22. 03. 2022

Soupeř v kole A1/11/22: USK Praha

Pokračuje nadstavba A1, do Opavy přijede USK Praha

Tento klub je v naší basketbalové historii jedním z nejslavnějších. Jeho počátky sahají do roku 1953, kdy poprvé vstoupil do 1. basketbalové ligy, tehdy pod názvem Slavia ITVS. Klub později působil pod názvy Slavia VŠ Praha a USK Praha, ale vždy hrál a dosud nepřetržitě hraje naši nejvyšší soutěž, v níž dobyl 13 mistrovských titulů a 11 stříbrných medailí. 

V roce 1969 dokonce jako jediný náš tým vyhrál evropský pohár, konkrétně tehdejší Pohár vítězů pohárů. V roce 1966 prohráli vysokoškoláci až ve finále PMEZ (dřívější obdoba Euroligy), finálovou porážku si odnesli i roku 1968 v PVP.

V minulé sezóně vypadli ve čtvrtfinále s Brnem, když po dramatických bojích podlehli 2 - 3 na zápasy a obsadili konečnou 5. příčku. 

Po sezóně odešli Domagoj Proleta, Ondřej Sehnal, Michal Mareš, Matěj Dáňa a také Blake Schilb, který týmu pomáhal v konci sezóny. Nově se naopak objevili rozehrávač Nathaniel West (USA), jeho krajan Kyle Mangas a české křídlo Tomáš Kyzlink. Místo Dina Repeši usedl na trenérskou židli Američan Josh King.Tomáš Kyzlink ale na konci roku 2021 odešel do zahraničí, naopak z angažmá v Řecku se vrátil Radek Farský.

Klíčovými hráči týmu jsou Kyle Mangas (s průměrem 20.4 bodu je druhým nejlépe střílejícím hráčem tohoto ročníku KNBL) a Nathaniel West. Z ostatních hráčů podávají dobré výkony Jan Štěrba a Marek Vyroubal.

Sovy jsou zatím ve skupině A1 s bilancí 13 - 19 osmé, když prohrály 9 zápasů v řadě. Sebevědomí si pražští basketbalisté trochu pozvedli v sobotu, když v dohrávce 3. kola nadstavby porazili doma Hradec Králové 104:84 a slavili tak svou letošní první "nadstavbovou" výhru.

Naše sezónní bilance s USK Praha je zatím 3 - 0. Doma jsme vyhráli 80:73 a dvakrát jsme si odvezli výhru s Folimanky po výsledcích 74:65 a 87:80. Do zápasu tedy vstupujeme jako favorit, ale podcenění není na místě. To ví pochopitelně i Petr Czudek.

"Čeká nás nevyzpytatelné USK, které v minulém kole dokázalo přerušit sérii bez vítězství. Nesmíme nic podcenit, stále bojujeme o druhé místo v A1. Chceme navázat na vítězství v Českém poháru a v Kolíně," řekl k zápasu opavský trenér, který bude postrádat Jirku Štěpánka a Rosťu Dragouna.

"Chceme být druzí a tak už si nesmíme dovolit porážky. Zvláště doma před našimi fanoušky. Pokud budeme pokračovat ve výkonech minulých dnů, tak nebude problém. USK v minulém kole naložilo Hradci, my musíme jejich ofenzivní basketbal ubránit," přidal svůj pohled Kuba Slavík. 

Naši jedou opět na vítězné vlně, navíc budou mít v zádech skvělé fanoušky. Ti je určitě poženou za výhrou. Přijďte podpořit čerstvé vítěze Českého poháru v boji o druhé místo tabulky!

Utkání BK Opava - USK Praha se hraje ve středu 23.3.2022, začátek je v tradičních 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.