07. 04. 2023

Soupeř v kole A1/13/23: Basket Brno

V sobotu se naši basketbalisté pokusí o první venkovní výhru ve skupině A1

Celek Basket Brno navazuje na bohatou a úspěšnou historii brněnského basketbalu. Byl založen v roce 2013 a jde stále výkonnostně vzhůru. V předminulé sezóně bylo Brno čtvrté, v té loňské bralo bronzovou medaili, když po semifinálové prohře s Opavou 1 - 4 porazili v boji o 3. místo Ústí nad Labem 2 - 1.

Po sezóně skončil s vrcholovým basketem slovenský rozehrávač Roman Marko a přesunul se do role generálního manažera. Z Brna odešli Madden, Mickelson, Djuricić a Jansa. Tým naopak posílili forward Kameron Jamal Chatman (USA), křídlo Matěj Rychtecký (18 let), power forwardi Jaroslav Kubín (22 let), Milan Stráněl (16 let) a křídlo Joanis Koulisianis (17 let).

Koulinasis ale v Brně brzy skončil, stejně jako před sezónou zkoušený C.J. Aiken. Z kádru odešla i jedna z opor Ukrajinec Oleksandr Mischula, kterého ze smlouvy vykoupil kyperský tým Keravnos Strovolou. V týmu se naopak znovu objevil kanadský pivot Danilo Djuričić a nejnověji na pozici 2 Randy Lechard Culpepper. Poslední posilou týmu trenéra Lubomíra Růžičky se pak stal reprezentační nováček James Karel Kárník.

Brno dlouho vedlo ligovou tabulku, ale po dvou posledních porážkách doma s Kolínem a v Pardubicích muselo přenechat první příčku Nymburku. S bilancí 23 - 11 je tak na druhém místě tabulky, když na Nymburk ztrácí 1 bod a před třetím Děčínem má zase bod náskok.

Největšími oporami dosavadního průběhu KNBL jsou Kameron Chatman (15.8 bodu, val. 17.0) a Viktor Půlpán (10.8 bodu, 6.6 doskoku, 6.1 asistence, val. 19.7). Prosazuje se také Richard Bálint, který má trojkovou úspěšnost 37.1 %, a Randy Culpepper (průměr 11.9 bodu na zápas).  

Opava má zcela jiné starosti. Venku se nám vůbec nedaří, ve skupině A1 jsme si ještě z palubovek soupeřů výhru nedovezli a to nás v boji o 6. příčku sráží. Na Brno se nám ale v této sezóně daří, když jsme vyhráli všechny tři vzájemné zápasy(doma 86:77 a 84:81, v Brně 95:76). 

"V Brně nás čeká předposlední utkání nadstavbové části. Stále ještě bojujeme o šesté místo, které znamená přímý postup do play-off. Abychom se vyhnuli předkolu, musíme vyhrávat. V nadstavbě jsme ještě venku nevyhráli a tak se o to pokusíme na poslední pokus v sobotu," řekl k nadcházejícímu zápasu Petr Czudek, který by měl mít k dispozici kompletní kádr.

"Celou nadstavbu jsme se pokoušeli prolomit kletbu venkovních palubovek, leč marně. V Brně máme na venkovní výhru poslední šanci, která nás udrží ve hře o první šestku. Jedeme vyhrát," doplnil trenéra Luděk Jurečka.

Utkání 13. kola skupiny A1 Basket Brno - BK Opava se hraje ve STAREZ aréně v sobotu 8.4.2023, začíná se v 18:10 hod.
 

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.