16. 03. 2022

Soupeř v kole A1/10/22: BC GEOSAN Kolín

V poháru Opava triumfovala, nyní už čeká opět KNBL. Jedeme do Kolína

Basketbal se zde začal hrát už v roce 1935, ale první oficiální klub s názvem Sokol Kolín vznikl až v roce 1940. V sezóně 2006/07 postoupil Kolín po výhře ve finále play-off 1. ligy právě nad Opavou do nejvyšší soutěže, v níž od té doby hraje nepřetržitě. Získal již i bronzovou medaili a to v roce 2012. 

V předposledních čtyřech ročnících KNBL se Kolín vždy probojoval do play-off. V minulé sezóně sváděl těžké semifinálové boje s naším týmem, nakonec jsme postoupili do finále po výsledku 3 - 2. Kolín pak přetlačil Brno a slavil zisk dalšího ligového bronzu.

Po sezóně odešli Skinner, Wallace, Torreborre, Somberg a Pekárek, který týmu vypomáhal v konci sezóny a přesunul se do sousedních Pardubic. Kariéru pak ukončil veterán David Machač. Tým naopak posílili Pavol Lošonský, Michal Mareš a Robert Rožánek, jen dva zápasy pak v dresu Kolína strávil Devin Thomas.

V prosinci rozšířili kolínské řady 191 cm vysoký Američan Ian Rogers DuBose, pro kterého to bylo první evropské působení a také Nigerijec Tarekeyi Andrew Edogi, který si v Evropě již užil angažmá v Turecku, Francii a Estonsku.Tarekeyi Edogi ale odehrál v Kolíně pouhé dva zápasy. To Ian DuBose jich stihl šest, ale i on pak z Kolína odešel a hned po něm sáhl nováček z Jindřichova Hradce.

Jednoznačným lídrem týmu trenérské dvojice Filip Rytina a Miroslav Sodoma je Adam Číž. Ten má na kontě v průměru 19.2 bodu, 7.5 asistence a 5.0 doskoku (val. 22.5) a je čtvrtým nejlepším střelcem a druhým nejlepším nahrávačem dosavadního průběhu KNBL. Zdatně mu sekundují Jakub Petráš, který je s 10 doskoky na zápas druhý v doskocích za Mattiasem Markussonem, oporami jsou také Michal Mareš a Pavol Lošonský. 

Kolínu patří ve skupině A1 6. příčka tabulky při bilanci 16 - 15. Pohárovou pauzu využil Kolín k dohrávce 2. kola s USK Praha a zvítězil 113:99 (Lošonský a Mareš 30). Je tedy v dobré formě a nás čeká těžký úkol. V Kolíně jsme totiž zvítězili naposledy 5.10.2019 a navíc v této sezóně už se Medvědům podařilo v lednu vykrást opavskou palubovku.

"Po fantastickém úspěchu v Českém poháru musíme rychle zpět na zem, pokračuje KNBL. Zajíždíme do Kolína, kde jsme již dlouho nevyhráli  a se kterým jsme se na jaře trápili v play-off. Pokud však chceme pomýšlet na druhé místo po A1, je vítězství nutností," vnímá situaci Petr Czudek.

"Chceme konečně překonat prokletí kolínské palubovky. Jsme si vědomi důležitosti každého utkání do konce nadstavby. Doufám, že do čtvrtka setřeseme únavu, protože v neděli v Lounech jsme si všichni hrábli až na dno sil," dodává Jakub Šiřina.

A názor z kolínského tábora? "Opava bude jasným favoritem tohoto utkání, zvlášť poté, co se jí podařilo porazit Nymburk ve finále Českého poháru. Naším cílem je nadále zlepšovat náš herní projev a připravit se tak na blížící se zápasy play-off," okomentoval nadcházející zápas Filip Rytina.

Věřme, že se našim basketbalistům prokletí kolínské palubovky opravdu podaří překonat a udrží se tak v boji o druhé místo tabulky.

Utkání 10. kola skupiny A1 KNBL BC GEOSAN Kolín - BK Opava se hraje ve čtvrtek 17.3.2022, začátek zápasu je v 17:45 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.