11. 04. 2023

Soupeř v kole A1/14/23: BK Armex Děčín

V posledním zápase nadstavby se střetneme s děčínskými Válečníky

Basketbal se v Děčříně začal hrát už na konci roku 1945 a od roku 1947 se Děčín účastnil i regulérních soutěží. Nejvyšší soutěž hráli děčínští basketbalisté poprvé v roce 1974, ale od roku 1993 je Děčín mezi naší basketbalovou elitou již nepřetržitě.

První medaili vybojovali děčínští basketbalisté v sezóně 1997/98. Byl to bronz a stejný zisk si v Děčíně zopakovali i v sezónách 2008/09 a 2011/12. V letech 2015 - 2019 pak měli v Děčíně "dobu stříbrnou", neboť se vždy, s výjimkou ročníku 2017/18, dostali do finále, v němž také vždy podlehli Nymburku.  

Minulé sezóny už ale příliš úspěšná nebyly. Předloni Děčín vypadl v předkole play-off s Hradcem Králové a obsadil až 10. místo. Loni se sice přes stejný tým dostal z předkola do čtvrtfinále, ale po porážce 0 - 4 s Nymburkem skončil celkově osmý.

S Děčínem se poté rozloučili Šiška, Osaikhwuwuomwan, Alston, Galloway a Vlasák, příchod naopak hlásili rozehrávač Anthony Walton (USA), centr Igor Josipovič (Bosna), power forward Petr Macháč a mladíci guard Karel Rajchl (17 let) a forward Oliver Žižka (17 let). Sestavu pak ještě začátkem února posílil Američan Dontae Bruner (USA, 207 cm), který přišel z pražské Slavie.  

Zatím největšími oporami týmu trenéra Tomáše Grepla jsou Ty Nichols, Matěj Svoboda, děčínský kapitán Tomáš Pomikálek a Anthony Walton, který je s průměrným indexem 22.7 nejužitečnějším hráčem letošního ročníku KNBL.

Děčín má v letošní sezóně zatím skvělou fazónu. V tabulce mu patří 3. místo s bilancí 23 výher a 12 porážek. Děčínští basketbalisté vyhráli 7 z posledních 8 zápasů a z třetího místa také půjdou do play-off.  

Dnešním zápasem zakončíme nadstavbovou skupinu A1 Kooperativa NBL ročníku 2022/23. Naše bilance s Děčínem je v tomto ročníku zatím 1 - 2. V základní části jsme nejprve v Děčíně podlehli těsně 63:65, v odvetě doma jsme pak slavili jasnou výhru 97:80. Ve skupině A1 jsme pak v Děčíně opět těsně podlehli 90:95.

Naši mají ještě šanci na 6. místo, na kterém by se vyhnuli ošidnému předkolu play-off. Musí ale s Děčínem vyhrát a doufat, že Kolín zdolá doma Ostravu. To si v Opavě pochopitelně všichni uvědomují.

"Máme před sebou poslední utkání nadstavbové části. Před závěrem soutěže se chceme naladit na vítěznou notu a potěšit domácí diváky. Přímý postup do play-off za stávající situace nemáme ve svých rukou, ale zvítězit nad Děčínem chceme a doufáme, že Kolín porazí Ostravu," řekl k zápasu s Válečníky Petr Czudek.

Stejný názor má i Kuba Šiřina: "Už nám nezbývá mnoho času k napravení reputace v letošním ročníku KNBL. Šance na přímý postup do play-off je a my chceme jít štěstí naproti a porazit Děčín."

K tomu musí naši basketbalisté podat nadstandartní výkon na palubovce a opavští fanoušci zase v hledišti. V každém případě to už bude velká příprava na play-off. Věřme, že "žluté peklo" dožene náš tým k výhře!

Zápas 14. kola nadstavbové skupiny A1 BK Opava - BK Armex Děčín se hraje ve středu 6.4.2023 se začátkem v tradičních 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.