evan Milligan a Malik Morgan (oba USA), rozehrávači Matej Majerčák (Slovensko) a David Jakel a mladý guard Matyáš Janů (20 let). K těmto posilám se přidal také křídelník Oleksandr Belikov z Ukrajiny a koncem listopadu také pivot Sukhmail Mathon (USA).

K hlavním tahounům celku nejmladšího trenéra KNBL Adama Cholevy patří cizinci, hlavně Bosňan Aleksandar Radukić, Malik Morgan a Oleksander Belikov. V zatím čtyřech odehraných zápasech si dobře vedl také Sukhmail Mathon.

Ostravští basketbalisté mají za cíl probojovat se letos do play-off, které hráli naposledy v sezóně 2014/15. Zatím jsou se 4 výhrami a 7 porážkami na 8. místě tabulky. V minulém kole dlouho vzdorovali v Pardubicích, ale nakonec prohráli 76:91 (Morgan 18, Radukić 16, Majerčák 11). Ovšem o kolo dříve si dovezli výhru z palubovky Královských Sokolů 85:83 (Mathon 23 + 13 doskoků, Šmíd 19, Malik 15). 

Z toho je patrné, že nás nečeká žádný lehký zápas, což si všichni uvědomují. "Čeká nás derby s Ostravou, které je vždy zajímavé. Ostrava letos posílila o řadu cizinců. My musíme spoléhat na naší sehranost a na domácí prostředí," řekl k zápasu uzdravený Radek Kouřil. 

Naše situace ale není růžová, což popisuje Petr Czudek: "Máme k dispozici pouze deset zdravých hráčů. Čeká nás derby s Ostravou, které nikdy nemá výrazného favorita. NH letos podává konsistentní výkony a potrápila i Nymburk. Postavení v tabulce napovídá, že týmy jsou vyrovnané a oba bojují o postavení v první osmičce. Začíná pro nás série velmi důležitých čtyř zápasů do konce roku, které musíme zvládnout, abychom se dostali mezi elitu."

Čouda naráží na to, že k dispozici nebudou zraněný Dontay Bassett a ani nově nemocný Jakub Mokráň. Nenastoupí ani rehabilitující Kryštof Kavan.

Na naší straně ale bude domácí prostředí a hlavně skvělé opavské publikum. Věřme tedy, že výhra zůstane doma a Opava se znovu naladí na vítěznou vlnu!

Dohrávka 5. kola KNBL BK Opava - NH Ostrava je na programu ve středu 14.12.2022, začátek je v tradičních 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.