04. 11. 2022

Soupeř v kole 8/23: BK REDSTONE Olomoucko

Po "evropské" výhře na Kypru čeká na naše basketbalisty zápas s celkem Olomoucka

BK Olomoucko má poměrně krátkou historii. Vznikl v roce 2017 jako nástupce týmu Orli Prostějov, který kvůli finančním problémům ukončil působení v českém basketbale. Nově vytvořený klub převzal závazky Orlů a také i jejich licenci pro naši nejvyšší soutěž. 

Tým měl své zázemí v Prostějově, ale od předminulé sezóny hraje své zápasy v olomoucké v Čajkaréně. Olomoucko získalo již i medaili. Byla to bronzová v sezóně 2018/19. V té předminulé ale tým skončil až na předposledním místě ligové tabulky.

Stejně se vedlo Olomoucku i v sezóně 2021/22, kdy skončilo opět na 11. místě. Jediným pozitivem tak pro tým z Hané bylo, že se vyhnul ošidné baráži.

Po této sezóně opustili Olomoucko Tomsick, Bracey, Dragovič, McSwain, Marek Sehnal, Žák, Adam Klepač, tým naopak posílili rozehrávači Peda Stamenkovič (Srbsko), Jonathan Edward Williams (USA), křídlo Darious Lee Moten (USA), power forwardi Dominik Heinzl, Jakub Skalička, guard Tomáš Tkadlec a rozehrávač Lukáš Olbort (18 let). Další dvě "posily" guard Devin Cooper a power forward Bryan Coleman musely Olomoucko opustit ještě před 1. kolem KNBL.

Jen 3 kola nového ročníku pak přežil kouč Miljan Čurović ze Srbska, který loni uchránil Olomoucko před baráží, když převzal tým po Robertu Skibniewském. Tým poté vedl prezident a sportovní ředitel Michal Pekárek, ale v těchto dnech převzal trenérské otěže Chorvat Tihomir Bujan, který trénoval slovenskou Handlovou.

Olomoucko zatím v letošním ročníku ještě nevyhrálo a s bilancí 0 - 6 je na posledním místě tabulky. V posledních třech kolech se Hanáci potýkali s absencí elitního rozehrávače Pedy Stamenkoviće, takže zatím největšími oporami jsou Darious Moten a Jonathan Wiliams. Dobře si vedou i Sreten Knežević a Filip Halada.

Opava je tedy jasným favoritem, ale musí se vyvarovat chyb, které by vedly ke stejné situaci jako loni, kdy Olomoucko po výměně trenéra Opavu porazilo. Naši jsou si toho ale vědomi.

"V první řadě chci poděkovat Olomoucku, že nám vyhověli a přesunuli utkání na neděli, vzhledem k našemu cestování z Kypru. Po vítězném utkání ve FIBA Euro Cupu nás čeká utkání v Olomouci ve stejné kulise jako v minulé sezóně, kde jsme po výměně trenérů v Olomouci prohráli. Nechceme zopakovat tento scénář a chceme pokračovat ve vítězné sérii před reprezentační přestávkou," řekl k zápasu Petr Czudek.

"Olomoucko je zatím bez vítězství a určitě udělá vše pro to, aby tuto sérii ukončilo. My jsme vyhráli na Kypru a poučeni z loňského krachu v Olomouci chceme a musíme potvrdit roli favorita a pokračovat na vítězné vlně," doplnil trenéra Rosťa Dragoun.

Ten už bude připraven naskočit do zápasu, na seznamu marodů se ale s poraněným kolenem objevil Honza Švandrlík a přetrvává na něm stále Kryštof Kavan s rukou v sádře po operaci zápěstí.

Díky vstřícnosti vedení BK Olomoucko budou mít naši kluci po cestě z Kypru o den delší čas na regeneraci. Utkání 8. kola KNBL 2022/23 BK REDSTONE Olomoucko - BK Opava se v olomoucké Čajkaréně hraje v neděli 6.11.2022, začátek zápasu je v 18:00 hod. 

Vzhledem k tomu, že po Ostravě je Olomouc druhým Opavě nejbližším místem, na němž se hraje KNBL, očekává se velká podpora týmu našimi fanoušky. Věřme, že pro opavské basketbalisty i oddané příznivce bude cesta domů veselá.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.