07. 02. 2023

Soupeř v kole A1/1/23: ERA Basketball Nymburk

Stejně jako základní část, tak i nadstavbu zahájíme s Nymburkem

Začátky basketbalu v tomto městě se datují do roku 1929 a do šedesátých let se zde hrál basketbal pouze na krajské úrovni. Po vstupu bratří Janstů se ale tento celek rychle dostal do nejvyšší soutěže.

Po 10. místě v premiérové sezóně 2000/01 pak již Nymburk bez medaile nikdy nezůstal, získal celkem 18 mistrovských titulů, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili a také již 13 výher v Českém poháru.

Už tradičně nastala po sezóně velká obměna kádru. Vojtěch Hruban zamířil k londýnským Lions, MVP minulé sezóny Jerrick Harding do španělské Manresy a Colbey Ross do Varese. V týmu už v nové sezóně nejsou ani Gorjok Gak a Logan Routt. 

K dovršení všeho odešel do ruského Krasnodaru i se svým asistentem Juricou Žužou také trenér Aleksander Sekulić. Jeho místo zaujal Lotyš Roberts Štelmahers. Ten ale u týmu vydržel pouhé 2 měsíce a koncem října ho vystřídal Láďa Sokolovský s asistentem Pavlem Budinským.

První hráčskou posilou se stal americký rozehrávač Kamau Stokes, který působil naposledy v maďarském Körmendu a byl výraznou postavou v maďarské lize a nejlepším střelcem svého týmu. Dalším do týmu byl rodák z Virginie Nate Watson, pro kterého to je první působení v zahraniční. 

Přišli také pivot Litevec Rapolas Ivanauskas, šestadvacetiletý křídelník Eric Lockett (USA) a jeho krajan Gerel Simmons. Po rychlém konci Sterlinga Gibbse, který odehrál jen dva zápasy, se na rozehrávce ještě objevil Kanaďan Marek Klassen.

Tím ale "hráčotřesení" v Nymburce neskončilo. Odešel Ivanuskas, odešel také Klassen, jen na dva zápasy se v týmu objevil Američan DeRiante Jenkins, koncem ledna přišel také americký rozehrávač Cory Reeves, který má na kontě zatím jediný zápas, spolu s ním začal v Nymburce hrát také jeho krajan James Boeheim.

Z toho je vidět, že se dlouholetý hegemon české ligy stále hledá. Odpovídá tomu i nymburská bilance v níž kromě 15 výher figuruje také nevídaných 7 porážek v základní části, z čehož rekrutuje "až" druhé místo, dva body za vedoucím Brnem. Navíc nymburští basketbalisté vypadli i v základní skupině Ligy mistrů.

V minulé sezóně jsme Nymburk porazili celkem třikrát, v té letošní máme ale bilanci vzájemných zápasů 0 - 2. Zlepšený výkon našich basketbalistů v utkání s Děčínem naznačil, že první letošní výhra nad mistrem by nemusela být jen z kategorie snů. K tomu je ale potřeba nejen stoprocentní výkon hráčů na palubovce, ale také tradiční silná podpora v hledišti!

"Pokud se chceme v tabulce posouvat směrem vzhůru, musíme doma porážet i silné soupeře. Máme respekt k síle soupeře, ale v letošní lize už nad ním dokázali zvítězit i jiné týmy, proto se o to pokusíme i my," řekl k zápasu Petr Czudek.

Martin Gniadek spoléhá i na fanoušky: "Nymburk je pro nás stále favoritem číslo jedna na zisk titulu. My si musíme vzpomenout na loňské vítězství v Českém poháru, kdy jsme dokázali porazit silnější Nymburk, než je ten letošní. Doufám, že zase přijde hodně diváků a poženou nás k úspěchu."

Bohužel se opět rozšiřuje naše marodka. Filip Zbránek s naraženou holení nenastoupí určitě, start Jakuba Mokráně, který bojuje s virózou, je nejistý.

Zápas 1. kola nadstavby A1 BK Opava - ERA Basketball Nymburk se hraje ve středu 8.2.2023, začátek je tradičně v 18:00 hod. Přijďte naše kluky v těžkém zápase podpořit!

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.