25. 03. 2022

Soupeř v kole A1/12/22: Královští Sokoli

Pro další naději na konečnou druhou příčku nadstavby jedeme do Hradce Králové

Klub vznikl již v roce 1924 jako Sokol Hradec Králové Pražské předměstí 2. Tento rok se také považuje za začátek organizovaného basketbalu v Hradci Králové. Hradec Králové si zahrál i nejvyšší soutěž, naposledy v sezóně 1993/94. Dlouho byl hegemonem druhé nejvyšší basketbalové soutěže, ale až čtvrtý pokus v baráži o KNBL byl úspěšný, když Sokoli udolali Jindřichův Hradec.

Po záchraně v baráži a 9. místě v nedokončené "covidové" sezóně vyřadili Sokoli v předkole play-off 2020/21 Děčín, ale ve čtvrtfinále vypadli právě s Opavou 0 - 3 na zápasy. 

Po sezóně tým opustili Lošonský, Barač, Halada, Koloničný, Brožek a Chlumecký, přišli naopak forward Ozren Pavlović (Chorvatsko), centr Nikola Vujović (Srbsko), guard Nikola Pešaković (Srbsko), křídlo David Škranc, rozehrávač Adam Goga a mladý rozehrávač Jan Bubeníček (16 let), který ale na svoji šanci stále čeká.

Reprezentanti krajského města z východu Čech nezačali skupinu A1 špatně, ale v poslední době se jim příliš nedaří. V posledních 9 zápasech vyhráli pouze jednou a momentálně jsou ve skupině A1 jsou na 7. místě s bilancí 14 - 19. 

Lídry celku trenéra Lubomíra Peterky jsou Peda Stamenković, Ozren Pavlović, Nikola Pešaković, Peter Sedmák a David Škranc. Peda Stamenković je navíc hráčem s nejvíce asistencemi na zápas v KNBL (7.9).

Se Sokoly ještě zatím ještě neprohráli. I letošní bilance je pro nás příznivá: v říjnu jsme doma vyhráli 112:59, v prosinci jsme v Hradci Králové slavili výhru 101:77. V únoru jsme pak Hradec Králové rozstříleli 100:36. Nic z toho ale nedává prostor k podcenění soupeře.

 "Zajíždíme do Hradce Králové. Bereme roli favorita, ale k soupeři máme respekt. Když se Sokolům vše sejde, jsou schopni potrápit a porazit i silné soupeře. Chceme být druzí po A1, proto si výpadek nemůžeme dovolit," varuje před přílišným optimismem Petr Czudek.

Roli favorita se nezříká ani Mirek Kvapil: "Královští Sokoli byli v loňské sezóně našim čtvrtfinálovým soupeřem a dost jsme se s nimi nadřeli. Nejiné to bude zítra. Postavení v tabulce i ambice nás však staví do role favorita, kterou chceme splnit."

"My potřebujeme v boji o druhé místo každou výhru. Nebude to jednoduchý zápas, hlavně nesmíme nic podcenit. Přece jenom se nám stalo, že jsme prohráli třeba v Olomouci, takže musíme hrát na sto procent a soupeře ani v nejmenším nepodceňovat," přidal svůj pohled na věc Radim Klečka.

Naši basketbalisté by měli být, až na Jirku Štěpánka a Rosťu Dragouna, kompletní, takže věřme, že přidají další korálek na šňůru výher, potřebných k uhájení druhého místa před play-off.

Utkání 12. kola nadstavbové skupiny A1 KNBL Královští Sokoli Hradec Králové - BK Opava se hraje v sobotu 26.3.2022, začátek zápasu je v 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.