28. 03. 2023

Soupeř v kole A1/11/23: BK KVIS Pardubice

K dalšímu výjezdu do Polabí se chystají naši basketbalisté. Čekají na nás Pardubice

Basketbal začal v tomto městě psát svoji historii v roce 1956 a Pardubice mají na svém kontě i jeden mistrovský titul z roku 1984 a dále 2 stříbrné (1974 a 1983) a 8 bronzových medailí. V minulé sezóně patřila Pardubicím, stejně jako o rok předtím, 6. příčka, když ve čtvrtfinále podlehly v dramatické sérii Brnu 3 - 4.

Po sezóně odešli z Pardubic Walton, Henry, Vranković, Vučković, Šundel, Tkadlec, Svojanovský, Kalný, Janů a Dvořák, do kádru Beksy se naopak hlásili centr Robert Rikič, power forwardi Mateo Čolak (oba Chorvatsko), Jan Štěrba, guard Adam Lukeš (18 let), power forwardi Matyáš Vrábel (18 let), Tomáš Novák, Jakub Novák (oba 19 let) a rozehrávač Josef Pluhař (17 let).

V lednu pak rozšířil sestavu Beksy zkušený americký rozehrávač Nick Neal (34 let, 183 cm), který hrával například v Gruzii, Polsku, Chorvatsku či Srbsku. Zatím největšími oporami týmu trenéra Dina Repeši jsou Tomáš Vyoral, Petr Šafarčík, Robert Rikić a již zmiňovaný Nick Neal. 

Pardubice si po pěti porážkách v řadě spravili v neděli chuť v Ústí nad Labem, když vyloupily doupě Pand poměrem 98:85 (Neal a Vyoral 24, Rikić 13). V tabulce skupiny A1 jim patří při bilanci 17 výher a 14 porážek 5. místo. 

Pardubice byly v této sezóně účastníkem Alpe Adria Cupu. Vyhrály sice svou skupinu, ale ve čtvrtfinále jim vystavili stopku Spišskí Rytieri. Ani do Final 4 Českého poháru se pardubičtí basketbalisté neprobojovali, když ve čtvrtfinále prohráli v Kolíně s Medvědy 76:87.

Čeká nás těžký soupeř, se kterým máme v této sezóně bilanci 0 - 3, když jsme po domácí prohře 75:82 neuspěli ani na palubovce Beksy (64:76) a ve třetím zápase sezóny jsme pak po zoufalém výkonu prohráli v Opavě 66:84.

Na výjezdu jsme naposledy vyhráli 14.1.2023, kdy jsme dovezli výhru 95:76 z Brna. Od tohoto data na venkovní výhru stále čekáme. Na šestou příčku máme ale šanci jen tehdy, když tento trend konečně zlomíme. To v Opavě všichni vědí.

"Do konce A1 nám zbývá posledních pět zápasů, z toho tři venku. Pokud se chceme vyhnout předkolu play-off, musíme přivést výhru z venku. Pardubice vyhrály v Ústí i v Kolíně. My musíme předchozí nezdary zahodit za hlavu a pokusit se o zdánlivě nemožné," říká Petr Czudek.

Ani Larry Jurečka nic předem nevzdává: "V Kolíně jsme nehráli dobře, Pardubice excelovaly v Ústí. Při vyrovnanosti letošní ligy by se to mohlo v Pardubicích otočit a my dovezeme tolik potřebné body. Nejsme favoritem a by nám mohlo vyhovovat."

Zápas 11. kola skupiny A1 KNBL BK KVIS Pardubice - BK Opava se hraje v sobotu 1.4.2023, začíná se v 17:30 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.