28. 10. 2022

Soupeř v kole 7/23: Basket Brno

Naším dalším soupeřem v KNBL bude tým Basket Brno

Na bohatou a úspěšnou historii brněnského basketbalu se pokouší navázat celek Basket Brno, který byl založen v roce 2013. Tým jde výkonnostně vzhůru, čemž svědčí to, že v předminulé sezóně skončilo Brno na čtvrté příčce, když v boji o bronz podlehlo Kolínu.

Ještě o jedno místo výše pak brněnští basketbalisté obsadili v sezóně minulé, když po semifinálové prohře s Opavou 1 - 4 porazili v boji o 3. místo Ústí nad Labem 2 - 1 a brali bronzové medaile.

Po sezóně skončil s vrcholovým basketem slovenský rozehrávač Roman Marko a přesunul se do role generálního manažera. Z Brna odešli Madden, Mickelson, Djuricić a Jansa. Tým naopak posílili forward Kameron Jamal Chatman (USA), křídlo Matěj Rychtecký (18 let), power forwardi Jaroslav Kubín (22 let), Milan Stráněl (16 let) a křídlo Joanis Koulisianis (17 let).

Navíc v těchto dnech v Brně zkoušeli na čtrnáctidenním try-outu C.J. Aikena, který hrál před 4 sezónami ve Svitavách a přichází z basketbalově exotického Tchaiwanu. Při svém působení Svitavách byl v sezóně 2018/19 v nejlepší pětce ligy. Podle posledních zpráv ale neuspěl a za Brno tak nenastoupí.

Tým trenéra Lubomíra Růžičky doposud odehrál jen 4 ligové zápasy. Ten s Ostravou byl odložen kvůli rozsáhlé brněnské marodce, utkání s Pardubicemi pro evropské pohárové povinnosti soupeře. Brněnští tak mají zatím bilanci 3 - 1, když v jediném domácím zápase porazili nováčka Slávii Praha, venku vyhráli v Hradci Králové a v Olomouci a podlehli na USK.

Největšími oporami dosavadního průběhu KNBL jsou Kameron Chatman (16.8 bodu, val. 18.5), Viktor Půlpán (11.3 bodu, 6.3 doskoku, 6.3 asistence, val. 14) a Šimon Puršl (11.5 bodu, 6.5 doskoku, val. 14.8), střelecky se prosazuje také Oleksandr Mischula (13.5 bodu, trojky 31/13). 

Z výše uvedeného je jasné, že Brno má opět ambice co nejvyšší. "Nemáme peníze na soupeření s Nymburkem, ale spíše bych se bavil o finále, abychom výhledově byli lepší než Opava. To je náš momentální dílčí cíl," řekl před sezónou nový generální manažer Brna Roman Marko.

Uvidme, jak první souboj vážných uchzečů o finálovou účast v letošním ročníku KNBL dopadne. Opavští basketbalisté si sílu soupeře uvědomují, ale po prvním vítězství ve FIBA Euro Cupu ve středu s Levicemi věří ve výhru i v sobotu s Brnem.

"V sobotu přijede silné Brno, které vyhlásilo útok na finále. Musíme dobře zregenerovat a navázat na dvě poslední vítězná utkání. Věřím, že přijde hodně lidí, i když se hraje v nezvyklém čase. Chceme divákům předvést kvalitní basketbal," řekl k zápasu Pertr Czudek.

A Radovan Kouřil dodal: "V náročném kolotoči liga-pohár-liga chceme pokračovat na vítězné vlně. Známe sílu soupeře a musíme se vydat ze všech sil, abychom dosáhli na další výhru. Hrajeme v odpolední době vzhledem k televiznímu přenosu. Uvidíme komu to bude více vyhovovat."

Na utkání s Levicemi byl sice na soupisce uveden i Rosťa Dragoun, ale stejně jako ve středu ani v sobotu zřejmě ještě do zápasu nezasáhne. Zcela určitě nenastoupí Kryštof Kavan, který je po operaci zápěstí.

Ani Brno ale nehází flintu do žita. "Jdeme do zápasu s několika základními úkoly, které budou vycházet z přesvědčení, že v Opavě můžeme zvítězit. Musíme se vyvarovat hluchým pasážím, respektive být konzistentní po celých 40 minut. V zápase musíme být chytří, protože Opava často mění obrané systémy, velmi rozumně útočí do různých obranných kombinací. My se těšíme na atmosféru v Opavě a věřím, že předvedeme maximální výkon tak, abychom z Opavy odcházeli jako vítězové, nebo alespoň s výborným pocitem toho, že jsme na palubovce nechali všechno," vidí nadcházející zápas Lubomír Růžička.

A kapitám Brna Jakub Krakovič přidává: "Čeká nás vicemistr Kooperativa NBL, který ve středu odehrál dobré utkání proti mistrovi Slovenska. Když chceme být úspěšní, musíme zastavit jejich střelbu z dlouhé vzdálenosti a následně si pokrýt obranný doskok. My musíme být ti, kteří budou vytvářet tlak a nutit hráče Opavy do těžkých pozic. Měli jsme týden na přípravu a já věřím, že se to ukáže v utkání."

Utkání 7. kola KNBL BK Opava - Basket Brno se hraje v sobotu 29.10.2022, začátek zápasu je v nezvyklých 15:45 hod. a jak řekl Petr Czudek, bude náš tým potřebovat i podporu z hlediště. Věřme, že zklamán nebude a návštěva opět přesáhne tisícovku!

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.