23. 03. 2023

Soupeř v kole A1/10/23: BC GEOSAN Kolín

Po demolici Ostravy pojedou naši basketbalisté k důležitému zápasu do Kolína

Basketbal se v tomto městě začal hrát už v roce 1935, ale první oficiální klub s názvem Sokol Kolín vznikl až v roce 1940. V sezóně 2006/07 postoupil Kolín po výhře ve finále play-off 1. ligy právě nad Opavou do nejvyšší soutěže, v níž od té doby hraje nepřetržitě. Získal již i dvě bronzové medaili a to v roce 2012 a 2021. 

V posledních pěti ročnících KNBL se Kolín vždy probojoval do play-off. V minulé sezóně ale vypadl již ve čvrtfinále s Ústím nad Labem a obsadil konečné páté místo.Po sezóně odešli jen Kristopher Martin a Robert Rožánek, ovšem kádr doplnila trojice Ondřej Šiška, litevský pivot Džiugas Slavinskas a Lamb Autrey a na trenérskou židli usedl Adam Konvalinka. 

Lamb Autrey se ale dlouho v Kolíně neohřál a přesunul se do Hradce Králové. Džiugas Slavinskas se zase počátkem února zranil, takže Kolín posílil kádr o Lukáše Stegbauera z Jindřichova Hradce. Počátkem března pak do Kolína zavítal Rashard Marque Odomes, který se ihned zařadil mezi opory týmu.

Tradičním lídrem týmu je Adam Číž, ale skvělé výkony odvádějí také Džiugas Slavinskas, Jakub Petráš nebo Ondřej Šiška a již zmíněný Rashard Odomes. Medvědi jsou sice ve skupině A1 na 8. místě, ale tabulka je vyrovnaná a porazit může každý každého. Svou sílu ukazuje i Kolín, když zdolal v A1 mimo jiných i Nymburk, s nímž má mimochodem letošní bilanci 3 - 0!

Kolín také slavil bronzovou medaili v Českém poháru, když v boji o třetí místo zdolal Ústí nad Labem 92:89. To kolínské basketbalisty určitě povzbudilo, takže ve středu porazili doma Pardubice 79:72. 

S Medvědy máme sice v této sezóně zatím úspěšnou bilanci 3 - 0, když jsme vyhráli jak v Kolíně (80:75), tak i doma (102:80 a 92:80), ale na naše kluky čeká v Polabí opravdu těžký zápas. 

"V Kolíně chceme zopakovat výhru a výkon ze včerejšího utkání s Novou hutí. Je to jediná možnost jak zabojovat o první šestku a vyhnout se tak předkolu play-off. Tuto skutečnost si samozřejmě uvědomují i kolínští a tak předpokládám hodně bojovné utkání," řekl k zápasu Petr Czudek.

Podobný názor má i Martin Gniadek: "Víme o co se zítra v Kolíně hraje, proto bereme jen výhru. Soupeř významně posílil pod košem, takže nás nečeká nic jednoduchého. Když zopakujeme bojovnost ze včerejšího utkání s Ostravou, tak uspějeme."

"Tyhle dva zápasy ve třech dnech jsou souboji s přímými soupeři o šestou příčku, takže doufám, že jsme si nechali trochu formy i na pátek a dovezeme domů důležitou výhru," přidal Larry Jurečka.

V pátek večer budeme vědět, zda se nám to podařilo. Utkání 10. kola skupiny A1 BC GEOSAN Kolín - BK Opava se hraje 24.3.2023, začíná se v 17:45 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.