30. 03. 2023

Soupeř v kole A1/12/23: Sluneta Ústí nad Labem

Po dvou zápasech venku hostíme dnes ústecké Pandy

První zmínky o basketbalu v Ústí nad Labem se datují do roku 1946. Poprvé ústečtí basketbalisté hráli v nejvyšší soutěži v sezóně 1993/94, kdy obsadili 7. místo, ale hned v té další sestoupili. Poslední postup do nejvyšší soutěže se konal v roce 2011, od té doby hraje Ústí NBL stále. 

Celkem odehrálo Ústí v nejvyšší soutěži 24 sezón. Na nejlepší umístění v historii klubu dosáhly Pandy v minulé sezóně. Ve čtvrtfinále vyřadili Kolín 4 - 1, pak ale padli s Nymburkem 0 - 4. V boji o bronz nakonec po divoké sérii podlehli Brnu 1 - 2.

Po úspěšné sezóně tým opustili Autrey, Spencer, Joseph a Fait, který ukončil vrcholovou basketbalovou kariéru. Přišli naopak Američané rozehrávač Jordan Callahan, guard Krishopher Martin a křídlo Steven Haney, rozehrávači Martin Nábělek, Vojtěch Zajíc (21 let), Jan Žalud (17 let), guard Ondřej Chlupsa (19 let), forward Petr Krupka (19 let).

V týmu trenéra Jana Šotnara už ale nepůsobí Callahan a Haney a ani mladí Ondřej Chlupsa a Petr Krupka, naopak se nově objevili pivot Maishe Dailey a rozehrávač Tony Hicks.

Nevětšími oporami týmu trenéra Jana Šotnara jsou Spencer Svejcar (4. nejlepší střelec KNBL), Krishopher Martin, Tony Hicks, Maishe Dailey a Ladislav Pecka.  

Pandy byly štikou ligy, ale v poslední době se jim nedaří. Po vyřazení Opavy v pohárovém čtvrtfinále prohrály ve Final 4 oba zápasy a obsadily "bramborovou" 4. příčku. Poté basketbalisté Ústí prohráli i tři ligové zápasy v řadě a momentálně jsou s bilancí 18 - 14 na 5. místě tabulky skupiny A1. 

Po prohře v Pardubicích se nad námi stále reálněji vznáší hrozba předkola play-off. Pokud bychom prohráli i v sobotu, stalo by se to s největší pravděpodobností jistotou. Naši basketbalisté jistě udělají pro výhru vše a budou se spoléhat i na své věrné příznivce.  

"Ve středu v Pardubicích jsme smolně nedotáhli slibně rozehrané utkání do vítězného konce. Pardubice nebyly lepší, ale my jsme se hloupými chybami v závěru připravili o výhru. S porážkou se musíme rychle vyrovnat, protože šance na přímý postup do play-off ještě žije. Předpokladem však je vítězství nad Ústím, se kterým to zatím máme 1:2," uvědomuje si Petr Czudek.

Podobně mluví i Martin Gniadek: "Do konce A1 už zbývají jen čtyři utkání. V nich musíme dokázat, že patříme do první šestky. Samozřejmě, že výhry na domácí půdě jsou povinností. Ústí nás vyřadilo ve čtvrtfinále poháru, máme jim co oplácet."

Věřme, že s pomocí věrných fanoušků naši basketbalisté srovnají letošní bilanci s Pandami na 2:2 a ještě se poperou o 6. místo. Pomoc budou určitě potřebovat i proto, že k nemocnému Honzovi Mičkovi se s poraněným kotníkem přidal i Kuba Šiřina, jehož start je nejistý.

Utkání 11. kola skupiny A1 BK Opava - Sluneta Ústí nad Labem se hraje v sobotu 1.4.2023, začátek je v tradičních 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.